Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رونمایی از رقیب شمالی میدان پارس‌جنوبی؛ ایران دوباره به صادرات گاز به اروپا امیدوار شد

عکس تزئینی است
عکس تزئینی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران با ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی، دومین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد ولی طی سال‌های گذشته عرصه رقابت در بازار جهانی گاز را به دلایل سیاسی و اقتصادی به رقبای جدی خود یعنی روسیه و قطر واگذار کرده است.

آگهی

ایران ابراز امیدواری کرد که با انجام موفقیت‌آمیز اکتشاف از میدان تازه کشف شده در شمال این کشور بتواند در تامین گاز مورد نیاز اروپا ایفای نقش کند.

علی اصولی، مدیر عامل شرکت نفت خزر گفت:«اگر برآوردهای اولیه تأیید شود و موفقیت اکتشافی حاصل شود، با تشکیل قطب جدید گازی ایران در شمال کشور، امکان تامین ۲۰ درصد از گاز مورد نیاز اروپا ممکن می‌شود.»

آقای اصولی تخمین زد که ذخایر میدان گازی کانسار چالوس معادل یک چهارم میدان گازی پارس جنوبی باشد. میدان گازی پارس جنوبی دارای ۱۴.۲ تریلیون متر مکعب ذخیره گازی است که حدود ۴۰ درصد از کل ذخایر گازی ایران را تشکیل می‌دهد.

شرکت نفت خزر پیش‌بینی کرده که حفاری اکتشافی در کانسار چالوس دو سال به طول انجامد.

ایران با ۳۴ تریلیون متر مکعب ذخایر گاز طبیعی، دومین ذخایر گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد ولی طی سال‌های گذشته عرصه رقابت در بازار جهانی گاز را به دلایل سیاسی و اقتصادی به رقبای جدی خود یعنی روسیه و قطر واگذار کرده است. البته مطابق تازه‌ترین آمار منتشر شده، بیش از ۹۳ درصد تولید گاز ایران به دلیل تقاضای بالا در داخل کشور مصرف می‌شود و همین امر توان صادراتی این کشور را کاهش داده است.

با این حال، ایران امیدوار است که با جلب سرمایه‌های خارجی برای توسعه میادین گازی خود بتواند ظرفیت تولید خود را بیش از شتاب مصرفی داخلی بالا ببرد؛ هدفی که تحقق آن با توجه به تنش سیاسی موجود میان غرب و تهران، برقراری تحریم‌های اقتصادی آمریکا و تلاش روسیه برای حفظ سلطه خود بر بازار اروپا دشوار به نظر می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرارداد گازی رییسی-علی‌اف؛ منافع ملی ایران در ابهام

انفجار در دریای خزر؛ آذربایجان آتش‌سوزی در میدان گازی را تکذیب کرد

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند