Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیش‌بینی نفت ۱۰۰ دلاری در صورت ادامه روند کُند مذاکرات هسته‌ای وین

افزایش قیمت نفت
افزایش قیمت نفت Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت نفت در حالی با رسیدن به مرز ۸۹ دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه به بالاترین سطح در بیش از هفت سال گذشته رسید که مطابق تازه‌ترین پیش‌بینی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس با ادامه رونق جهانی اقتصاد و افزایش تقاضا و نیز عدم حصول توافق فوری در جریان مذاکرات وین، این نرخ تا ۱۰۰ دلار صعود می‌کند.

آگهی

قیمت جهانی نفت در حالی با رسیدن به مرز ۸۹ دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه به بالاترین سطح در بیش از هفت سال گذشته رسید که مطابق تازه‌ترین پیش‌بینی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس با ادامه رونق جهانی اقتصاد و افزایش تقاضا و نیز عدم حصول توافق فوری در جریان مذاکرات هسته‌ای وین، این نرخ تا ۱۰۰ دلار صعود خواهد کرد.

بهای هر بشکه نفت پایه برنت روز چهارشنبه تا ۸۸ دلار و ۹۸ سنت بالا رفت و قیمت هر بشکه نفت پایه آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، به ۸۷ دلار و ۴ سنت رسید که بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۴ به شمار می‌رود.

کارشناسان انتشار خبر حمله پهپادی حوثی‌های یمن به ابوظبی را یکی از دلایل رشد قیمت نفت به جهت افزایش نگرانی‌ها از ثبات عرضه نفت از خاورمیانه می‌دانند. همچنین به باور آنها کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی چین نیز امیدها را به تزریق نقدینگی به دومین اقتصاد بزرگ جهان را افزایش داده؛ رخدادی که می‌تواند موجب رشد تقاضای نفت همزمان با ادامه رونق اقتصاد آمریکا و اروپا شود.

در چنین شرایطی، تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس با انتشار گزارشی پیش‌بینی کردند که قیمت نفت پایه برنت در اواخر سال جاری میلادی به بالای ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه برسد. در این گزارش تصریح شده که بازار نفت در سال جاری میلادی با «کسری بسیار بزرگ» دست به گریبان خواهد بود چرا که ضربه همه‌گیری سویه اومیکرون به تقاضای جهانی نفت کمتر از انتظار بوده، تولید برزیل و نروژ کمتر از برآوردها بوده و اوپک پلاس نیز توان جبران کمبود ناشی از اختلالات عرضه نفت را ندارد.

این گزارش برآورد کرده است که همزمان با رشد ۳.۵ میلیون بشکه‌ای تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۲، ذخایر نفتی کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) تا تابستان به پایین‌ترین سطح خود از سال دو هزار کاهش یابد و ظرفیت اضافی اوپک پلاس هم به پایین‌ترین سطح تاریخی خود برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس همچنین با اشاره به روند کُند مذاکرات توافق هسته‌ای ایران، پیش‌بینی کرده‌اند که افزایش تولید و عرضه نفت ایران در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ رخ بدهد و در کوتاه مدت رشد عرضه نفت این کشور در روند صعودی نفت اخلالی ایجاد نکند.

البته تحلیلگران معتقدند که در صورت تحقق این پیش‌بینی، قیمت ۱۰۰ دلاری نفت چندان پایدار نخواهد بود چرا که توان استخراج و عرضه ذخایر نفت شیل در بازار با رشد قیمت جهانی نفت همچنان وجود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشرفت در مذاکرات وین؛ نرخ ارز به پایین‌ترین حد در ۶ ماه گذشته رسید

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟