Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جو بایدن محدودیت سرمایه‌گذاری در چین در بخش فناوری‌های پیشرفته را اعلام کرد

رهبران چین و آمریکا
رهبران چین و آمریکا Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت آمریکا روز چهارشنبه مقررات جدیدی را با هدف محدود کردن سرمایه‌گذاری‌های این کشور در چین در صنایع حاوی فناوری‌های پیشرفته اعلام کرد.

آگهی

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده ضمن اعلام این محدودیت‌ها تاکید کرد که این اقدام به منظور محافظت از امنیت ملی آمریکا در شرایطی که تنش‌ها با پکن تشدید شده، انجام می‌شود. 

قوانین جدید، محدودیت‌هایی را بر سرمایه‌گذاری‌های شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاری خطرپذیر ایالات متحده همچنین سرمایه‌گذاری‌های مشترک در هوش مصنوعی، محاسبات کوانتومی و نیمه‌رساناهای چینی اعمال می‌کند.

گفته می‌شود که هدف از وضع این محدودیت‌ها، جلوگیری از سرازیر شدن دانش، پول و فناوری‌های پیشرفته آمریکایی به چین است و مقامات آمریکایی تاکید دارند که قصدشان از این کار نه ضربه زدن به اقتصاد چین بلکه جلوگیری از دستیابی ارتش این کشور به این فناوری‌ها است.

یک مقام ارشد کاخ سفید در این خصوص به خبرنگاران گفت: «این یک اقدام امنیتی ملی است، نه اقتصادی. ما نقش مهمی را که جریان‌های سرمایه‌گذاری فرامرزی در سرزندگی اقتصادی ایالات متحده ایفا می‌کند، می‌شناسیم و این فرمان اجرایی به‌طور محدود از منافع امنیت ملی ما محافظت می‌کند.» 

واکنش چین

وزارت خارجه چین روز پنج‌شنبه محدودیت‌های سرمایه‌گذاری از سوی آمریکا را «اقدام آشکاری از اجبار اقتصادی و قلدری علمی و فناوری» خواند که هدف واقعی آن محروم کردن چین از فعالیت‌های خود و جلوگیری از توسعه پکن است.

سخنگوی وزارت بازرگانی چین هم در بیانیه‌ای جداگانه گفت این کشور به‌طور جدی نگران تحولات است و این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که اقداماتی را انجام دهد. به گفته این سخنگو، این دستور بطور جدی از اصول اقتصاد بازار و رقابت منصفانه منحرف می‌شود و زنجیره تامین جهانی را مختل می‌کند.

یک مقام ارشد آمریکایی در این همین رابطه به سی‌ان‌ان گفت که یکی از اهداف مهم دستور اجرایی جدید، محدود کردن دسترسی چین به «توانمندی‌های نامشهود» از جمله دانش فنی یا روابط با کارشناسانی است که اغلب همراه با سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های سرمایه‌گذار در اختیار چین قرار می‌گیرد.

او در ادامه افزود: «چین به پول ما نیاز ندارد. آنها یک صادرکننده سرمایه خالص هستند. چیزی که ما سعی می کنیم از آن جلوگیری کنیم انتقال دانش فنی است. قانون پیشنهادی برای هدف قرار دادن فناوری‌هایی که برای پیشرفت نظامی حیاتی هستند، طراحی شده است.»

چندین ماه است که بحث‌ها پیرامون اجرایی شدن این قوانین مطرح شده است و طرف چینی نیز پیش از این نگرانی خود را در این رابطه اعلام کرده بود. در همین رابطه جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در ماه آوریل این اقدامات را تخصصی توصیف و تاکید کرد که قرار نیست پکن تحت یک محاصره فناوری قرار گیرد. 

این قوانین همچنین شرکت‌های آمریکایی را ملزم می‌کند که در مورد فعالیت‌های خود در چین، به دولت گزارش دهند. 

برخی از جمهوریخواهان به شدت انتقاد کرده‌اند و می‌گویند که اجرای این اقدامات بسیار طولانی بوده و به اندازه کافی موثر نخواهد بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیکی هیلی، فرماندار سابق کارولینای جنوبی و سفیر سازمان ملل که اکنون برای نامزدی ریاست جمهوری از حزب جمهوری‌خواه نامزد شده است، گفت: «قوانین جدید جو بایدن بسیار کم است و برای جلوگیری از سرازیر شدن پول آمریکایی به ارتش چین  کار چندانی انجام نمی‌دهند. برای توقف کمک مالی به ارتش چین، ما باید تمام سرمایه گذاری‌های آمریکا در شرکت‌های مهم فناوری و نظامی چین را متوقف کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا چین و آمریکا برای احیای «ارتباطات نظامی» به توافق نمی‌رسند؟

سازمان فضایی روسیه برای ادامه رقابت با چین و آمریکا ناچار به استقراض عمومی شد

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟