Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آینده منطقه یورو؛ تقویت و تعمیق اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا

آینده منطقه یورو؛ تقویت و تعمیق اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آخرین قسمت از فصل سوم برنامه «اقتصاد واقعی» مایتری سیتارامن خبرنگار یورونیوز موضوع تعمیق و تقویت اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا را دنبال کرده است

در آخرین قسمت از فصل سوم برنامه «اقتصاد واقعی» مایتری سیتارامن خبرنگار یورونیوز موضوع تعمیق و تقویت اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا را دنبال کرده است. پرسش هایی که در این برنامه به آنها پاسخ داده می شود از جمله این پرسش هاست: اتحادیه پولی اروپا به چه معناست و چه طرحی برای آن وجود دارد؟ آیا در این دوران دشوار این ایده قابل تحقق است؟

ما این سوالات را با والدیس دومبروسکیس، معاون رئیس کمیسیون اروپا در حوزه یورو و گفتگوهای اجتماعی در میان گذاشته ایم و این موضوع را بررسی کرده ایم که آیا این طرح در شرایطی که ما شاهد بحث ها درباره مهاجرت و احتمال خروج برخی کشورها از اتحادیه اروپا هستیم می تواند مانع اختلاف ها در اتحادیه شود؟

۱۹ کشور در اروپا از یورو استفاده می کنند و مابقی کشورها هم در این مسیر حرکت می کنند به استثنای انگلستان و دانمارک. یک چهارم ذخائر ارزی جهان در منطقه یورو انباشه شده است که شامل ۶۰ کشور می شود که بطور مستقیم یا غیر مسقتیم پول جاری در کشورشان با ذخائر ارزی شان تراز می شود. بنابراین فهم اتحادیه پولی و اقتصادی و آثار و پیامدهای آن امری ضروری است.

اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا (EMU) در ۱۹۵۷ با ایده حصول اطمینان از ثبات رشد اقتصادی و اشتغال آغاز به کار کرد. اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا به معنای هماهنگی سیاست های مالیاتی و اقتصادی کشورهای عضو است. بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی مستقل را طراحی می کند و قوانین و نظارت های یکسان در تمام موسسات مالی منطقه یورو اعمال می شود. مهمترین هدف اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا ایجاد یک ارز واحد برای کشورهای عضو بوده است.

و همه این موارد با دولت های ملی و پنج نهاد اروپایی هماهنگ هستند. شورای اروپا سیاست ها را تعیین می کند، شورای اتحادیه اروپا تصیم می گیرد که چه کشوری به یورو بپیوندد و گروه یورو نقش هماهنگ کننده دارد.

کشورهای عضو، بودجه و ساختارها و سیاست های خودشان را تعیین می کنند. کمیسیون اروپا بر انطباق سیاست ها نظارت می کند و بانک مرکزی اروپا سیاست های پولی را وضع می کند. پارلمان اروپا نیز بهمراه شورای اروپا قوانین را وضع می کنند و اقداماتی انجام می دهند تا مطمئن شوند حکمرانی اقتصادی تحت نظارت نمایندگان شهروندان باشد.

اقتصاد کم تحرک با ۱۸ میلیون بیکار در منطقه یورو، فشار گسترده ای روی برنامه های روسای پنج گانه نهادهای کلیدی اتحادیه اروپا برای تعمیق اتحادیه پولی واقتصادی اروپا گذاشته است. آیا این برنامه ها بلند پروازانه است؟

پنج رئیس نهادهای اصلی اتحادیه اروپا برای جلوگیری از ظهور بحرانی دیگری در این اتحادیه در گزارش سال ۲۰۱۵ خود خواهان عمیق تر شدن اتحادیه پولی و اقتصادی اروپا شده اند. اجرای این طرح از اکتبر گذشته با نقشه راهی شامل دو مرحله شروع شد:

مرحله اول این طرح در ژوئن ۲۰۱۷ کامل خواهد شد تا بر اساس معاهدات فعلی ، رقابت پذیری را تقویت کنند و اتحادیه مالی اروپا را با ادغام سیاست های مالیاتی ملی و در سطح یورو تکمیل کنند.

مرحله دوم تا سال ۲۰۲۵ انجام خواهد شد که نیازمند تغییر معاهدات است تا اتحادیه مالیاتی، پولی، مالی و سیاسی اروپا و حتی یک خزانه برای منطقه یورو تاسیس شود.

اولین نتایج اجرای مرحله اول در ژوئن ۲۰۱۶ منتشر خواهد شد و گام های بعدی برای بهار ۲۰۱۷ برنامه ریزی شده است.

گفتگو با معاون رئیس کمیسیون اروپا در حوزه یورو و گفتگوی اجتماعی

باعث خوشحالی من است که والدیس دومبروسکیس بار دیگر در اقتصاد واقعی با ماست.او مسئول برنامه یورو و گفتگوهای اجتماعی در کمیسیون اروپاست.

better result for UK & EU as whole 4 UK to Stay says VDombrovskis</a> on <a href="https://twitter.com/hashtag/Brexit?src=hash">#Brexit</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/deepeningemu?src=hash">#deepeningemu</a> <a href="https://twitter.com/hashtag/realeconomy?src=hash">#realeconomy</a> <a href="https://twitter.com/euronews">euronewspic.twitter.com/vFzSVq6N07

— Maithreyi (@maithreyi_s) April 14, 2016

یورونیوز: درباره مرحله اول صحبت کنیم، حوزه مالیاتی، بیمه سپرده گذاری، صندوق بین المللی پول؛ در این موارد هیچ چیز خاصی واقعا اعلام نشده است

والدیس دومبروسکیس: «باید چیزی را اصلاح کنم. در حال حاضر رئیس جمهور هلند بشدت روی آن طرح ها در ارتباط با کامل کردن اتحادیه های بانکی و از جمله طرحی برای ایجاد بیمه سپرده گذاری اروپایی در حال کار است. همچنین طرح کمیسیون اروپا برای یک قانون مالیاتی اروپایی که کار روی آن اکنون در حال انجام است و همچنین طرح قانونی درباره نمایندگان خارج از منطقه یورو در صندوق بین المللی پول که توسط کمیسیون واصل شده است.»

یورونیوز: تا چه اندازه به تحقق این اهداف نزدیکیم زیرا ۲۰۱۷ چندان دور نیست.

الدیس دومبروسکیس: «دقیقا. چهارچوب زمانی کاملا بلند پروازانه است. بنابراین شورای اروپا در ماه دسامبر گذشته از وزرای دارایی خواست که بطور فشرده در این ارتباط کار کنند و گزارش کارشان را تا ژوئن سال جاری به شورا ارائه کنند و در صورت نیاز ما آماده ایم که تغییراتی در پینشهاداتمان بمنظور دستیابی به اجماع در این مسائل ارائه کنیم.»

یورونیوز: گام های ضروری بعدی مثل اتحاد سیاسی چه معنایی دارد زیرا هیچ کس نمی داند این مفاهیم چه تعریفی دارند؟

والدیس دومبروسکیس: «اتحاد یا وحدت سیاسی به معنای تقویت مشروعیت دموکراتیک تصمیم گیری ها در حوزه سیاست های اقتصادی و مالی است. این مفهوم همواره مورد بحث بوده و اغلب مورد انتقاد قرارگرفته است.»

یورونیوز: به معنای از دست رفتن حاکمیت ملی است؟

والدیس دومبروسکیس: «مشارکت قدرتمندتر پارلمان های ملی در واقع به معنای حاکمیت ملی قدرتمندتر است. همچنین باید به این موضوع توجه داشت که هر چه تصمیم گیری مشترک بیشتر باشد به معنای این است که حاکمیت ملی بیشتر به اشتراک گذاشته می شود. بنابراین ما باید تعادلی بین اشتراک گذاری حاکمیت ملی و اشتراک گذاری ریسک ایجاد کنیم.»

دشواری ایجاد اتحاد سیاسی در اروپا

در این باره، زمان آن رسیده که خیلی جدی تر فکر کنیم. اقتصادهای واگرای ما، رکود، بیکاری و در کل مجموعه این مسائل پتانسیل آن را دارد که محرومان جامعه شک و تردیدشان نسبت به اتحادیه اروپا افزایش یابد. بحث ها درباره خروج از اتحادیه و مهاجرت همگی از این مسائل ناشی می شود. گیوم دژاردن در تحلیلی، خطراتی را که امروز با آن مواجه ایم توضیح می دهد.

وقتی در اروپا حرکت می کنیم، می توانیم وجود مرزها را فراموش کنیم اما در بائرل شما می توانید یکباره از کشوری به کشور دیگری منتقل شوید. بسته به اینکه در کدام طرف روستا زندگی کنید، حاکمیت ملی تبدیل به عاملی کلیدی در زندگی روزمره شما می شود.

در برخی از کشورهای منطقه یورو مثل اینجا در بلژیک و کمی آن طرف تر در هلند، تفاوت های گاه قابل توجهی وجود دارد. چالش اصلی کسب موافقت همگی ساکنان دو طرف است.

کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین المللی پول می گوید: «کارهای زیادی برای ایجاد اتحاد بانکی باید انجام شود. کارهای زیادی برای هماهنگی بیشتر و نظارت مسنجم باید صورت گیرد و همچنین تصویر روشنی از آنچه هر کسی در این منطقه انجام می دهد. به نظر من ایجاد اتحاد و وحدت سیاسی نیازمند تلاش بسیار بیشتری است.»

چرایی دشواری اتحاد سیاسی در اروپا در گفتگو با یک تحلیلگر سیاسی

باید گفت پیدا کردن تعادلی میان اهداف هر یکی از کشورهای عضو در حوزه یورو بعنوان تنها راه توافق، مانند طراحی رقصی پیچیده است.

دانیل گروس، مدیر مرکز مطالعات سیاستگذاری اروپا (CEPS) می گوید: «کشورها نمی خواهند حاکمیت ملی شان را از دست بدهند. رهبران سیاسی خواهان حفظ آزادیهایشان هستند و پارلمان های ملی موافق تفویض اختیاراتشان به پارلمان اروپا نیستند.»

و چالش دقیقا در همین جا نهفته است. برای عمیق تر کردن نفوذ اتحادیه اقتصادی و مالی اروپا، چهار ستون اصلی باید مورد توجه قرار گیرد: حوزه مالی، مالیاتی، اقتصادی و در نهایت سیاسی. اما چالش های هر یکی از این حوزه ها متفاوت است.

دانیل گروس می افزاید: «مشکل ویژه ساختارهای اروپایی است. بسیاری می گویند باشد، ما این ساختار را پیشنهاد می کنیم زیرا در وضعت فعلی برای ما بهترین ساختار است. ولی آنها به ۲۰، ۳۰ یا ۵۰ سال آینده فکر نمی کنند، یعنی زمانی که این ساختار باید برای اهداف بیشتری بکار گرفته شود. در زمینه سیاست های مالیاتی هیچ پیشرفت واقعی ای صورت نگرفته است و در مورد اتحاد سیاسی فقط کافی است به بحران کنونی نگاه کنید و ببینید که ما چقدر از این هدف دور هستیم. از نظر من به استثنای حوزه مالی، پیشرفت در دیگر موارد بسیار دشوار است.»

رسیدن به توافق دشوار است. اولین مانع در سطح ملی است که یا با همه پرسی و یا موافقت پارلمان ها باید حل شود. دومین مانع قواعد و قوانین پیچیده در سطح اروپاست تا این توافقات را از نظر قانونی الزام آور سازد که گاهی به معنای تغییر در معاهدات است.

ماریان دونی، استاد حقوق اروپایی در دانشگاه آزاد بروکسل می گوید: «بازنگری در معاهدات، اقدامی است که باید با تصویب همه کشورهای عضو صورت گیرد و در برخی کشورهای عضو برای این موضوع باید همه پرسی برگزار شود. بخاطر همین واقعا پروسه ای دشوار و مشکل زاست.»

دیگر مسائل جاری در اروپا که نسبت دوری با مسائل اقتصادی دارند، می توانند در مسیر دستیابی به اتحادیه پولی و اقتصادی عمیق تر در اروپا انحراف ایجاد کنند. راه بسیار دشواری برای ایجاد اتحادیه پولی و اقتصادی جدی تر در اروپا پیش روست. نخستین آزمون تعهد شهروندان به این ایده را در ماه ژوئن و در رفراندوم بریتانیا شاهد خواهیم بود.

آیا اتحاد پولی و اقتصادی عمیق تر در اروپا ممکن است؟

از والدیس دومبروسکیس معاون رئیس کمیسیون اروپا می پرسم آیا شما انتقاداتی از این دست را شنیده اید که سیاستهای مالیاتی کارایی ندارند و یا سیاست های رقابتی میان ۲۸ کشور عضو بی معناست؟

والدیس دومبروسکیس: «اینها کار نهادهای مشاوره است که برای مثال بر عملکرد مالیاتی و یا فاکتورهای رقابتی دولت های عضو نظارت دارند و به دولت ها مشاوره می دهند. همچنین به دولت ها مربوط است که در این موارد تصمیم بگیرند و پارلمان ها که آنرا قانونی کنند.»

یورونیوز: از نظر شما دولت های عضو این موارد را به این دلیل می پذیرند که «اروپایی شدن بیشتر» باعث ترس مردم می شود؟

والدیس دومبروسکیس: «اگر شما به اتحادیه پولی و اقتصادی در چند سال گذشته نگاه کنید، اقدامات زیادی برای عمیق تر شدن اتحادیه پولی و اقتصادی صورت گرفته است. ایجاد مکانیسم ثبات اروپا، اتحادیه بانکی و تقویت نظارت های مالیاتی و اقتصادی اروپایی بصورت شش ماهه. بحران اخیر یونان مثال بسیار خوبی در این زمینه است. آن بحران نمی توانست بیشتر طول بکشد اما ثبات حوزه یورو در کلیتش هیچ گاه مورد تردید نبوده است. بنابراین کارهای زیادی در چند سال گذشته انجام شده که باید به آنها اذعان کرد.»

یورونیوز: واگرایی در اقتصاد ما دیواری در برابر یک اتحادیه اروپای عمیق تر ایجاد کرده است. در این وضعیت چطور می توانیم اتحادیه ای قوی تر و عمیق تر داشته باشیم؟

والدیس دومبروسکیس: «متاسفانه از آغاز بحران مالی و اقتصادی این روند متوقف شده است و همین انگیزه جدی ایی برای تکمیل اتحادیه پولی و اقتصادی ایجاد می کند.»

یورونیوز: آیا این واگرایی ما را باز می گرداند به انتقال مالیاتی که گرایش زیادی به آن دیده می شود؟

والدیس دومبروسکیس: «ما در حال حاضر بودجه اتحادیه اروپا را داریم و همچنین سیاست های مشخصی که بوسیله آنها از انتقال مالیاتی در میان کشورهای عضو اطمینان حاصل می کنیم. روسای پنج گانه نهادهای اروپایی صراحتا گفته اند که به مکانیسم های جدید انتقال نیاز نداریم.»

یورونیوز: برای همه شهروندان اروپا که الان این برنامه را تماشا می کنند و درباره رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، آنها درباره مشکل مهاجرت حرف می زنند. چطور شما می توانید آنها را درباره تعمیق ایده اروپا متقاعد کنید؟

والدیس دومبروسکیس: «ما به بنیان های اقتصادی قوی برای مقابله با چالش های مختلفی که با آنها روبروئیم نیاز داریم از جمله بحران پناهجویان، چالش های امنیتی. و همچنین باید شهروندانمان را قانع کنیم که در پروژه اروپایی مزایایی وجود دارد و ما در کنار یکدیگر بهتر زندگی می کنیم و اینکه مردم باید بتوانند نتایج ملموس بهبود اقتصادی را در زندگی فردی شان حس کنند.»

یورونیوز: «آیا مردم بریتانیا متقاعد می شوند؟

والدیس دومبروسکیس: «در حوزه اقتصادی ، برای بریتانیا و هم برای اروپا خیلی بهتر است با هم باشند و برای بریتانیا بهتر است با اتحادیه اروپا بماند.»

Its a wrap Tks for watching #Season3#realeconomyeuronews</a> <a href="https://twitter.com/FannyGauret">FannyGauretGuilDesjardins</a> <a href="https://twitter.com/MonsieurGirafe">MonsieurGirafe565video</a> <a href="https://t.co/gdq2893WuD">pic.twitter.com/gdq2893WuD</a></p>&mdash; Maithreyi (maithreyi_s) April 14, 2016

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمیسر بودجه اتحادیه اروپا از مردم ایتالیا عذرخواهی کرد

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟