Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آغاز نشست ۶ روزه FATF در پاریس؛ تلاش پاکستان برای خروج از مسیر ایران و کره‌شمالی

شیانگ‌مین لیو(سمت چپ)، رئیس نشست ۶ روزه گروه ویژه اقدام مالی
شیانگ‌مین لیو(سمت چپ)، رئیس نشست ۶ روزه گروه ویژه اقدام مالی Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاکستان که اخیرا بار دیگر وارد فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی شده، طی ماه‌های گذشته تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای بازگشت به فهرست سفید این گروه آغاز کرده است.

آگهی

نشست ۶ روزه گروه ویژه اقدام مالی (FATF) از روز یکشنبه(۱۶ فوریه) با حضور ۸۰۰ نماینده از ۲۰۵ کشور جهان، سازمان ملل متحد، بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول، نهادهای قضایی جهان در پاریس آغاز به کار می‌کند.

«هفته FATF» دومین نشست گروه ویژه اقدام مالی است که به ریاست شیانگ‌مین لیو، نماینده بانک مرکزی چین و رئیس جدید این گروه برگزار می‌شود. این هفته ابتدا نشست کاری گروه برگزار می شود و با مجموع عمومی اف‌ای‌تی‌اف که از ۱۹ تا ۲۱ فوریه برگزار می‌شود، به پایان خواهد رسید.

در نشست جاری گروه ویژه اقدام مالی، اعضاء پس از بررسی عملکرد مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در سطح جهان به ویژه برای محدودسازی گروه‌های القاعده و داعش، اقدام‌های کره‌شمالی و امارات عربی متحده را برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم ارزیابی خواهند کرد.

سپس روند پیشرفت ایران و پاکستان برای انطباق سیستم‌های پولی و مالی با استانداردهای اعلام شده گروه ویژه اقدام مالی، بررسی خواهد شد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) در آخرین نشست خود در ماه اکتبر گذشته مهلت پایانی ایران برای الحاق به معیارهای بین‌المللی مقابله با پولشویی را تا ماه فوریه جاری تمدید کرد. همزمان وب‌سایت رسمی این گروه ایران و کره‌شمالی را به عنوان پرریسک‌ترین بازارهای مالی و پولی جهان معرفی کرد و از پاکستان نیز خواست تا هر چه سریع‌تر استاندارهای مالی خود را ارتقاء دهد والا به جمع کشورهای پرریسک ملحق خواهد شد.

ورود پاکستان به فهرست خاکستری اف‌ای‌تی‌اف افزون بر این که نگرانی‌های گسترده‌ای را نسبت به دشوارتر شدن تبادل‌های مالی بین‌المللی این کشور ایجاد کرده و دریافت وام و کمک‌های پولی از اروپا، آمریکا، صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی دشوارتر کرده، به ابزاری در دست منتقدان سیاسی عمران خان، نخست وزیر پاکستان برای زیر سوال بردن عملکرد دولت او بدل شده است.

پاکستان که اخیرا بار دیگر وارد فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی شده، طی ماه‌های گذشته تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را برای بازگشت به فهرست سفید این گروه آغاز کرده است.

به طوری که عمران خان گذشته از چین و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، رایزنی‌های دیپلماتیک گسترده‌ای را با مالزی، ترکیه و آمریکا انجام داده تا بتواند در نشست جاری گروه ویژه اقدام مالی، پاکستان را بار دیگر فهرست سفید این گروه بازگرداند.

پیشتر سنای پاکستان نیز در روز نخست فوریه جاری، دو مصوبه پارلمان این کشور را در جهت تامین استانداردهای مدنظر گروه ویژه اقدام مالی برای مقابله با پولشویی و تامین مالی تروریسم، تایید و بدل به قانون کرد. 

در همین حال، شاه محمد قریشی، وزیر خارجه پاکستان اعلام کرده که ادامه حضور کشورش در فهرست خاکستری اف‌ای‌تی‌اف سالانه ۱۰ میلیارد دلار زیان به این کشور وارد خواهد کرد.

پاکستان از سال ۲۰۰۸ تاکنون مدام در شرایط ورود و خروج به فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی قرار داشته و این بار برای خروج از فهرست خاکستری به ۱۵ رای از ۳۷ کشور صاحب رای در گروه ویژه اقدام مالی نیاز دارد و برای جلوگیری از سقوط به فهرست سیاه تنها به ۳ رای مخالف احتیاج دارد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام رتبه‌بندی سالانه فساد؛ ایران در رده ۱۴۶ جهان

گروه ویژه اقدام مالی برای ششمین و آخرین بار به ایران مهلت داد

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟