Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حسن نصرالله: نفتکش‌های حامل سوخت ایران در راه لبنانند؛ حریری: این راهی است به سوی جهنم

سعد حریری
سعد حریری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سعد حریری نخست وزیر پیشین لبنان با انتقاد شدید از حزب‌الله و جمهوری اسلامی ایران برای ارسال نفتکش حامل سوخت، تهران را به نقض قوانین بین‌المللی و عدم احترام به دولت لبنان متهم کرد.

آگهی

رهبر حزب‌الله لبنان می‌گوید ایران یک نفتکش حامل سوخت برای لبنان ارسال کرده است.

سید حسن نصرالله روز پنجشنبه ۱۹ اوت با بیان این مطلب تاکید کرد این نفتکش از زمان حرکت به سمت لبنان، جزو قلمرو لبنان محسوب می‌شود.

این بخش از اظهارات رهبر حزب‌الله در واقع هشداری است به کشورهایی که احتمالا قصد دارند این نفتکش را مصادره کنند. اعزام این نفتکش از سوی ایران به سمت لبنان در حالی صورت می‌گیرد که در ماه‌های اخیر بحران سوخت در لبنان به شدت بالا گرفته و موجب تعطیلی بسیاری از مشاغل در این کشور شده است. همچنین بسیاری از مردم معترض در هفته‌های اخیر در خیابان‌های این کشور نسبت به استمرار سوء مدیریت مسئولان دولتی و حکومتی تظاهرات گسترده‌ای به راه انداخته‌اند.

سید حسن نصرالله در بخش دیگری از صحبت‌هایش اظهار داشت: «ما نمی‌خواهیم با کسی درگیر شویم، فقط می‌خواهیم به مردم خود کمک کنیم.»

آقای نصرالله البته جزئياتی در خصوص اینکه این کشتی چه زمانی و از طریق چه بندی به لبنان خواهد رسید، ارائه نکرده است.

یک ماه پیش، سفیر آمریکا در بیروت گفته بود واردات سوخت از ایران راه حل مناسبی برای حل بحران سوخت در لبنان نیست. همین موضوع نگرانی‌ها در خصوص احتمال توقیف این نفتکش ایرانی به مقصد لبنان را افزایش داده است.

واکنش حریری

سعد حریری سیاستمدار و نخست وزیر پیشین لبنان نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کرد. آقای حریری در یک رشته توییت در این خصوص نوشت: «آیا آنچه امروز در مورد ورود کشتی‌های ایرانی شنیدیم یک خبر خوب برای لبنانی‌ها است یا خبری خطرناک که موجب درگیر شدن لبنان در منازعات داخلی و بین‌المللی منتهی خواهد شد؟»

او همچنین در ادامه مدعی شد که دلیل اصلی بحران سوخت در لبنان، قاچاق عمدی در این کشور برای خدمت به نظام سیاسی سوریه است. سعد حریری همچنین ادامه داد که توقف این قاچاق مفیدتر از این است که از ایران سوخت دریافت کنیم.

این سیاستمدار لبنانی در بخش دیگری از توییت‌های خود با اشاره به تجربه تحریم‌هایی که به خاطر همین ارسال نفتکش‌ها به ونزوئلا تحمیل شده‌است هشدار داد پذیرش نفتکش‌های ایرانی می‌تواند خطرات و مجازات‌های بیشتری را به همراه داشته باشد.

آقای حریری همچنین ایران را مقصر عدم تشکیل دولت در لبنان دانست و از تهران انتقاد کرد که چطور به خود اجازه می‌دهد با نقض قوانین بین‌المللی کشتی‌هایش را بدون اجازه دولت لبنان روانه این کشور کند.

بعد از فاجعه انفجار در بندر بیروت و استعفای نخست وزیر، بیش از یک سال است که این کشور بدون نخست وزیر به کار خود ادامه می‌دهد و مدتی قبل سعد حریری از مسئولیت تشکیل دولت لبنان انصراف داد. این سیاستمدار قدیمی لبنانی در پایان ۹ توییت خود پذیرش کشتی سوخت از سوی ایران را «راهی پرشتاب به سوی جهنم» خواند.

ادامه بحران سوخت در این کشور موجب شده بسیاری از پمپ‌های بزنین و گازوئیل، تعدادی از بیمارستان‌ها و حتی نانوایی‌ها در این کشور تعطیل شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر نفت: اگر ۱۶۰ میلیارد دلار سرمایه‌ گذاری نکنیم وارد کننده نفت می‌شویم

انفجار مهیب تانکر سوختی در لبنان، دست‌کم ۲۰ کشته بر جای گذاشت

حسن نصرالله: به زودی دارو و سوخت از ایران به لبنان وارد می‌کنیم