افزایش قیمت نفت در پی نگرانی از تداوم آشفتگی‌های سیاسی در قزاقستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
OPEC Oil Prices
OPEC Oil Prices   -   کپی رایت  AP Photo

نگرانی از ادامه ناآرامی‌های سیاسی در قزاقستان و همزمان اختلال در عرضه نفت لیبی به دلیل غیرفعال شدن برخی از تاسیسات نفتی این کشور باعث شده تا قیمت جهانی نفت روز جمعه بار دیگر افزایش یابد و به بالاترین بها از نیمه دسامبر برسد.

بر این اساس بهای نفت خام برنت با ۷۰ سنت افزایش (۰.۹ درصد) به ۸۲.۶۹ دلار در هر بشکه و بهای نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۹ سنت (۰.۷ درصد) افزایش به ۸۰.۰۵ دلار در هر بشکه رسید.

این نگرانی‌ها در حالی بر بازارهای بین‌المللی سایه افکنده که پیش از این نیز همه‌گیری ویروس کرونا و پدیدار شدن سویه‌های جدید آن، قیمت‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود.

در لیبی به گفته لوئیز دیکسون، تحلیلگر موسسه «ریستاد انرژی» مستقر در نروژ، وضعیت سیاسی رو به‌وخامت «تولید نفت را به حاشیه کشانده» است. میزان تولید نفت در لیبی به ۷۲۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته است که بخشی از آن به دلیل عملیات در دست اجرای تعمیر و نگهداری خطوط لوله است.

در قزاقستان، اگرچه با افزایش شمار نیروهای امنیتی در سطح شهر آلماتی و ورود نیروهای روسیه برای سرکوب اعتراضات، رئیس جمهور قاسم ژُمارت توکایف می‌گوید نظم مطابق با قانون اساسی برقرار شده، اما اعتراضات یک هفته اخیر باعث کاهش تولید نفت در میدان‌های اصلی غرب این کشور شده است. بویژه آنکه برخی از پیمانکاران در حمایت از اعتراضات سراسری این کشور، برنامه‌های انتقال نفت با قطار را مختل کردند.

این کمبودها در حالی دیده می‌شود که افزایش عرضه از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک پلاس» نیز با میزان تقاضای بازار سازگار نیست.