Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سربازگیری اینترنتی از میان شهروندان قزاقستان برای جنگ اوکراین

عکس تزئینی از سربازان روسی سازمان پیمان امنیت جمعی در پایان دوره ماموریت خود در آلماتی
عکس تزئینی از سربازان روسی سازمان پیمان امنیت جمعی در پایان دوره ماموریت خود در آلماتی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات دولت قزاقستان می‌گویند که تلاش‌هایی به تازگی از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی برای استخدام شهروندان این کشور به منظور حضور در جبهه‌های نبرد در اوکراین و جنگ در کنار نیروهای ارتش روسیه شناسایی و کشف شده است.

آگهی

هشدار مقامات منطقه‌ای در این خصوص روز پنجشنبه پس از انتشار گزارش رسانه های محلی در قزاقستان مبنی بر کشته شدن شماری از شهروندان این کشور در اوکراین مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری‌های محلی و بین‌المللی، تلاش‌های برخط برای سربازگیری از میان شهروندان قزاقستان به صورت همزمان از سوی نیروهای ارتش روسیه و گروه پیمانکاری نظامی خصوصی واگنر صورت گرفته است.

دادستان‌ها در منطقه شمالی قوستانای که هم مرز با روسیه است و اقلیت بزرگی از روس‌تبارها در آن زندگی می‌کنند به ساکنان هشدار دادند که تسلیم تلاش‌های رسانه های اجتماعی برای جذب مردان و ترغیب آنها به منظور پیوستن به صفوف نیروهای تحت امر مسکو نشوند.

آمارهای دولتی نشان می‌دهد که این منطقه حدود ۸۸۰ هزار نفر را در خود جای داده که ۴۱ درصد آنها را روس‌تبارها تشکیل می‌دهند.

در بیانیه دفتر دادستانی منطقه قوستانای آمده است: تلاش‌هایی از داخل فدراسیون روسیه در قلمرو منطقه ما برای جذب جمعیت محلی به منظور شرکت در نبردهای مسلحانه در اوکراین انجام شده است.

آستانه مناطق شرقی و جنوبی اوکراین را که به اشغال روسیه درآمده و مسکو مدعی الحاق آن به خاک خود است، به رسمیت نمی‌شناسد.

قزاقستان با این حال به دفعات به دور زدن تحریم‌‌های غرب علیه روسیه متهم شده و رهبری این کشور روابط نزدیکی با کرملین دارد.

دادستان‌های محلی همچنین یادآور شده‌اند که برخی تماس‌ها در رسانه‌های اجتماعی از سوی «افرادی با تمایلات جدایی‌طلبانه» صورت گرفته که تمامیت ارضی قزاقستان را هدف قرار داده‌اند.

در بیانیه دادستان‌ها از شهروندان منطقه خواسته شده است که «به منظور تامین امنیت عمومی، حفظ حقوق و آزادی‌های شهروندان و جلوگیری از بی ثباتی در اوضاع سیاسی-اجتماعی»، تسلیم این گونه «اظهارات و درخواست‌های تحریک آمیز» در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشوند.

در این بیانیه هشدار داده شده است که مشارکت در درگیری مسلحانه خارجی و برقراری ارتباط با جدایی‌طلبان - از جمله در رسانه‌های اجتماعی - غیرقانونی است و تا ۱۰ سال برای آن مجازات زندان در نظر گرفته شده است.

دادستان‌ها از شهروندان و رسانه‌های گروهی و همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی در قزاقستان خواسته‌اند که از ارتکاب هر یک از دو تخلف یاد شده اجتناب ورزند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قزاقستان؛ نظربایف و خانواده‌اش از امتیازات ویژه قانونی محروم شدند

انتقاد سازمان ملل از استفاده از کلاه‌های آبی نیروهای حافظ صلح این سازمان توسط سربازان قزاقستان

دیپلماسی اروپایی در حیاط خلوت روسیه؛ ماکرون در سفر به قزاقستان و ازبکستان به دنبال چیست؟