ممنوعیت سفر به اروپا چه تاثیری بر روابط اتحادیه و آمریکا می‌گذارد؟

European tourists drinks beers at the terrace of the Bar du Matin restaurant in Brussels
European tourists drinks beers at the terrace of the Bar du Matin restaurant in Brussels Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«با دست‌های بسته به دام افتاده‌ایم.» این توصیف یک آمریکایی ساکن بلژیک از شرایطی است که در پی ادامه ممنوعیت سفر هموطنان او از اتحادیه اروپا به ایالات متحده به وجود آمده است.

آگهی

«با دست‌های بسته به دام افتاده‌ایم.» این توصیف یک آمریکایی ساکن بلژیک از شرایطی است که در پی ادامه ممنوعیت سفر هموطنان او از اتحادیه اروپا به ایالات متحده به وجود آمده است.

پولین مانوس که بیش از ۳۰ است که به بلژیک مهاجرت کرده، همانند میلیون‌ها آمریکایی ساکن اتحادیه اروپاست که تقریبا پس از تعطیلات کریسمس گذشته تاکنون امکان سفر به کشور زادگاه خود را پیدا نکرده‌اند و دوری آنها از خانواده همچنان نیز ادامه خواهد داشت.

براساس تصمیم روز سه‌شنبه شورای اتحادیه اروپا تنها شهروندان ۱۵ کشور جهان اجازه یافتند که از روز نخست ژوئیه از مرزهای این اتحادیه عبور کنند. بر پایه این تصمیم مرزهای ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور اروپایی(ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن‌اشتاین) خارج از اتحادیه که عضو پیمان سفر شنگن هستند، فعلا بر روی بسیاری از کشورها از جمله آمریکا بسته خواهد ماند.

اتحادیه اروپا یکی از شاخص‌های مهم برای روزآمدسازی هر دو هفته یک‌بار این فهرست را کمتر و یا نزدیک بودن متوسط ابتلای روزانه به ویروس کرونا در مقیاس ۱۰۰ هزار نفر به سطح این شاخص در اتحادیه اروپا طی دو هفته پیش از بررسی، اعلام کرده است.

خانم مانوس به عنوان عضو داوطلب باشگاه آمریکایی‌های ساکن بروکسل با وجود انتقاد تلویحی از تصمیم اتحادیه اروپا تصریح می‌کند که حتی اگر ممنوعیت سفر به آمریکا وجود نداشت، حاضر به انجام آن نبود.

او می‌گوید، انگار که جهان به قرن‌ها پیش بازگشته است و وقتی مثلا از آمریکا به یونان مهاجرت می‌کنی سال‌ها امکان بازگشت ندارید و باید برای خانواده خود نامه بنویسید؛ نامه‌های ماه‌ها بعد به دست آنها می‌رسد. خانم مانوس با اشاره به این که اتحادیه اروپا برای سفرهای ضروری استثنا قایل شده، توضیح می‌دهد که در مجموع در شرایط فعلی سفر به آمریکا که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آن از مرز ۲.۶ میلیون نفر فراتر رفته، چندان عقلانی نیست چرا که حفظ سلامت فردی در این کشور بسیار دشوار و چالش‌برانگیز شده ضمن این که رعایت مسايل بهداشتی در طول سفر به ویژه در زمان حضور طولانی در هواپیما کار سختی است.

در مقابل، ویلیام جوردن، رئیس انجمن آمریکایی‌های مقیم خارج از ایالات متحده، به یورونیوز می‌گوید:« آمریکایی‌هایی که قصد نقل مکان به اروپا یا سایر نقاط جهان را دارند، نمی‌توانند «روال جدید» غیرقابل قبولی را که موجب جدایی یا مانع سفر آنها می‌شود، بپذیرند.» او تاکید می‌کند که شرایط فعلی برخی از آمریکایی‌های ساکن اروپا را به این نتیجه رسانده که برای همیشه به کشور خود بازگردند.

البته خانم مانوس که در حوزه بازاریابی فعل است و شغل او در پیوند بازار آمریکا و اروپاست، از تاثیر این محدودیت‌ها بر ادامه فعالیت بسیاری از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی نگران است. به گفته او اقدام دولت آمریکا نیز در متوقف کردن ویزای کار برای اتباع خارجی می‌تواند روند همکاری شرکت‌های اروپایی و آمریکایی را با مشکل مواجه کند.

همچنین تام جنکینز، مدیرعامل اتحادیه گردشگری اروپا(ETOA) در گفتگو با یورونیوز اظهار داشت:«در شرایط فعلی افزایش تقاضای کوتاه‌مدت حداقل اتفاقی است که برای نجات صنعت گردشگری اروپا باید رخ دهد ولی متاسفانه فرصت جذب گردشگران پرشمار آمریکایی در تابستان امسال از دست رفت.»

با این حال او ابراز امیدواری می‌کند که در دوهفته آینده، اتحادیه اروپا در بازبینی فهرست کشورها به فرصت تبادلات اقتصادی میان اروپا و آمریکا توجه بیشتری کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

احتمال کاهش تعداد کشورهایی که اتباع آنها اجازه سفر به اروپا را دارند

بریتانیا نام کشورهایی را که مسافران آنها نیاز به قرنطینه ندارند اعلام کرد

آلمان محدودیت‌های سفر به ۱۶۰ کشور جهان را تا پایان تابستان تمدید کرد