Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

غول نفتی سعودی آرامکو در سودکردن رکورد زد

دفتر آرامکو در ریاض پایتخت عربستان
دفتر آرامکو در ریاض پایتخت عربستان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مریم عباسی‌زاده
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آمار سوددهی آرامکوی عربستان که در حال حاضر بزرگترین صادرکننده نفت دنیاست تنها ۴ روز پس از آن اعلام شد که این غول نفتی با پیشی گرفتن از اپل به باارزش ترین شرکت دنیا تبدیل شده بود.

آگهی

شرکت سعودی آرامکو روز یکشنبه با انتشار سود سه ماهه اول سال، از افزایش ۸۲ درصدی عواید خود خبر داد. سود غول نفتی سعودی در این مدت به ۳۹.۵ میلیارد دلار رسیده است. در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ این میزان ۲۱.۷ میلیارد دلار بود.

آرامکو می‌گوید این افزایش تصاعدی سود شرکت عمدتا بواسطه بالارفتن قیمت جهانی نفت، افزایش حجم فروش و بهبود کیفیت پالایش و توزیع حاصل شده است.

بدین ترتیب آرامکو که ۹۸ درصد آن تحت مالکیت دولت سعودی است تحت تاثیر جنگ اوکراین به سرمایه‌دار ترین شرکت در بازارهای بورس دنیا هم بدل شده است.

قیمت هر بشکه نفت در همان روزها و هفته های نخستین تجاوز نظامی روسیه به اوکراین تا مرز ۱۴۰ دلار بالا رفت.

آمار سوددهی آرامکوی عربستان که در حال حاضر بزرگترین صادرکننده نفت دنیاست تنها ۴ روز پس از آن اعلام شد که این غول نفتی با پیشی گرفتن از اپل به باارزش ترین شرکت دنیا تبدیل شد. ارزش سهام آرامکو به ۲ هزار میلیارد و ۴۳۰ میلیون دلار رسیده که به معنای آن است که حدود ۶۰ میلیارد دلار بیشتراز شرکت آمریکایی اپل ارزش دارد.

شرکت سعودی آرامکو در ماه مارس هم با انتشار گزارشی اعلام کرده بود که سود خالصش در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال قبل از آن ۱۲۴ درصد افزایش داشته است.

این در حالیست که تاسیسات و مجموعه‌های این غول نفتی طی سال‌ها و ماه‌های اخیر با چالش‌های امنیتی متعددی عمدتا در ارتباط با جنگ داخلی یمن مواجه بوده‌اند. از جمله در سال ۲۰۱۹ حمله به تاسیسات این شرکت که حوثی‌های یمن مسئولیت آن را برعهده گرفتند در میزان تولید و ذخیره نفت پادشاهی سعودی اختلال موقت رخ ایجاد کرد.

در همین حال طبق آمارهای رسمی میزان رشد اقتصادی عربستان سعودی به بالاترین میزان خود طی ده سال گذشته رسیده و حوزه نفت و انرژی این کشور افزایش رشد ۹.۶ درصدی را در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با سه ماهه اول ۲۰۲۱ به ثبت رسانده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله موشکی و پهپادی حوثی‌ها به آرامکو و سامانه ضد موشکی پاتریوت عربستان

معامله ۱۲.۴ میلیارد دلاری آرامکو با کنسرسیوم نفتی آمریکایی

ضربه ۳۹ میلیارد دلاری کرونا به عربستان؛ سود آرامکو تقریبا نصف شد