انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سربازهای قزاقستان در اعتراضات این کشور
سربازهای قزاقستان در اعتراضات این کشور   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان ملل با انتقاد از دولت قزاقستان اعلام کرد که تعدادی از سربازان دولتی این کشور در جریان ناراآمی‌های خشونت آمیز هفته گذشته، کلاه آبی رنگ نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد را بر سر داشته‌اند.

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد با بیان این مطلب به خبرنگاران گفت: «ما نگرانی خود را مستقیماً در مورد این موضوع به نمایندگی دائم قزاقستان منتقل کرده‌ایم و از آنها تضمین‌هایی دریافت کرده‌ایم که به این موضوع رسیدگی شود».

وی افزود: «هر کشوری که نیروهای سازمان ملل متحد در آنجا حضور دارند و به برقراری امنیت آن کشور کمک می‌کنند، تنها زمانی باید از علائم سازمان ملل استفاده کنند که وظایف محول شده خود را به عنوان حافظ صلح سازمان ملل در چارچوب استقرار خود در یک عملیات حافظ صلح سازمان ملل، طبق دستور شورای امنیت سازمان ملل، انجام دهند.»

عکس‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، چند سرباز را در شهر اصلی آلماتی قزاقستان نشان می‌دهد که لباس‌های نظامی به تن کرده و کلاه آبی با نشان سازمان ملل به سر دارند.

قزاقستان در واکنش به این گزارش‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد که سربازان این کشور فقط از کلاه‌های سازمان ملل استفاده کرده است.

دفتر نمایندگی قزاقستان در سازمان ملل در بیانیه‌ای که در حساب توییتری این نهاد دولتی منتشر شده، تاکید کرد: «در جریان ناآرامی های خشونت آمیز در آلماتی، یگان حافظ صلح وزارت دفاع قزاقستان (کازبات) برای کمک و حفاظت از تاسیسات زیرساخت استراتژیک این شهر در برابر تروریست‌ها و افراط گرایان در حالت آماده باش قرار گرفت.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «به جز کلاه ایمنی که به عنوان بخشی از تجهیزات رسمی نیروهای حافظ صلح محلی در زمان تهدید استفاده می‌شود، هیچ تجهیزات علامت گذاری شده توسط سازمان ملل مورد استفاده سربازان دولتی استفاده نشده است.»

ده‌ها نفر در درگیری‌های بین معترضان و نیروهای دولتی در جریان خشونت‌های بی‌سابقه در این کشور آسیای مرکزی در هفته گذشته کشته شدند و هزاران نفر نیز بازداشت و زندانی هستند. مقام‌های دولتی می‌گویند معترضان با هدایت نیروهای خارجی در پی ایجاد یک کودتا در این کشور بوده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید