رکوردشکنی شاخص بورس تهران همزمان با صعود نرخ رسمی دلار؛ قیمت آزاد ارز کاهش یافت

Tehran Stock Exchange
Tehran Stock Exchange Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همزمان با ادامه روند صعودی نرخ رسمی ارز از مرز ۲ میلیون واحد گذشت و رکورد جدیدی را از خود بر جای گذاشت.

آگهی

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران همزمان با ادامه روند صعودی نرخ رسمی ارز از مرز ۲ میلیون واحد گذشت و رکورد جدیدی را از خود بر جای گذاشت. 

روند صعودی نرخ رسمی عرضه دلار آمریکا توسط بانک مرکزی ایران که از ابتدای مرداد ماه جاری آغاز شده، روز یکشنبه نیز ادامه یافت تا بهای فروش هر دلار در شبکه رسمی صرافی‌های بانکی به ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومان برسد؛ نرخی که از معاملات ۳۱ تیرماه بی‌سابقه بود. 

با ادامه کاهش نرخ رسمی برابری پول ملی ایران در برابر دلار آمریکا و همزمان با افزایش نرخ تورم و حجم نقدینگی، شاخص کل بورس تهران روز یکشنبه ۴۹ هزار و ۸۷۱ واحد افزایش یافت و به بالاترین حد تاریخی خود یعنی ۲ میلیون و ۱۱ هزار و ۴۹۳ واحد رسید. 

شاخص کل بورس تهران که نشان دهنده میانگین موزون قیمت سهام شرکت‌های عضو این بورس است طی ۷ ماه گذشته ۵.۲ برابر شده است. 

مطابق گزارش بانک مرکزی ایران، حجم نقدینگی در شهریور سال ۱۳۹۲ و همزمان با آغاز به کار دولت حسن روحانی ۵۰۶.۳۹ هزار میلیارد تومان بوده و تا پایان بهار گذشته ۵.۲ برابر شده است.

کارشناسان اقتصادی، رشد مستمر و شتابان حجم نقدینگی، افزایش نرخ تورم و کاهش نرخ برابری ریال را یکی از عوامل موثر در التهاب بی‌پایان بازارهای مالی ایران می‌دانند. 

همزمان با افزایش عرضه دلار در نرخ ۲۱ هزار و ۷۰۰ تومانی، قیمت فروش دلار در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد تهران نزدیک به ۱۵۰ تومان کاهش یافت و به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. 

نرخ آزاد فروش هر یورو نیز روز یکشنبه به کمتر از ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان رسید. این در حالی بود که بانک مرکزی ایران بهای رسمی فروش یورو را با ۴۰۰ تومان افزایش تا ۲۵ هزار و ۵۰۰ تومان بالا برد.

در پی کاهش نسبی قیمت آزاد دلار و با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا در مقایسه با روز شنبه ۵۰ هزار تومان کاهش یافت و به ۱۱ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان رسید. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز حدود یک میلیون و ۷۰ هزار تومان مبادله شد. 

کارشناسان بر این باورند، روند کاهش نرخ برابری ریال ایران در برابر ارزهای عمده جهان که طی چهار دهه گذشته ادامه داشته، ناشی از رشد حجم نقدینگی و نرخ تورم، افزایش مخارج و کسری بودجه دولت، کاهش رشد اقتصادی و وابستگی دولت به درآمدهای نزولی صادرات نفت است ولی طی سال‌های اخیر با اعمال تحریم‌های آمریکا و شیوع ویروس کرونا سرعت بیشتری پیدا کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سبقت ریال ایران از بولیوار ونزوئلا؛ ضعیف‌ترین پول جهان چیست؟

بانک جهانی: ایران جزء ۷ کشوری است که ۳ سال متوالی رشد منفی اقتصادی دارند

افت فروش خودروهای برقی فولکس واگن؛ چرا اروپایی‌ها دوباره به خودروهای بنزینی روی آوردند؟