Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بانک‌های دولتی چین برای توقف افت ارزش یوآن، شروع به فروختن دلار کردند

یوان، پول ملی چین
یوان، پول ملی چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته افراد آگاه، بانک‌های دولتی بزرگ چین این هفته در تلاش برای جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی این کشور، مشغول فروش دلار آمریکا برای خرید یوآن در بازارهای ارزی خارجی و محلی هستند. در واقع هدف بانک مرکزی چین این است که تقاضا برای یوآن را بالا ببرد. به این شکل مانع از کاهش بیشتر ارزش آن می‌شود.

آگهی

خبرگزاری رویترز گزارش داد، اگرچه این بانک‌ها از طرف خود یا برای اجرای دستورات مشتریان معامله می‌کنند، اما بانک‌های دولتی اغلب در زمانی که یوآن تحت فشار است، به دستور بانک مرکزی این کشور عمل می‌کنند، همانطور که حالا در حال انجام آن هستند. 

یک تاجر مستقر در شانگهای گفت: «فروش دلار در بانک دولتی برای پایین آوردن سرعت کاهش ارزش پول ملی به یک امر عادی تبدیل شده است.»

دو منبع آگاه که مستقیم با این موضوع در ارتباط هستند، گفتند که شعبه‌های خارجی بانک‌های ایالتی هم در این هفته در ساعات معاملات لندن و نیویورک در حال فروش دلار و خرید یوآن بوده‌اند. چنین فروش دلاری می‌تواند از افت یوآن جلوگیری کند. 

ارزش یوآن در ماه جاری تاکنون حدود ۲.۴ درصد و از ابتدای سال ۶ درصد در برابر دلار کاهش یافته است. 

یوآن امروز صبح در بازار محلی با نرخ ۷.۳۱۴۵ در هر دلار معامله شد، در حالی که قیمت آن در معاملات خارجی به ۷.۳۴۰۰ در مقابل هر دلار رسید. 

شیب اخیر کاهش ارزش یوآن نتیجه افزایش اختلاف بازدهی چین با آمریکا و افزایش نگرانی سرمایه‌گذاران در مورد رشد ضعیف اقتصادی چین و افزایش خطرات نکول در بخش املاک و بانکداری سایه این کشور است. 

اجرای آهسته اقدامات محرک دولت برای تقویت رشد، سرمایه گذاران را ناامید کرده است. در همین حال، بانک خلق چین، سیاست‌های پولی را برای حمایت از اقتصاد تسهیل کرده، اگرچه بهایی که برای کاهش نرخ بهره پرداخت می‌شود، فشار بیشتری بر یوآن خواهد گذاشت. 

این هفته، اختلاف بازدهی بین چین و آمریکا به بالاترین میزان در ۱۶ سال گذشته رسیده است. 

 ناظران بازار می‌گویند که در هفته‌های اخیر، بانک خلق چین مدام اصلاحاتی قوی‌تر از حد انتظار انجام داده و بانک‌های دولتی مکررا دلار فروخته‌اند.

چنین تاکتیک مشابهی در سپتامبر ۲۰۲۲ هم رخ داد. آن زمان بانک خلق چین، از بانک‌های دولتی بزرگ خواست که آماده باشند تا در بازارهای خارجی، دلار را به یوآن بفروشند تا از سقوط یوآن جلوگیری کند. به این شکل تقاضا برای یوآن بالا می‌رود. تقاضا که بالا برود، افت ارزش هم متوقف خواهد شد. همچنین، با افزایش عرضه دلار، روند صعودی نرخ برابری آن تعدیل می‌شود. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در ماه ژوئیه، بانک مرکزی چین پارامتری را تنظیم کرد تا به شرکت‌ها اجازه دهد بیشتر در خارج از کشور وام بگیرند تا بتوانند ارز خارجی را برای تبدیل به داخل کشور وارد کنند. در نتیجه این کار از یوآن حمایت می‌شد. اما نرخ بهره بالاتری که برای وام‌های خارج از کشور اعمال می‌شود، عامل بازدارنده‌ای بود و تاثیر این سیاست جدید بانک مرکزی چین را ضعیف کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با بازگشایی کامل اقتصاد چین «قیمت نفت ممکن است به ۱۲۱ دلار در هر بشکه برسد»

شوک کاهش رشد اقتصاد چین؛ قیمت نفت افت کرد و بورس هنگ‌کنگ قرمز شد

سود کرونا در جیب پکن؟ ؛ «اقتصاد چین پنج سال دیگر از آمریکا جلو می‌زند»