ثابت نگه داشتن قیمت نفت در صورت حمله روسیه به اوکراین؛ مقام‌های آمریکایی به عربستان رفتند

سفر دو مقام آمریکایی به عربستان سعودی برای گفتگو در مورد افزایش تولید نفت
سفر دو مقام آمریکایی به عربستان سعودی برای گفتگو در مورد افزایش تولید نفت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مقام دولت آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ فوریه از سفر هیاتی از مقام‌های ارشد دولت جو بایدن به عربستان سعودی خبر داد تا ریاض را برای افزایش تولید نفت در صورت حمله روسیه به اوکراین ترغیب کنند.

آگهی

یک مقام دولت آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ فوریه از سفر هیئتی از مقام‌های ارشد دولت جو بایدن به عربستان سعودی خبر داد تا ریاض را برای افزایش تولید نفت در صورت حمله روسیه به اوکراین ترغیب کنند.

کاخ سفید نگران است که حمله نظامی روسیه به اوکراین به افزایش قیمت‌های انرژی منجر شود، موضوعی که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی روز سه‌شنبه خود درباره آن هشدار داده بود.

این مقام دولت آمریکا به «سی‌ان‌ان» گفت که «برت مک‌گورک»، هماهنگ‌کننده شورای امنیت ملی آمریکا در خاورمیانه و «آموس هوکشتاین»، نماینده وزارت خارجه آمریکا در حوزه‌ انرژی روز چهارشنبه در ریاض با مقام‌های سعودی درباره چگونگی ایجاد ثبات در بازارهای جهانی نفت گفتگو کردند.

به گفته این مقام آمریکایی، سعودی‌ها به دلیل تعهدات خود به اوپک پلاس، در برابر هرگونه تغییر در میزان تولید نفت خود مقاومت کرده‌اند. روسیه به عنوان تولیدکننده نفت، عضوی از اوپک پلاس است.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، سفر این دو مقام دولت آمریکا به ریاض پس از گفتگوی تلفنی جو بایدن و سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه عربستان سعودی در هفته گذشته انجام شده است که هر دو طرف بر «اطمینان از ثبات عرضه جهانی انرژی» تأکید کرده بودند.

در هر حال آقای بایدن در سخنرانی روز سه‌شنبه خود گفت که حمله روسیه به اوکراین بعید است برای آمریکایی‌ها «بدون درد» باشد.

او با بیان اینکه ممکن است حمله روسیه به اوکراین بر قیمت انرژی تأثیر بگذارد، گفت: «ما در حال برداشتن گام‌هایی برای کاهش فشار بر بازارهای انرژی خودمان در برابر افزایش قیمت‌ها هستیم.»

مقام‌های آمریکایی همچنان بر این نظرند که حمله روسیه به اوکراین ممکن است هر لحظه اتفاق بیفتد.

سی‌ان‌ان پیشتر در گزارشی از برنامه‌ریزی دولت بایدن برای تقویت منابع انرژی اروپا با توجه به احتمال حمله روسیه به اوکراین خبر داده بود.

بایدن روز سه‌شنبه گفت: «ما در حال هماهنگی با مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بزرگ انرژی هستیم. ما آماده هستیم تا تمام ابزارها و اختیاراتی را که در اختیار داریم برای کمک‌ به جریان انرژی به کار بگیریم.»

جنگ میان روسیه و اوکراین می‌تواند به طور قابل توجهی بر بازارهای جهانی انرژی تأثیر بگذارد. روسیه پس از آمریکا دومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس گزارش یورواستات، روسیه در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از گاز طبیعی مورد نیاز اروپا را تامین می‌کند. مقدار زیادی از این نیاز از طریق اوکراین و با ترانزیت از این کشور انجام می‌شود. بنابراین جنگ و آسیب به زیرساخت‌های حیاتی انرژی می‌تواند بر صادرات انرژی تأثیر بگذارد.

گزارش‌های منتشر شده از آمریکا حکایت از آن دارد که مقام‌های کاخ سفید به طور منظم با شماری از کشورها و شرکت‌ها در مورد تأمین انرژی مورد نیاز اروپا گفتگو کرده‌اند.

هدف از این گفت‌وگوها اطمینان دادن به متحدان اروپایی عنوان شده است که تحریم‌های سنگین علیه روسیه به اقتصاد اروپا ضربه نخواهد زد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیشروی به سمت ۱۰۰ دلار؛ قیمت جهانی نفت به بالاترین سطح در ۸۷ ماه گذشته رسید

افزایش قیمت نفت در پی نگرانی از تداوم آشفتگی‌های سیاسی در قزاقستان

عملیات «پرچم دروغین» و بمب کثیف؛ آمریکا اواخر ۲۰۲۲ برای حمله اتمی روسیه به اوکراین آماده شده بود