Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بحران لبنان؛ دولت نرخ بهرهٔ سپرده‌های ارزی را نصف می‌کند

شیشه‌های خرد شده یک بانک در طرابلس لبنان
شیشه‌های خرد شده یک بانک در طرابلس لبنان Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس بانک مرکزی لبنان اخیرا اعلام کرد از ماه سپتامبر تا کنون، بیش از ۴ میلیارد دلار به شکل اسکناس از بانکهای این کشور خارج شده است.

آگهی

وزارت دارایی لبنان اعلام کرد نرخ بهرهٔ بانکی سپرده‌های ارزی را در این کشور کاهش می‌دهد.

منصور بطیش، وزیر اقتصاد و دارایی لبنان اعلام کرد که وی و دیگر همکارانش از بانک مرکزی و دیگر بانک‌های تجاری این کشور خواسته‌‌اند به منظور کاستن از شدت بحران مالی این کشور، نرخ بهرهٔ بانکی را بر سپرده‌های ارزی دلار و پوند تا نصف کاهش دهند.

از زمان آغاز بحران و ناآرامی در لبنان در ۱۷ اکتبر، بانک‌های این کشور از ترس گریز سرمایه و کم‌ آوردن دلار، هزینهٔ انتقال پول و برداشت ارزی و به‌ویژه دلار از حساب را بالا برده‌اند،‌ امری که فشار بیشتری را به سامانهٔ مالی این کشور وارد کرده است.

رئیس بانک مرکزی لبنان اخیرا اعلام کرد از ماه سپتامبر تا کنون، بیش از ۴ میلیارد دلار به شکل اسکناس از بانک‌ها خارج شده است.

عکس از رویترز
اعتصاب کارکنان پمپ بنزینی در بیرون به دلیل گرانی دلارعکس از رویترز

بانک مرکزی لبنان از ابتدای سال جاری میلادی نرخ بهرهٔ ۱۴ درصدی را پیشنهاد کرد تا بتواند دلارهای بانکهای تجاری را جذب کند و میزان سرمایه‌های دولتی را ثابت نگاه دارد.

بسیاری از لبنانی‌ها به این سیاست بانک مرکزی اعتراض کردند چراکه بالاتر بردن نرخ بهره از سوی بانک مرکزی، سبب شده بانک‌های تجاری به مردم عادی هرچه کمتر وام بدهند.

لبنان یکی از بالاترین بدهی‌های عمومی را در جهان دارد و مقامات این کشور با این اقدام تلاش دارند گرفتن وام را برای مردم تسهیل کنند تا به این ترتیب خون تازه‌ای در کالبد اقتصاد ضعیف این کشور تزریق شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بانک‌های کدام کشورها بالاترین سود سپرده و ارزان‌ترین وام‌ها را پرداخت می‌کند؟

پایان ۵ سال نرخ منفی؛ سود وام‌های بانکی سوئد به صفر درصد افزایش یافت

بحران سیاسی لبنان؛ طرفداران حزب‌الله با معترضان درگیر شدند