Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سیگنال تجاری چین به بروکسل؛ دغدغه فرانسه برای اویغورها و نگرانی تیم بایدن

مقام چینی در کنار پرچم کشورش و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات سال ۲۰۱۳
مقام چینی در کنار پرچم کشورش و اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات سال ۲۰۱۳ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر تجارت خارجی فرانسه با اشاره به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در شمال غربی چین گفته بود موافقت پکن با تصویب کنوانسیون‌های سازمان بین‌المللی کار به ویژه کنوانسیون ممنوعیت کار اجباری شرط پاریس برای موافقت با توافق تجاری با چین است.

آگهی

دولت چین اعلام کرد که با روند زمانی مورد نظر خودش به دنبال دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا برای حمایت متقابل از سرمایه گذاری است. 

در موضع گیری جدید پکن به نظر می رسد که احتمال دستیابی به توافق تجاری با اتحادیه اروپا پیش از پایان سال جاری منتفی ارزیابی شده است. این در حالی است که چین هفته گذشته اعلام کرده بود مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا به خط پایان نزدیک شده است.

چین و اتحادیه اروپا طی ماه های گذشته هدف خود را دستیابی به توافق نهایی پیش از پایان سال جاری سخن می گفتند. فرانسه و یکی از مقام های ارشد دولت آینده آمریکا طی روزهای گذشته به طور ضمنی از روند مذاکرات اتحادیه اروپا با چین انتقاد کرده بودند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه پنجشنبه شب دولت چین آمده است که دستیابی به توافق مستلزم تلاش هر دو طرف و گام برداشتن هر کدام از آنها به سوی دیگری است. فرانک ریستر، وزیر تجارت خارجی فرانسه روز چهارشنبه در مصاحبه با روزنامه «لوموند» گفته بود موافقت چین با تصویب کنوانسیون های سازمان بین المللی کار به ویژه کنوانسیون ممنوعیت کار اجباری شرط پاریس برای موافقت با توافق تجاری با پکن است.

وزیر تجارت خارجی فرانسه به طور خاص به وضعیت اقلیت مسلمان اویغور در شمال غربی چین اشاره کرده بود. گروه های مدافع حقوق بشر دولت چین را متهم می کنند که برخی از اعضای اقلیت اویغور را به کار اجباری واداشته است. پکن این اتهام ها را رد کرده است. 

جیک سالیون که به عنوان مشاور امنیت ملی آمریکا در دولت آینده جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب این کشور معرفی شده است روز سه شنبه در صفحه توئیتر خود خواستار مشورت با شرکای واشنگتن بر سر «نگرانی های مشترک» از رفتارهای اقتصادی چین شده بود. 

اتحادیه اروپا امیدوار است که در توافق تجاری با چین بتواند پکن را به تضمین شرایط فعالیت مشابه برای شرکت های اروپایی در این کشور با شرایط فعالیت شرکت های چینی در اتحادیه اروپا مجاب کند. بروکسل و پکن مذاکرات تجاری با یکدیگر را سال ۲۰۱۳ آغاز کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصویب پیمان استرداد اتباع بین آنکارا-پکن و نگرانی اویغورهای ساکن ترکیه

هشدار مقام آمریکایی: چین بزرگترین تهدید برای دموکراسی و آزادی در جهان است

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟