Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا از مردم ایتالیا عذرخواهی کرد

 کمیسر بودجه اتحادیه اروپا از مردم ایتالیا عذرخواهی کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنان اوتینگر و واکنش‌های شدید پس از آن، نشانگر بالقوه بودن خطر خروج ایتالیا از منطقه یورو است.

آگهی

جنجال بر سر اظهارات کمیسر بودجه اتحادیه اروپا درباره تاثیر بازارهای مالی بر رای مردم ایتالیا، گونتر اوتینگر را به عذرخواهی واداشت.

آقای اوتینگر در مصاحبه‌ای با دویچه‌وله روز سه‌شنبه ۲۹ می/هشت خرداد گفته بود: «چیزی که من انتظار دارم و در عین حال باعث نگرانی من می‌شود، وضعیت رو به وخامت بازار مالی، اوراق قرضه دولتی و اقتصاد ایتالیا است. البته شاید این اوضاع وخیم هشداری باشد به مردم ایتالیا که به احزاب پوپولیست چپ و راست رای ندهند.»

این سخنان آن‌هم از زبان یک مقام بلندپایه در کمیسیون اروپا با واکنش تند بسیاری از شهروندان و سیاستمداران ایتالیایی مواجه شد. 

بیشتر بخوانید: تعمیق بحران سیاسی ایتالیا؛ رهبر جنبش پنج ستاره خواستار برکناری رئیس جمهور شد

اظهاراتی از این دست و واکنش‌های شدید پس از آن آشکار می‌کند که تشکیل و اداره دولت سومین اقتصاد بزرگ اروپا توسط احزاب ضدساختار گرای جنبش پنج ستاره و لیگ موجبات ترس و احتمال خروج ایتالیا از منطقه یورو را فراهم آورده است.

هفته گذشته رییس جمهور ایتالیا نامزد وزیر اقتصاد که توسط احزاب جنبش پنج ستاره و لیگ معرفی شده بود را رد کرد. وزیر اقتصاد احتمالی مخالف سرسخت منطقه یورو و طرفدار پروژه خروج ایتالیا از آن است.

واکنش‌ها به اظهارات کمیسر بودجه اتحادیه اروپا

ماتئو سالوینی، رهبر حزب راست‌گرای لیگ بلافاصله در حساب توئیتر خود به سخنان کمیسر بودجه اتحادیه اروپا واکنش تندی نشان داد. او نوشت:« دیوانه کننده است. در بروکسل واقعا خجالت نمی‌کشند. اگر این یک تهدید است، من هیچ ترسی ندارم.»

لوئیجی دی مایو، رهبر جنبش پنج ستاره ایتالیا نیز عصبانیت خود را اینگونه نشان داد :«برای این آدم‌ها گویی ایتالیا تنها جزیره‌ای برای گذراندن تعطیلات تابستانی است. حالا خواهند دید. در چند ماه آینده دولت تغییر سرکار خواهد آمد و آن‌‌ها را مجبور خواهیم کرد که به ما احترام بگذارند.»

دونالد توسک، رییس شورای اروپا نیز در انتقاد به اظهارات اوتینگر به موسسات اتحادیه اروپا گوشزد کرد که «ما برای خدمتگزاری به مردم اینجا هستیم نه نصیحت کردن. لطفا به رای‌دهندگان احترام بگذارید.»

کمیسیون اروپا نیز به نمایندگی از ژان کلود یونکر، رئیس این کمیسیون بیانیه‌ای صادر کرد: «سرنوشت ایتالیا اسیر بازارهای مالی نیست. صرف نظر از این‌که چه حزب سیاسی به قدرت برسد، ایتالیا یکی از اعضای بنیانگذار اتحادیه اروپاست. این کشور تلاش‌های زیادی در جهت یکپارچگی اروپا کرده است. رئیس کمیسیون اروپا معتقد است ایتالیا مسیر اروپایی را در پیش خواهد گرفت و کمیسیون آماده همکاری با قبول مسئولیت و احترام متقابل است. برای ایتالیا باید احترام قائل شد.»

رویترز
ژان‌کلود یونکر رییس کمیسیون اروپا در کنار دونالد توسک، رییس شورای اروپارویترز

در نهایت کمیسر بودجه اتحادیه اروپا از موضع خود عقب نشینی کرد و در بیانیه‌ای عذر خواهی کرد. گونتر اوتینگر که آلمانی است نوشت: «او به اراده و عقاید رای‌دهندگان از هر جناحی؛ چپ، میانه‌رو یا راست و در هر کشوری احترام می‌گذارد.»

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا تصریح کرد:«من با اشاره کردن به تحولات بازارهای مالی قصد توهین به کسی را نداشتم و عذر خواهی می‌کنم. ایتالیا از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است و نقش مهمی را در این اتحادیه بر عهده دارد. امیدوارم این کشور در این مسیر ادامه دهد.»

بیشتر بخوانید:

کارلو کوتارلی مامور تشکیل دولت جدید ایتالیا شد

بحران ایتالیا؛ تصمیمات رئیس جمهوری تا چه اندازه قانونی بوده است؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف در مورد بودجه مشترک اروپا؛ تکروی‌های ایتالیا ادامه دارد

آینده منطقه یورو؛ تقویت و تعمیق اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟