Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رویارویی محتاطانه بانک مرکزی آمریکا با تورم؛ واکنش بازار‌ها چه بود؟

بورس اوراق بهادار نیویورک
بورس اوراق بهادار نیویورک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) با وجود برقراری سایه ریسک‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، افت بازارهای مالی و حمله احتمالی روسیه به اوکراین، سیاست‌های پولی خود را با هدف تمرکز بر مبارزه محتاطانه با روند صعودی نرخ تورم همزمان با تضیمن رشد اقتصادی آمریکا اعلام کرد.

آگهی

فدرال رزرو (بانک مرکزی ایالات متحده) با وجود برقراری سایه ریسک‌های اقتصادی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، افت بازارهای مالی و حمله احتمالی روسیه به اوکراین، سیاست‌های پولی خود را با هدف تمرکز بر مبارزه محتاطانه با روند صعودی نرخ تورم همزمان با تضیمن رشد اقتصادی آمریکا اعلام کرد.

بانک مرکزی ایالات متحده روز چهارشنبه و در پایان نشستی دو روزه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که با وجود تورم بالای ۲ درصد و کاهش قابل توجه نرخ بیکاری، انتظار می‌رود که نرخ بهره به زودی افزایش یابد. با توجه به این که فدرال رزرو در فوریه جلسه نخواهد داشت، به احتمال زیاد افزایش نرخ بهره از ماه مارس آغاز خواهد شد. این نخستین افزایش نرخ بهره از سال ۲۰۱۸ خواد بود.

البته بر خلاف پیش‌بینی کارشناسان فدرال رزرو روز چهارشنبه نرخ هدفی را برای ماه مارس اعلام نکرد و جروم پاول، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده تنها وعده داد که این افزایش «متناسب» خواهد بود.

نهاد سیاستگذار پولی آمریکا همچنین با یادآوری این که حجم خرید اوراق قرضه در فوریه تنها ۳۰ میلیارد دلار خواهد بود، احتمال توقف سیاست انبساط پولی در مارس را بیش از پیش تقویت کرد. بانک مرکزی ایالات متحده با هدف کمک به رونق بیشتر اقتصاد آمریکا تا دسامبر گذشته ماهیانه ۱۲۰ میلیارد دلار اوراق قرضه دولتی خریداری می‌کرد.

بدین ترتیب، فدرال رزرو پس از دو سال اجرای سیاست‌های انبساطی برای مقابله با تبعات اقتصادی و مالی همه‌گیری ویروس کرونا ناچار شد تا مبارزه با روند صعودی نرخ تورم را آغاز کند ولی این مبارزه محتاطانه‌تر از پیش‌بینی‌ها آغاز خواهد شد. نرخ تورم مصرف کننده در دسامبر گذشته به ۷ درصد صعود کرد که بالاترین رقم از سال ۱۹۸۲ و طی چهار دهه گذشته به شمار می‌رود. بر همین اساس، برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که فدرال رزرو نسبت به افزایش معنی‌دار نرخ بهره حدود صفر درصدی متقاعد شود و نرخی را بین یک چهارم تا نیم واحد درصد اعلام کند.

بازار سهام آمریکا که به پیشواز سیاست تاره فدرال رزرو رفته طی معاملات روز دوشنبه و سه‌شنبه به ترتیب با افت ۱۱ و ۱.۲۲ درصدی شاخص قیمت سهام ۵۰۰ شرکت برتر مواجه شد. اما نتایج نشست دو روزه فدرال رزرو منجر به برونداد مطلوب‌تری از برآورد دو روز گذشته سرمایه‌گذاران شد و بر همین اساس، شاخص ۵۰۰ شرکت برتر بازار سهام آمریکا معاملات روز چهارشنبه را با رشد آغاز کرد و در نهایت هم افت آن به ۰.۱۵ درصد محدود شد.

سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها که در پی تشدید همه‌گیری ویروس کرونا نشانه‌ای از گریز سرمایه‌گذاران از بازارهای مالی راکد و تلاش آنها برای حفظ ارزش دارایی‌های خود در برابر جهش نرخ تورم بود، طی هفته گذشته و با افزایش احتمال آغاز اجرای برنامه بانک مرکزی ایالات متحده برای مبارزه با تورم دچار رکود شد.

به طوری که قیمت بیت‌کوین به عنوان پرطرفدارترین رمزارز که طی سه هفته نخست ژانویه گذشته بین ۴۱ تا ۴۳ هزار دلار نوسان می‌کرد، در جریان معاملات روز جمعه گذشته به پایین‌تری از ۴۰ هزار دلار رسید و در داد و ستدهای شنبه پیش با ثبت قیمت ۳۵ هزار دلاری به پایین‌ترین حد از ژوئیه ۲۰۲۱ رسید.

البته بهای هر بیت‌کوین هم روز چهارشنبه ابتدا ۲.۴ درصد افزایش یافت و به مرز ۳۸ هزار دلار نزدیک شد ولی پس از انتشار بیانیه فدرال رزرو به کمتر از ۳۷ هزار دلار رسید. با آغاز معاملات روز پنجشنبه هم بهای بیت‌کوین ۰.۵ درصد کاهش یافت. همزمان بهای سایر ارزهای دیجیتالی پرطرفدار همچون اتریوم، بایننس، دوج‌کوین و شیبا اینو نیز روندی مشابه را طی کردند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود تردید‌های حاکم بر بازارهای سهام و رمزارز، سرمایه‌گذاران امیداورند که بازارهای مالی با حفظ چشم‌انداز رشد اقتصادی ایالات متحده به ثبات برسد. البته صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود پیش‌بینی رشد اقتصادی جهان را با ۰.۵ واحد درصد به ۴.۴ درصد کاهش داد و برآورد که رشد اقتصادی آمریکا و چین نیز در سال ۲۰۲۲ پایین‌تر از انتظارهای پیشین خواهد بود و به ترتیب به ۴ و ۴.۸ درصد می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم در بریتانیا به بیشترین میزان در ۳۰ سال اخیر رسید

صعود تورم در آمریکا به بالاترین سطح در ۳۰ سال گذشته؛ قیمت بیت‌کوین به ۶۹ هزار دلار نزدیک شد

اقتصاد آمریکا و اروپا در خطر رکود تورمی؛ چرا مردم پس‌انداز ۲ تریلیون یورویی خود را خرج نمی‌کنند؟