Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

دلار در مرز ۱۸ هزار تومان؛ همتی: شرایط دشوار ولی ثبات نرخ ارز قابل بازگشت است

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در حال بازرسی از یک صرافی
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در حال بازرسی از یک صرافی Copyright سایت رسمی بانک مرکزی ایران
Copyright سایت رسمی بانک مرکزی ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دلار در مرز ۱۸ هزار تومان؛ همتی: شرایط دشوار ولی ثبات نرخ ارز قابل بازگشت است

آگهی

همزمان با نزدیک شدن نرخ آزاد فروش دلار به ۱۸ هزار تومان، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز دوشنبه با انتشار متنی ضمن تاکید بر دشوار بودن شرایط اقتصاد ایران به مردم وعده داد که ثبات نرخ ارز قابل بازگشت است. 

بانک مرکزی ایران روز دو‌شنبه نرخ فروش دلار آمریکا را در سامانه رسمی تحت مدیریت خود(سنا) به سطح بی‌سابقه ۱۷ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش داد. در پی این اقدام، قیمت عرضه دلار در بازار آزاد تهران تا ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان افزایش یافت و شکاف قیمتی در بازار ارز ایران از ۵۵۰ تومان در جریان مبادلات روز یک‌شنبه به ۷۰۰ تومان طی داد و ستدهای روز دوشنبه افزایش یافت. 

بدین ترتیب متوسط نرخ آزاد دلار در اردیبهشت جاری از ۱۶ هزار ۴۰۰ تومان قراتر رفت که بالاترین میانگین ماهانه نرخ ارز در تاریخ اقتصاد ایران به شمار می‌رود. البته بالاترین قیمت روزانه هر دلار آمریکا همچنان مربوط به مبادلات روز ۴ مهرماه ۱۳۹۷(۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸) است که نرخ فروش ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومانی در آن به ثبت رسید.

در واکنش به روند صعودی بی‌سابقه نرخ ارز در ایران که از اسفند ماه گذشته آغاز شده و متوسط ماهانه بهای آزاد دلار آمریکا را طی سه ماه متوالی گذشته به بالاترین حد تاریخی خود رسانده، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام خود تاکید کرد که وضعیت فعلی بازارها در اقتصاد ایران از شرایط مرداد و شهریور ماه سال ۱۳۹۷ دشوارتر نیست.

آقای همتی انتظارات تورمی ناشی از فشار حداکثری آمریکا، کاهش قیمت نفت و رکود ناشی از شیوع ویروس کرونا را غیرواقعی خواند و وعده داد که بانک مرکزی ایران به زودی و با انتشار پیش بینی خود از نرخ «تورم هدف» برای سال جاری خورشیدی این انتظارات را تعدیل خواهد کرد.

آقای همتی ضمن یادآوری شرایط دشوار اقتصاد ایران به مردم اطمینان داد که روند موجود در بازارها در حال بهبود است و بازگشت ثبات گذشته به آنها همچنان ممکن است. 

آقای همتی یک‌شنبه گذشته نیز ادعا کرد که میزان ذخایر ارزی ایران به شکل اسکناس در بالاترین سطح تاریخی خود قرار دارد و گشایش‌های ارزی قابل توجهی برای ایران در عرصه بین‌المللی رخ داده و عرضه ارز توسط صادرکنندگان روند صعودی به خود گرفته است. با این وجود، نرخ دلار رسمی و آزاد در یک هفته گذشته به ترتیب ۶ و ۸ درصد افزایش یافته است.

همچنین در این مدت نرخ هر یورو نیز در بازار رسمی از ۱۷ هزار و ۶۰۰ به ۱۸ هزار و ۶۰۰ تومان و در بازار آزاد با ۱۲۰۰ تومان صعود به بیش از ۱۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است. 

همزمانی صعود نرخ ارز در بازار ایران با جهش قیمت جهانی طلا موجب شده تا قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در بازار طلای تهران به رکورد ۷۴۰ هزار تومان برسد و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز تا ۷ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان افزایش یابد. 

قیمت هر اونس طلا در جریان معاملات روز دوشنبه بازار جهانی طلا حدود ۱۸ دلار افزایش یافت و با عبور از مرز هزار و ۷۶۰ دلار به بالاترین حد از سال ۲۰۱۲ تاکنون رسید. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقوط آزاد ریال؛ دلار و یورو بار دیگر رکورد زدند

بانک مرکزی ایران نگهداری اسکناس ارز را برای بیش از ۶ ماه ممنوع کرد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟