Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ضربه ۳۹ میلیارد دلاری کرونا به عربستان؛ سود آرامکو تقریبا نصف شد

یک کارگزار بورس عربستان در حال توضیح در مورد روند قیمت سهام شرکت‌ها از جمله آرامکو
یک کارگزار بورس عربستان در حال توضیح در مورد روند قیمت سهام شرکت‌ها از جمله آرامکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی، اعلام کرد که سود این شرکت در سال ۲۰۲۰ تقریبا نصف شده و به ۴۹ میلیارد دلار رسیده است.

آگهی

شرکت آرامکو، غول نفتی عربستان سعودی، اعلام کرد که سود این شرکت در سال ۲۰۲۰ تقریبا نصف شده و به ۴۹ میلیارد دلار رسیده است. 

شرکت نفت عربستان سعودی اعلام کرد که سود این شرکت از ۸۸.۲ میلیارد دلار(۷۳.۸ میلیارد یورو) در سال ۲۰۱۹ به ۴۹ میلیارد دلار(۴۱ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است. این برای دومین سال متوالی است که آرامکو با کاهش سودآوری مواجه می‌شود؛ در سال ۲۰۱۹ نیز سود این شرکت در مقایسه با سال ۲۰۱۸، ۲۰.۶ درصد کاهش یافته بود. 

کاهش قیمت و تقاضای جهانی نفت در سال گذشته میلادی که در پی همه‌گیری ویروس کرونا رخ داد، علت اصلی کاهش سودآوری آرامکو عنوان شده است. در حالی که هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز یکشنبه افزون بر ۶۴.۵ دلار معامله شد، این نرخ در آوریل گذشته به کمتر از ۲۰ دلار رسیده بود. 

دولت عربستان سعودی در دسامبر سال ۲۰۱۹ نسبت به عرضه عمومی ۱.۷۲۵ درصد از سهام شرکت ملی نفت این کشور(آرامکو) در بورس ریاض اقدام کرد. این عرضه که بزرگ‌ترین خصوصی‌سازی تاریخ لقب گرفت، ۲۹.۴ میلیارد دلار درآمد، عاید دولت عربستان کرد. در ابتدا، هر سهم آرامکو  ۳۲ ریال سعودی(۸.۵۳ دلار) قیمت خورد تا ارزش جاری این شرکت به ۱.۷ تریلیون دلار برسد و این شرکت را به عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان بدل کند. 

البته در حال حاضر، شرکت اپل به دلیل رشد ۱۰۰ درصدی قیمت سهام آن در دوره شیوع کرونا بار دیگر عنوان با ارزش‌ترین شرکت جهان را از آرامکو پس گرفته است. این در شرایطی است که هر سهام آرامکو این روزها حدود ۳۵ ریال سعودی(۹.۳ دلار) معامله می‌شود که نسبت به کشف قیمت اولیه تنها ۹ درصد افزایش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غول نفتی سعودی آرامکو در سودکردن رکورد زد

وضعیت کرونایی ایران در نوروز ۱۴۰۰؛ ۵۱ شهر قرمز و نارنجی

مدیر‌گروه مطالعات انرژی وین به یورونیوز: شرکت نفت ایران باید زودتر از آرامکو بین‌المللی می‌شد