Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا بدنبال تامین امنیت شغلی کارگران است

 اتحادیه اروپا بدنبال تامین امنیت شغلی کارگران است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آیا می دانستید در اروپا از هر چهار قرارداد کاری یک قرارداد کار نیمه وقت یا قرارداد پیمانی است که ساعات کاری آن مشخص نیست؟

از زمان بحران مالی، شرایط بازار کار در اروپا دستخوش تغییر و تحول شده و مجموعه جدیدی از شرایط سخت و غیر قابل پیش بینی را برای کارگران اروپایی به وجود آورده است. یک چهارم قراردادهای کاری یا قرارداد کار نیمه وقت است، یا قرارداد پیمانی است که ساعات کاری آن مشخص نیست. بعنی برنامه کاری و مدت زمان در قرارداد ذکر نشده است.

قوانین جدیدی متناسب با این تغییرات پیشنهاد شده است. این قوانین شامل حال ۲ الی ۳ میلیون نفر کارگر اروپایی از راننده گرفته تا کارگر خانگی می‌شود، که قرارداد کوتاه مدت دارند.

طبق این قوانین، کارگران اروپایی شرایط شغلی شفاف تری خواهند داشت. البته کسانی که شغل آزاد دارند و کمتر از هشت ساعت در هفته کار می کنند شامل این قوانین نمی شوند.

اصلاح قوانین کار در اسپانیا؛ مشاغل ناپایدار و قراردادکاری بر حسب نیاز کارفرما

میریام فو اقتصاددان است و در کنفدارسیون بین المللی ارائه خدمات اجتماعی و ادغام در بازار کار در موسوم به کاریتاس در بارسلون کار می کند.

او به‌تازگی درباره مشاغلی که شرایط غیراستاندارد و غیرقابل پیش بینی دارند تحقیق کرده است. طبق بررسی‌های او بیش از یک چهارم قراردادهای کاری برای یک هفته و یا مدت زمان کوتاه‌تر منعقد می شود.

میریام می‌گوید:‌ «خیلی از کسانی که به ما مراجعه می کنند شاغل هستند. اما یا قرارداد کاری کوتاه مدت دارند یا اصلا قرارداد ندارند. عده ای هم برغم میل خودشان قراردادکاری نیمه وقت یا شغل کاذب دارند، یعنی بصورت حق‌الزحمه‌ای و کارمزدی برای کارفرما کار می کنند بدون اینکه از حقوق و مزایای کارمند ثابت برخوردار باشند.»

این افراد جزء کسانی هستند که مشاغل ناپایدار با دستمزد پایین دارند و کارفرما قراداد کاری برحسب نیاز باآنها بسته است.. این وضعیت محصول اصلاحات قوانین کار در سال ۲۰۱۲ میلادی در اسپانیاست.

از نظر بیشترین تعداد قراردادهای موقت اسپانیا رتبه دوم را در اروپا داراست

ماریانو یکی از اسپانیایی‌هایی است که طی سالها با چندین قرارداد کوتاه مدت کار کرده‌اند. او امروز یک کارفرما دارد اما هنوز در بی ثباتی به سر می برد.

ماریانو درباره شرایط کاری‌اش می گوید:‌ «۹ ماه برای یک کارفرما کار می کردم. اما او ماه به ماه قراردادم را تمدید می کرد. این موضوع برایم آزاردهنده بود چون تا آخرین لحظه نمی دانستم قراردادم ماه بعد تمدید می شود یا نه.»

از نظر تعداد قراردادهای کاری موقت در اروپا، اسپانیا دومین کشور است.

انجمن موسوم به «Las Kellys» انجمن زنان نظافتچی هتل در اسپانیاست. شعار این انجمن این است: قدرت در اتحاد است.

امروز در این انجمن فیلم کوتاهی درباره شرایط سخت کاری نمایش داده می شود. اعضای این انجمن کارگران را تشویق و ترغیب می کنند تا ضمن حمایت از یکدیگر بدنبال ثبات شغلی و قدردانی از کارشان باشند.

یکی از اعضای انجمن Las Kellys می گوید: ««گاهی قرارداد پيمانكاری با ما می بندند که دستمزدش از دستمزد نظافتچی کمتر است. به جای۲۵ اتاق، باید ۳۰ الی۳۵ اتاق را نظافت کنیم و دستمزدمان هم ساعتی یک یورو و پنجاه سنت یا دو یورو و پنجاه سنت است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قوانین کار جدید توان رقابت شرکت‌ها را هم تنظیم می‌کند

این مشکل فقط مختص کارگرها در اروپا نیست و برای کارفرماهای وجود دارد. اما چگونه می توان میان یک بازارکار انعطاف پذیر و حفاظت از کارمندان تعادل برقرار کرد؟

نوریا گلیگادو، دبیر سیاستهای مربوط به اتحادیه‌های کارگری در اسپانیا در این‌باره می‌گوید:‌‌«تخلفها برای کارفرماهزینه سنگین دربرندارد: مبلغ کمی جریمه می پردازد. اگر در هر حوزه قوانین به شکلی وضع شود که شرایط کار برای همه یکسان و یکدست باشد. آنگاه شرکت‌ها نخواهند توانست از شرایط کاری و تراز دستمزدها در بخش خاص سوء استفاده و بر این اساس در بازار رقابت کنند.»

قوانین پیشنهادی چه هستند؟

قوانین پیشنهادی برای حفاظت از حقوق کارگران چیست؟‌ در ابتدا دیوان دادگستری اروپا باید تعریف کارگر را مشخص کند.

قانون پیشنهادی به نفع دوالی سه میلیون نفری است که برای پلتفرم‌ها کار می‌کنند، یا دارای مجوز کار موقت از دولت هستند، یا کارگرانی هستند که در قراردادشان ساعات کار نامعین است، و قوانین فعلی حفاظت از حقوق کارگر آنها را شامل نمی شود.

اگرقوانین پیشنهادی تصویب شود، ۵ الی ۳۱ میلیون کارگر اروپایی می توانند به صورت کتبی شرایط کاری‌شان را از اولین روز به مقامات کشور خود گزارش کنند.

از دیگر مزایای این قوانین این است که چهار الی شش میلیون کارگر از حداقل حقوق جدیدی، مثل مشخص بودن ساعات کاری، برخوردار خواهند بود.

همچنین حداکثر دوره های آزمایشی ۶ ماه است یعنی دوره ای که کارگر حق ندارد برای کارفرمای دیگری کار کند از ۶ ماه نباید بیشتر باشد.

کارگر می تواند از کارفرما شرایط پایدارتری درخواست کند و کارفرما هم موظف است بطور کتبی به او پاسخ بدهد.

در نهایت کارگر می‌تواند بدون اینکه از دستمزدش کم بشود از آموزشهای اجباری بهره ببرد.

آیا قوانین جدید به نفع کارفرما نیز خواهد بود؟‌

چگونه کارفرما و کارگر خواهند توانست با این مقررات جدید عرصه کار و تلاش را طوری تغییر دهند که در آن شرایط کار برای همه یکسان باشد؟ برای پاسخ به این سؤال به سراغ انریک کالوت چامبون مسئول هماهنگ کردن قوانین ضامن حقوق کارگران در پارلمان اروپا می‌رویم.

یورونیوز: آقای چامبون، از شما خواسته بودیم شیء را برایمان بیاورید که نیازهای کسانی را نشان دهد که به مشاغل ناپدار مشغولند. چه چیزی برایمان آورده‌اید؟

انریک کالوت چامبون:‌ «یک کلاه آورده‌ام چون کلاه نماد محفاظت است و هم از سر شما حفاظت می کند و هم از روح شما. ما برای حفاظت بیشتر از حقوق و از کرامت کارگران در اروپا باید تلاش کنیم.

یورونیوز: از نظر شما کارگر چه کسی است چون به نظر می رسد که بر سر این موضوع هم توافق نظر وجود ندارد.

انریک کالوت چامبون:‌ «این مقررات قرار است به کسانی کمک کند که در شرایط غیراستاندارد کار می کنند. یعنی ساعت کاری‌شان کم و بسیار متغیر است.»

یورونیوز: این کلاه چگونه می‌تواند از حقوق کارگران حفاظت کند؟

انریک کالوت چامبون:‌ «همین قراردادهای بدون ساعات کار مشخص را در نظر بگیرید، دست کم قانون اجازه نمی دهد که به صورت دائمی در بیایند. کارگر هم تصوری از وضعیت کارش خواهد داشت و حداقل نوع کاری که ساعاتش را با آن خواهد گذراند تا حدی معلوم است.»

قانون کار منصفانه برای کارگر و کارفرما؟

یورونیوز : خوب آن وقت این نکته جالب پیش می آید که آیا شرکت‌ها و کارفرماها مخالفت نخواهند کرد چون همین الان هم شاکی هستند که این مقررات فقط بوروکراسی بیشتر و هزینه بیشتر به دنبال خواهد داشت.

انریک کالوت چامبون:‌ «خوب از موقعیت خودشان دفاع می کنند. کارفرما هستند و البته واضح است که سعی می کنند که از کنار گود فریاد بزنند که هزینه‌ها زیاد می‌شود. می‌گویند دموکراسی پرهزینه‌ترین سیستم اداره جامعه است اما واضح است که فواید همین سیستم پرهزینه از فواید هر سیستم دیگری بیشتر بوده است. بنابراین نمی‌توانم پیش‌بینی کنم. گرچه منافع بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط در نظر گرفته خواهد شد و اما تلاش خواهد شد در صورتی که نیاز داشته باشد به آنها کمک شود. برای شرکت‌های بزرگ این هزینه‌ها اضافی نیست بلکه تنها به روزشدن کارهایی است که همین الان هم باید انجام بدهند.

یورونیوز:‌ پس چطور عرصه بازی را برای همه متعادل و منصفانه می کنید؟‌ چطور می‌توان اطمینان پیدا کرد که در آخر کار از حقوق کارگر محافظت شده است؟

انریک کالوت چامبون:‌ «اول اینکه همه چیز باید روی کاغذ بیاید تا سردرگمی و شبهه ای در باره حقوق اساسی پیش نیاید. دوم باید این قوانین را بهتر کنیم و در اجرای آنها سختگیرتر باشیم. از این نظر اتحادیه های کارگری و بازرس دولتی نقش مطلقاً حیاتی خواهند داشت. سوم چانه زنی است، باید گفتگوی اجتماعی راه بیافتد و در باره این بخش های تازه اقتصاد بحث شود. فرایندی طولانی خواهد بود و انتظار ندارم که وضعیت شرق و غرب اروپا از این نظر تفاوتی داشته باشد. اما شاید بین شمال و جنوب فرق هایی باشد چون بازارهای کار متفاوت دارند و تعداد و نقش اتحادیه ها هم خیلی متفاوت است.»

Real Economy | New Workers Rights

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلاف ۷.۵ برابری حداقل دستمزدها در اتحادیه اروپا

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟