Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرکت‌های هواپیمایی زمین‌گیر کرونا؛ ۶۴ هزارنفر در آستانه بیکاری قرار گرفتند

Airbus A 350
Airbus A 350 Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شش شرکت فعال در صنعت حمل و نقل هوایی ۴ ماه پس از زمین‌گیر شدن به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه خود را برای اخراج بیش از ۶۴ هزارنفر اعلام کردند.

آگهی

شش شرکت فعال در صنعت حمل و نقل هوایی ۴ ماه پس از زمین‌گیر شدن به دلیل شیوع ویروس کرونا برنامه خود را برای اخراج بیش از ۶۴ هزارنفر اعلام کردند.

شرکت هواپیماسازی ایرباس که پیشتر مدیرعامل آن از ادامه افت تولید این شرکت تا پایان سال ۲۰۲۱ خبر داده بود، روز چهارشنبه خبر داد که برای ایجاد هماهنگی لازم با سطح تولید جدید، ناگزیر از تعدیل ۱۵ هزار تَن از کارکنان خود شده است. مطابق اعلام این شرکت، پنج هزار نفر از این کارکنان اخراجی در فرانسه، پنج هزار و ۱۰۰ نفر آنها در آلمان، هزار و ۷۰۰ تن از آنان در بریتانیا و ۹۰۰ نفر هم در اسپانیا مشغول به کار هستند.

همچنین این شرکت هزار و ۳۰۰ تن از کارکنان خود در سایر جهان به خصوص در چین و آمریکا را در فهرست تعدیل خود قرار داده است. نزدیک به هزار نفر دیگر از کارکنان اخراجی ایرباس، از یکی از شرکت‌های زیر مجموعه این شرکت در آلمان با نام «پریمیوم ایروتک»(Premium Aerotec) انتخاب شده‌اند.

در همین حال، دولت فرانسه نیز روز چهارشنبه تایید کرد که گروه ایرفرانس نیز برنامه تعدیل هفت هزار و ۶۰۰ نفر از کارکنان خود را در راستای مذاکرات در حال انجام برای نحوه تخصیص کمک ۷ میلیارد یورویی، ارائه کرده است. برنامه تعدیل ایرفرانس شامل هزار تن از نیروی کار شاغل در شرکت تابعه هُپ(Hop) نیز می‌شود.

همزمان شرکت هواپیمایی بریتانیایی ایزی جت(EasyJet) هم از قصد خود برای اخراج ۷۰۰ خلبان خبر داد و خط هواپیمایی ارزان‌قیمت رایان ایر (Ryanair) هم اعلام کرد که با ادامه مقاومت کارکنان این شرکت در برابر پیشنهاد کاهش دستمزدها راهی جز اجرای برنامه تعدیل سه هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان خود ندارد.

پیشتر شرکت هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ نیز اعلام کرده بود که در پی افت تولید ۱۰ درصدی ناگزیر از اخراج ۱۶ هزار نفر کارکنان خود است و شرکت هواپیمایی لوفتهانزا نیز سه هفته پیش از برنامه خود برای ۲۲ هزار نفر از کارکنان این شرکت در سراسر جهان خبر داده بود.

اعمال ممنوعیت و محدودیت سفر از سوی دولت‌ها طی چهار ماه گذشته که با هدف کاهش شتاب شیوع ویروس کرونا انجام شده، همچنان چشم‌انداز بازگشت رونق به صنعت هوایی را مبهم نگاه داشته است.

در تازه‌ترین برآورد «گیوم فوری»، مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایرباس، پیش‌بینی کرده که بازگشت به شرایط پیش از کرونا می‌تواند تا سال ۲۰۲۵ به طول بینجامد.

انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی(IATA) با اعلام افت ۹۴ درصدی پروازهای تجاری و مسافربری در ماه آوریل در مقایسه با ماه مشابه سال پیش برآورد کرده که بازگشت به شرایط عادی سفرهای هوایی تا سال ۲۰۲۳ ممکن نباشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش تقاضا برای جت‌های خصوصی در پی همه‌گیری کووید-۱۹

فهرست باثبات‌ترین شرکت‌های جهان اعلام شد

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند