با حمایت چین و در غیاب آمریکا؛ بزرگ‌ترین اتحادیه تجارت آزاد جهان تشکیل شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
رهبران و وزرای تجارت ۱۵ کشور آسیایی و اقیانوسیه‌ای پس از حصول توافق تجاری
رهبران و وزرای تجارت ۱۵ کشور آسیایی و اقیانوسیه‌ای پس از حصول توافق تجاری   -  Copyright  AP Photo

پانزده اقتصاد آسیا و اقیانوسیه روز یکشنبه بزرگترین اتحادیه تجارت آزاد جهان را با حمایت چین و در غیاب آمریکا تشکیل دادند.

امضای پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای(RCEP) در حالی در جریان اجلاسی مجازی به میزبانی ویتنام صورت گرفت که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ میلادی و برخلاف توافق اولیه باراک اوباما، آمریکا را از ادامه حضور در مذاکرات این پیمان منع کرد.

پیمان جدید مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای شامل ۱۰ کشور عضو آ‌سه‌آن به اضافه پنج کشور ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند است و هدف کاهش تدریجی تعرفه‌‌ تجارت منطقه جنوب شرق آسیا و اقیانوسیه را دنبال می‌کند. این پیمان با عضویت چین، ژاپن و کره جنوبی به بزرگ‌ترین اتحادیه تجاری جهان بدل شده است.

نگوین ژوان فوک، نخست‌وزیر ویتنام که به عنوان رئیس دوره‌ای آسه‌آن میزبانی این اجلاس را بر عهده داشت، در خصوص اهمیت این پیمان گفت: «۳۰ درصد اقتصاد جهان و ۳۰ درصد جمعیت جهان از آنِ این ۱۵ کشور است.» 

او وعده داد که پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای(RCEP) به زودی توسط دولت‌ها و پارلمان‌های کشورهای عضو به تصویب برسد و اجرای آن همزمان با بهبود شرایط اقتصادی کشورها پس از شیوع ویروس کرونا آغاز شود.

مطابق توافق حاصل شده، کاهش یا حذف تعرفه‌های تجارت محصولات صنعتی و کشاورزی بین ۱۵ کشور عضو طی دو سال آینده اجرایی خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

البته افزون بر آمریکا، هند نیز در نوامبر سال گذشته میلادی از جریان مذاکرات پیمان مشارکت اقتصادی جامع منطقه‌ای کنار کشیده است؛ با این وجود سران کشورهای عضو آسه‌آن روز یکشنبه تاکید کردند که آغوش این اتحادیه تجاری برای بازگشت هند همچنان باز است.