Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر نفت: اگر ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری نکنیم وارد کننده نفت می‌شویم

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر نفت خواستار سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز شد و گفت که اگر چنین سرمایه گذاری صورت نگیرد، ایران وارد کننده نفت و گاز خواهد شد

آگهی

جواد اوجی، وزیر نفت ایران از نیاز ۱۶۰ میلیارد دلاری صنعت نفت و گاز کشور خبر داد و هشدار داد که اگر این میزان از سرمایه گذاری صورت نگیرد، ایران به وارد کننده نفت و گاز تبدیل خواهد شد. وی این سخنان را در جریان جلسه هماهنگی لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ عنوان کرده است.

صنعت نفت و گاز ایران از تحریم‌ها و فشارهای مرتبط با برنامه هسته‌ای رنج می‌برد و در سال‌های اخیر موفق به جذب سرمایه گذاری نشده است.

تابستان امسال مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی منتشر کرد که بر آن اساس سرمایه گذاری در حوزه اکتشاف و توسعه میادین نفت و گاز ایران از سال ۹۱ روند نزولی شدیدی داشته و از حدود ۲۳ میلیارد دلار در سال ۹۱ به تنها حدود ۳ میلیارد دلار در سال‌های ۹۷ و ۹۸ رسیده است.

کاهش سرمایه گذاری در حوزه گاز از سال گذشته آثار خود را نشان داد. ایران در فصل زمستان سال گذشته روزانه ۱۶۰ میلیون متر مکعب گاز کسری داشت. کمبود گاز موجب شد تا برخی از نیروگاه‌های ایران و کارخانه‌های سیمان به جای سوخت گاز به سوخت مازوت روی بیاورند. این اتفاق در تابستان امسال نیز رخ داد.

عبدالرضا شیحان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان در گفتگو با خبرگزاری ایلنا ابراز نگرانی کرد که امسال همزمان با قطعی گاز، قطعی برق نیز رخ دهد که در نتیجه تولید سیمان نیز متوقف خواهد شد.

آقای اوجی در حالی هشدار می‌دهد که ایران به وارد کننده نفت و گاز تبدیل خواهد شد که ایران یکی از مهمترین اعضای اوپک و دارای دومین ذخایر گازی جهان و چهارمین ذخایر بزرگ نفت است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت ملی نفت و گاز ایران در پرونده کرسنت به پرداخت ۶۰۷ میلیون دلار جریمه به طرف اماراتی محکوم شد

حسن نصرالله: نفتکش‌های حامل سوخت ایران در راه لبنانند؛ حریری: این راهی است به سوی جهنم

گزارش گاردین از قهر جوانان ایرانی با انتخابات؛ «جلیلی و پزشکیان فرقی با هم ندارند»