Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رئیس جمهوری قزاقستان جنگجویان افغان و خاورمیانه را به دخالت در ناآرامی‌ها متهم کرد

 Charles Michel, speaks with Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev
Charles Michel, speaks with Kazakhstan President Kassym-Jomart Tokayev Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس جمهوری قزاقستان روز دوشنبه ادعا کرد که «جنگجویان» خارجی که از افغانستان و خاورمیانه همچنین دیگر کشورهای آسیای میانه وارد قزاقستان شده‌اند، در شورش‌های مرگبار اخیر مشارکت داشته‌اند.

آگهی

قاسم ژُمارت توکایف، رئیس جمهور قزاقستان روز دوشنبه ادعا کرد که «جنگجویان» خارجی که از افغانستان و خاورمیانه همچنین دیگر کشورهای آسیای میانه وارد قزاقستان شده‌اند، در شورش‌های مرگبار اخیر مشارکت داشته‌اند.

او پس از گفتگو با شارل میشل، رئیس شورای اروپا که به شکل ویدئوکنفرانس برگزار شد، اعتراضات هفته گذشته در این کشور را اقدامی «تروریستی» توصیف و گفت: «من شک ندارم که این یک حمله تروریستی است. اقدامی سازمان یافته و از قبل آماده شده علیه قزاقستان با مشارکت جنگجویان خارجی از کشورهای آسیای مرکزی از جمله افغانستان. ستیزه جویان خاورمیانه نیز در این حمله شرکت داشتند.»

او تخمین زد که حدود ۱۳۰۰ کسب و کار در جریان این شورش‌ها از جمله حمله به «۱۰۰ بانک و مرکز خرید» آسیب دیده باشند و افزود که در این مدت حدود ۵۰۰ خودروی پلیس نیز به آتش کشیده شده‌اند.

رئیس جمهوری قزاقستان اعلام کرد که «قربانیان زیادی، هم در میان نیروهای پلیس و هم غیرنظامیان وجود داشته» و تاکید کرد که «حدود دو تا سه میلیارد دلار خسارات اقتصادی به دولت وارد شده است».

هنوز شمار دقیق قربانیان اعتراضات هفته گذشته روشن نیست و تنها اعلام می‌شود که ده‌ها نفر از جمله شانزده نفر از نیروهای پلیس کشته شده‌اند.

حکومت قزاقستان در حالی با حمایت‌های روسیه، افرادی را که در یک هفته گذشته در اعتراض به عملکرد دولت به خیابان‌ها آمده بودند «تروریست بین‌المللی» خوانده که تا کنون هیچ اطلاعاتی برای اثبات این ادعای خود ارائه نکرده است.

ناآرامی‌های اخیر در این کشور «بدترین» از زمان استقلال قزاقستان از اتحاد جماهیر شوروی پیشین توصیف شده است. این ناآرامی‌ها با اعتراض به افزایش بهای سوخت آغاز شد اما به سرعت گسترش یافت و و دهها هزار نفر را در دهها شهر این کشور به خیابان‌ها آورد و معترضان خواستار تغییر تمامیت دولت خودکامه کنونی شدند.

قزاقستان با چین و روسیه رابطه بسیار نزدیکی دارد. پکن بزرگترین خریدار نفت این کشور سرشار از هیدروکربورها و مواد معدنی است و مسکو نیز متحد استراتژیک آن محسوب می‌شود. به همین دلیل نیز در پی آغاز اعتراضات و درخواست قاسم ژُمارت توکایف، روسیه صدها تن از نیروهای «سازمان پیمان امنیت جمعی» را تحت عنوان «حافظان صلح» به این کشور فرستاد.

با وجود روابط نزدیک با هر دو قدرت برتر شرق و اروپای شرقی، قزاقستان سعی کرده روابط نزدیک خود با اتحادیه اروپا و آمریکایی‌ها را نیز حفظ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمار رسمی از کشته‌های اعتراضات قزاقستان به ۲۲۵ نفر رسید

انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستان

افزایش قیمت نفت در پی نگرانی از تداوم آشفتگی‌های سیاسی در قزاقستان