Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سقوط ارزش لیر ترکیه به پایین‌ترین حد با تزریق دلار به بازار متوقف شد

کاهش ارزش لیر ترکیه مقابل دلار آمریکا
کاهش ارزش لیر ترکیه مقابل دلار آمریکا Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لیر ترکیه روز دوشنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) با سقوط هفت درصدی رکورد جدیدی را مقابل دلار آمریکا ثبت کرد، اما بانک مرکزی این کشور در طول روز تلاش کرد این روند را مهار کند.

آگهی

لیر ترکیه روز دوشنبه ۱۳ دسامبر (۲۲ آذر) با سقوط هفت درصدی رکورد جدیدی را مقابل دلار آمریکا ثبت کرد، اما بانک مرکزی این کشور در طول روز تلاش کرد این روند را مهار کند.

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد که برای چهارمین بار در دو هفته گذشته اقدام به تزریق دلار به بازار کرده است.

این نهاد هفته گذشته توانست نرخ برابری دلار آمریکا را زیر ۱۴ لیر نگه دارد اما این هفته نرخ برابری دلار آمریکا تا نزدیک ۱۵ دلار افزایش یافت.

بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که اصرار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بر کاهش نرخ بهره در شرایط صعود نرخ تورم علت اصلی کاهش نرخ برابری لیر است. این موضوع باعث کاهش قدرت خرید عمومی مردم ترکیه و سطح رفاه عمومی در این کشورشده است.

طبق محاسبات بانکدارانی که داده‌های رسمی را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بانک مرکزی ترکیه تنها در روز دوشنبه ۱.۵ تا ۲ میلیارد دلار به بازار تزریق کرد این در حالی است که کل رقم سه تلاش قبلی این نهاد، ۲.۵ میلیارد دلار بوده است.

این اقدام باعث شد تا نرخ برابری هر دلار در مقابل لیر تا ۱۳.۸۱ تا ساعت ۱۵:۴۷ به وقت گرینویچ کاهش یابد اما ارزش واحد پول ترکیه همچنان از ابتدای ماه گذشته تاکنون با ۳۱ درصد کاهش روبرو شده است. نرخ برابری هر یورو در مقابل لیر نیز امروز در بالاترین سطح به رقم ۱۶.۴۴ لیر رسید اما در نرخ برابری ۱۵.۶۰ در آخر وقت امروز تثبیت شد.

برخی منابع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش به آشفتگی بازار با شهاب کاواجی‌اوغلو، رئیس بانک مرکزی، نورالدین نباتی، وزیر دارایی و روسای بانک‌های دولتی در استانبول گفت‌وگو کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکورد ۲۰ ساله نرخ تورم ترکیه شکسته شد

تغییر وزیر دارایی ترکیه چه بر سر نرخ برابری لیر در مقابل یورو و دلار آورد؟

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟