بایدن: حمله روسیه به اوکراین می‌تواند خونبار و ویرانگر باشد

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا
جو بایدن رئیس جمهور آمریکا Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) طی سخنانی امکان حمله روسیه به اوکراین را هنوز «بسیار بالا» خواند و گفت واشنگتن از عقب‌نشینی نیروهای روسی از مرز اوکراین اطمینان پیدا نکرده است.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) طی سخنانی امکان حمله روسیه به اوکراین را هنوز «بسیار بالا» خواند و گفت واشنگتن از عقب نشینی نیروهای روسی از مرز اوکراین اطمینان پیدا نکرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت: «امکان حمله بسیار بالا است. بار دیگر از همه آمریکایی‌ها می‌خواهم تا دیر نشده اوکراین را ترک کنند. برای همین هم سفارت را موقتا به لویو منتقل کردیم.»

وزارت دفاع روسیه پیش از این با پخش تصاویری از خودروهای زرهی بارگیری شده و در حال بازگشت، اعلام کرده بود با اتمام تمرینات نظامی شماری از ۱۰۰ هزار سرباز خود را از حومه مرزهای اوکراین عقب می کشد. با این حال آمریکا گفته بود منتظر کاهش «قابل تأیید» تنش از سوی مسکو می ماند.

رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه «ایالات متحده برای همه شرایط آماده است»، گفت: «اگر روسیه به اوکراین حمله کند، جامعه جهانی متحدانه علیه تجاوز خواهد ایستاد. اگر روسیه بر تصمیم خود پافشاری کند، ما تحریم‌های بی‌سابقه‌ای علیه این کشور اعمال می‌کنیم. اگر روسیه به اوکراین حمله کند، نورد استریم ۲ کار نخواهد کرد. ما در این صورت به اوکراین کمک نظامی، اطلاعاتی و مستشاری می‌دهیم و اگر هر یک از کشورهای ناتو مورد تعرض قرار گیرد، ما با تمام توان از آن عضو دفاع خواهیم کرد.»

آقای بایدن با اشاره به ادامه بی وقفه دیپلماسی در هفته های اخیر و گفتگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در آخر هفته گذشته اضافه کرد: «ما با مشارکت و مشورت شرکا و متحدانمان تلاش های دیپلماتیک را ادامه می‌دهیم. اوکراین، ناتو، و آمریکا روسیه را تهدید نمی‌کنند؛ ما نه موشکی در آنجا و نه تصمیمی برای حمله و آسیب رساندن به مردم روسیه داریم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مروری بر نقش آمریکا و روسیه در کشتار غیرنظامیان؛ آیا آن‌ها مرتکب «جنایت جنگی» شده‌اند

آمریکا بیش از ۵۰۰ تحریم جدید را علیه روسیه وضع کرد

سگ بایدن دست‌کم ۲۴ بار ماموران سرویس مخفی آمریکا را گاز گرفته است