Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سود کرونا در جیب پکن؟ ؛ «اقتصاد چین پنج سال دیگر از آمریکا جلو می‌زند»

تاثیر همه‌گیری کرونا بر رقابت اقتصادی آمریکا و چین
تاثیر همه‌گیری کرونا بر رقابت اقتصادی آمریکا و چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک گزارش اقتصادی منتشره توسط موسسه ناظر مالی در بریتانیا نشان می‌دهد چین به دلیل اثرات همه‌گیری کرونا پنج سال زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد از ایالات متحده سبقت می‌گیرد و مقام نخست اقتصاد جهان را در سال ۲۰۲۸ به خود اختصاص خواهد داد.

آگهی

یک گزارش اقتصادی منتشره توسط مرکز تحقیقات اقتصادی و بازرگانی (CEBR) در بریتانیا نشان می‌دهد چین به دلیل اثرات همه‌گیری کرونا پنج سال زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد از ایالات متحده سبقت می‌گیرد و مقام نخست اقتصاد جهان را در سال ۲۰۲۸ به خود اختصاص خواهد داد.

در این گزارش که روز شنبه ۲۶ دسامبر (۶ دی) در جریان اجلاس سالانه لیگ جهانی اقتصاد منتشر شده آمده است: «برآوردها حاکی از این است که اقتصاد چین در سال ۲۰۲۸ از اقتصاد آمریکا پیشی خواهد گرفت، یعنی پنج سال زودتر از آنچه تصور می‌شد.»

گزارش می‌افزاید «مدیریت ماهرانه همه‌گیری» و تاثیر منفی بلند مدت شیوع کرونا بر رشد اقتصادی کشورهای غربی سبب شده است تا عملکرد اقتصادی چین به شکلی نسبی رشد نشان دهد.

چین در ابتدای همه‌گیری کرونا با رشد اقتصادی منفی ۶.۸ درصدی مواجه شد، امری که از سال ۱۹۹۲ بدین سو در این کشور بی‌سابقه بود، اما به سرعت و با وضع تدابیر سختگیرانه همچون قرنطینه شهرهای میلیونی و وضع محدودیت شدید برای مسافرت میان مناطق ادعای کنترل بیماری را مطرح کرد.

اقتصاددانان تخمین می‌زنند چین در حدفاصل سال‌های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ رشد متوسط سالانه ۵.۷ درصدی را تجربه کند و سپس در حد فاصل سال‌های ۲۰۲۶ تا ۲۰۳۰ رشدی ۴.۵ درصدی داشته باشد و برای پنج سال بعدی، یعنی ۲۰۳۰ تا ۲۰۳۶ رشدی ۳.۹ درصدی را به ثبت برساند.

در سوی مقابل پیش‌بینی می‌شود ایالات متحده پس از احیای چشمگیر اقتصادی در سال آینده، از سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ رشدی ۱.۹ درصدی را تجربه کند و سپس برای سال‌های بعد در حول و حوش رشدی ۱.۶ درصدی متوقف شود.

چین برای مهار تبعات منفی اقتصادی همه‌گیری، علاوه بر اختصاص بودجه بزرگ به نهادهای اقتصادی خود، از افزایش صادرات نیز بهره برده است. آمارهای اداره گمرک این کشور نشان می‌دهد که چین در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته نزدیک به ده درصد رشد صادرات داشته است.

نهادهای ناظر می‌گویند این رشد اقتصادی عمدتا مدیون افزایش تقاضای جهانی دستگاه‌های پزشکی، منسوجات (شامل ماسک) و قطعات الکترونیکی خانگی بوده است. به نحوی که تنها میزان فروش دستگاه‌های پزشکی این کشور در ماه ژوئیه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۴۵ درصد رشد نشان داده است.

آسوشیتد پرس
صادرات محصولات پزشکی چینی همچون ماسک با افزایش قابل ملاحظه‌ای همراه بوده استآسوشیتد پرس

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اسامیچی کانو، معاون دبیرکل سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پیشتر در نشست توسعه چین ۲۰۲۰ گفته بود یکی از علل حفظ شتاب رشد این کشور در دوران کرونا تخصیص بسته‌های کمکی در حوزه مالی و آی‌تی بوده به گونه‌ای که این صنایع رشدی ۷.۹ درصدی در سه ماهه دوم و ۱۸.۸ درصدی را در سه ماهه سوم سال جاری تجربه کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری هنگفت چین در بخش تحقیقات و توسعه نیز یکی دیگر از عوامل توانایی این کشور در انجام احیای سریع اقتصادی بوده است. در حالی که آمریکا ۲.۸۳ درصد سرانه ناخالص ملی خود را صرف این بخش می‌کند، چین با سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیارد دلاری معادل ۲.۳۸ درصد سرانه ناخالص ملی خود در جایگاه دوم در دنیا قرار دارد.

موسسه تحقیقات اقتصادی و بازرگانی بریتانیا در جمع‌بندی گزارش خود نتیجه‌گیری می‌کند که قدرت‌های آسیایی، به ویژه چین، کره جنوبی و ژاپن، در جریان بحران جهانی بهداشت بهترین عملکرد را داشته‌اند، در حالی که قدرت‌های اروپایی بدترین بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهرهای بدهکار چین لنگ پول نقد؛ چطور دولت‌های محلی با وضع جریمه‌های سنگین کسب درآمد می‌کنند؟

بانک‌های دولتی چین برای توقف افت ارزش یوآن، شروع به فروختن دلار کردند

تلاش همزمان اروپا برای تقویت روابط با چین و مجاب کردن پکن به عدم حمایت از روسیه