Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بانک جهانی: ایران جزء ۷ کشوری است که ۳ سال متوالی رشد منفی اقتصادی دارند

Qazvin old traditional bazaar
Qazvin old traditional bazaar Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانک جهانی در تازه‌ترین برآورد خود در مورد تاثیر شیوع ویروس کرونا بر رشد اقتصادی کشورهای جهان پیش‌بینی کرد که ایران جزء ۷ کشوری قرار خواهد داشت برای سومین سال متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی را تجربه می‌کنند.

آگهی

بانک جهانی در تازه‌ترین برآورد خود در مورد تاثیر شیوع ویروس کرونا بر رشد اقتصادی کشورهای جهان پیش‌بینی کرد که ایران جزء ۷ کشوری قرار خواهد داشت برای سومین سال متوالی کاهش تولید ناخالص داخلی را تجربه می‌کند.

گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد که اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی بالاترین سقوط تولید ناخالص داخلی را در میان کشورهای جهان تجربه کرده؛ به طوری که رشد اقتصادی این کشور به منفی ۸.۲ درصد رسیده است.

بر پایه این گزارش در سال گذشته میلادی تنها ۱۵ کشور جهان شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی بوده‌اند که پس از ایران، زیمباوه با ۸.۱ درصد شاهد بیشترین سقوط نرخ رشد اقتصادی بوده است.

بانک جهانی همچنین با انتشار برآورد خود از رشد اقتصادی کشورهای جهان در سال جاری میلادی اعلام کرد که تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا تولید ناخالص داخلی جهان ۵.۲ درصد کاهش خواهد یافت و این افت برای اقتصاد آمریکا و منطقه یورو به ترتیب ۶.۱ و ۹.۱ درصد خواهد بود ولی رشد اقتصادی چین در سال ۲۰۲۰ به مثبت ۱ درصد می‌رسد.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که ۷ کشور جهان شامل ایران، لبنان، آرژانتین، نیکاراگوئه، آنگولا، سودان و گینه استوایی برای سومین سال متوالی شاهد کاهش تولید ناخالص داخلی خود خواهند بود.

پیش‌بینی بانک جهانی نشان می‌دهد که رشد اقتصادی اغلب این کشورها در سال ۲۰۲۱ مثبت خواهد شد. در مجموع این گزارش حاکیست که در سال ۲۰۲۱ تنها رشد اقتصادی ۷ کشور جهان منفی خواهد بود که در این میان سودان جنوبی با منفی ۲۳.۶ درصد بدترین وضعیت را خواهد داشت. البته بانک جهانی همچون صندوق بین‌المللی پول، در گزارش‌های اخیر خود ونزوئلا را از مجموعه کشورهای مورد بررسی حذف کرده است.

مطابق این برآورد در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(منا) نیز در سال ۲۰۲۰ کشورهای لبنان، کویت، عراق، الجزایر و منطقه کرانه باختری و غزه رکود سنگین‌تری را نسبت به اقتصاد ایران تجربه خواهند کرد ولی در سال آینده میلادی رشد تمامی کشورهای این منطقه به جز لبنان به مدار مثبت بازخواهد گشت.

بانک جهانی پیش‌بینی کرده که در سال ۲۰۲۱ و با کاهش تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا، تولید ناخالص داخلی جهان ۴.۲ درصد افزایش یابد و رشد اقتصادی آمریکا، منطقه یورو و چین به ترتیب به ۴، ۴.۵ و ۶.۹ درصد برسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رکوردشکنی شاخص بورس تهران همزمان با صعود نرخ رسمی دلار؛ قیمت آزاد ارز کاهش یافت

هشدار آمریکا: درگیری اسرائیل با حزب‌الله می‌تواند به جنگ منطقه‌ای تبدیل شود

حمایت «آهنین» بایدن از اسرائیل در برابر حمله ایران؛ آمریکا از طریق ۴ کشورعربی به تهران هشدار داد