Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پیشنهاد همتی به صندوق بین‌المللی پول: وام ما را از طریق اینستکس یا شتا بدهید

پیشنهاد همتی به صندوق بین‌المللی پول: وام ما را از طریق اینستکس یا شتا بدهید
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ضمن تاکید بر این که کسری منابع مورد نیاز ایران ۱۰ میلیارد دلار است، به صندوق بین‌المللی پول پیشنهاد داد که وام ۵ میلیارد دلاری مورد درخواست کشورش را از طریق کانال مالی اروپا(اینستکس) یا کانال مالی سوئیس(شتا) پرداخت کند.

آگهی

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران ضمن تاکید بر این که کسری منابع مورد نیاز ایران ۱۰ میلیارد دلار است، به صندوق بین‌المللی پول پیشنهاد داد که وام ۵ میلیارد دلاری مورد درخواست کشورش را از طریق کانال مالی اروپا(اینستکس) یا کانال مالی سوئیس(شتا) پرداخت کند.

مطابق گزارش رسانه‌های ایران، رئیس کل بانک مرکزی ایران در پاسخ مکتوب به پرسش‌های خبرگزاری اقتصادی بلومبرگ با رد این فرضیه که  آمریکا صندوق بین‌المللی پول را اداره می‌کند خطاب به کریستالینا گئورگیوا، رییس این نهاد بین‌المللی نوشته که ما نیز همچون آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها انسان‌های زیادی را(به دلیل شیوع ویروس کرونا) از دست داده‌ایم و اکنون زمان عمل است.

به گفته آقای همتی اقدام آمریکا با قرار دادن نام بانک مرکزی در فهرست تحریم‌های پولی و مالی خود در سا ل ۲۰۱۹ مانع دسترسی ایران به منابع مالی خود شده که بسیار بیشتر از رقم ۱۰ میلیارد یورو کسری منابع مورد نیاز کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران همچنین تحریم‌های فرامرزی آمریکا علیه ذخایر بانک مرکزی را غیرقانونی و یکجانبه توصیف کرده و بر این اساس برخی بازیگران دولت آمریکا را به بی‌توجهی به نظم و قانون بین‌الملل متهم کرده است.

او به صندوق بین‌المللی پول توصیه کرده که وام درخواستی ایران را به طور مستقیم از طریق کانال مالی اروپا(اینستکس) یا کانال مالی سوئیس(شتا) و برای خرید شرکت‌های دارویی و غذایی اختصاص دهد؛ کانال‌هایی که به تعبیر او «مکانیسم‌های امنیتی مناسبی دارند که همه نگرانی‌ها را برطرف می‌کنند.»

این اظهار نظر در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی ایران در بهمن ماه گذشته و در واکنش به واردات اولین محموله دارو از طریق کانال مالی سوئیس، گفته بود:«ما برای امور ضروری کشور وابسته به تصمیمات و اقدامات دیگران نیستیم.»

همتی در ادامه این پاسخ مکتوب خود به بلومبرگ نوشته که ایران همچنان خواستار دریافت ۱۰۰ درصد سهمیه خود نزد صندوق بین المللی پول است. او این میزان این وام را معادل ۳.۶ میلیارد اس‌دی‌آر(SDR) اعلام کرده است.

اس‌دی‌آر حق برداشت مخصوص هر کشور بر مبنای سهمیه آن در صندوق بین‌المللی پول است که بر پایه سبدی از ارزهای معتبر بین‌المللی ارزش‌گذاری می‌شود و در حال حاضر هر واحد آن معادل ۱.۳۲ دلار آمریکاست. 

پس از آن که کریستالینا گئورگیوا، رییس صندوق بین‌المللی پول از لحاظ یک بسته وام اضطراری ۵۰ میلیارد دلاری برای کشورهایی که بیشترین درگیری را با ویروس کرونا دارند، خبر داد، درخواست ۵ میلیارد دلاری ایران روز ۶ مارس(۱۶ اسفند) با امضاء عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی خطاب به رئیس صندوق بین‌المللی پول ارسال شد.

این درخواست ابتدا با مخالف آمریکا مواجه شد و سپس از سوی صندوق بین‌المللی پول رد شد. برخی کارشناسان مالی، قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی(FATF) را نیز از جمله موانع دریافت کمک‌های مالی خارجی از سوی ایران عنوان می‌کنند. 

صندوق بین‌المللی پول به همراه بانک جهانی از اعضای دائم نشست‌های کاری گروه ویژه اقدام مالی(FATF) هستند؛ نهادی که مسئولیت تعیین استانداردهای بین‌المللی مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم را بر عهده دارد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صندوق بین‌المللی پول به افغانستان و ۲۴ کشور فقیر دیگر کمک مالی می‌کند

صندوق بین‌المللی پول: اقتصاد جهان به قعر عمیق‌ترین رکود ۸۰ سال گذشته فرو می‌رود

سازمان بانکداری اروپا: بیش از ۹۰ درصد از بانکداران ثروتمند اتحادیه اروپا مرد هستند