Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ترامپ در داووس بر شعار همیشگی اش «نخست آمریکا» تاکید کرد

ترامپ در داووس بر شعار همیشگی اش «نخست آمریکا» تاکید کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دونالد ترامپ آخرین سخنران مجمع جهانی اقتصاد بود.

آگهی

دونالد ترامپ آخرین سخنران مجمع جهانی اقتصاد بود. او که بسیاری انتظار سخنانش را می کشیدند ضمن دعوت به گفتگو های دو و چند جانبه بار دیگر تاکید کرد اولویت اول برای او آمریکا است.

ساشا واکولینا، خبرنگار یورونیوز از داووس سوئیس گزارش خود را اینگونه آغاز می کند: «“با بزرگ شدن آمریکا، جهان نیز بزرگ می شود“، این بخشی از سخنان روز جمعه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اجلاس داووس بود.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا: «من به آمریکا اعتماد دارم. به عنوان رئیس جمهوری ایالات متحده همیشه اولویت من آمریکا است. مثل همه دیگر رهبران دنیا که اولویت را ابتدا به کشور خودشان می دهند. اما “نخست آمریکا” به معنی آمریکای تنها نیست. وقتی ایالات متحده رشد کند بقیه دنیا نیز رشد خواهد کرد.»

‘America first does not mean America alone,’ Trump tells sceptical audience in Davos https://t.co/Ylmf4fngBXpic.twitter.com/MY9GJQ8bA6

— FRANCE 24 English (@France24_en) January 26, 2018

این اظهارات به واقع جدید و تعجب برانگیز نبود. دونالد ترامپ پس از پیروزی در انتخابات بارها اعلام کرده که ایالات متحده در زمینه تجارت باز عمل می کند. اما با حمله او به رسانه ها به یکباره فضا متشنج شد: «زمانی که تاجر بودم مطبوعات و رسانه ها برخورد بهتری با من داشتند اما از وقتی سیاستمدار شدم فهمیدم که رسانه ها تا چه حد می توانند بدجنس، شرور و نادرست باشند.»

کایر سیمون، خبرنگار ان بی سی نیز در گزارش خود از روز پایانی اجلاس داووس می گوید: «از زمانی که برای شرکت درمجمع اقتصاد به اینجا می آیم تاکنون صدای خنده و تمسخر حضار را به دلیل اظهارات یک سخنران نشنیده بودم اما امروز با این مسئله روبرو شدم. زمانی که رئیس جمهور گفت نمی داند چرا توجه رسانه ها را به خود جلب نمی کند صدای خنده و هنگامی که از خبرهای جعلی صحبت کرد صدای هو شنیده شد. ما با دونالد ترامپی دیپلمات روبرو بودیم که سخنانش از روی متنی از پیش نوشته شده خوانده می شد. او در سخنانش تاکید کرد به این دلیل ابتدا آمریکا برایش اولیت دارد که دیگر رهبران جهان هم همینگونه عمل می کنند در حالی که تاریخ نشان داده هر وقت کشورها تنها به خود توجه کنند این مسئله برای جهان بسیار بد تمام خواهد شد. در این اجلاس افرادی زیادی شرکت داشتند از میلیونرها تا صاحبان شرکت های بزرگ که به دلیل اصلاحات مالیاتی دولت ترامپ از درآمد زیادی برخوردار شده اند. بنابر این طبیعی بود که بخشی از سالن اجلاس از حضور او به گرمی استقبال کنند.»

دونالد ترامپ همچنین مدعی شد در نخستین سال ریاست جمهوری، کشورش شاهد جهش اقتصادی بوده است. با این وجود نرخ رشد در آمریکا از آنچه در پایان سال پیش بینی می شد پایین تر بود یعنی رشد 2.6 درصدی به جای رشد 3 درصدی که کاخ سفید انتظارش را داشت.

کنت راگوف، اقتصاد دان و کارشناس سابق صندوق بین المللی پول می گوید: «مشکل با ترامپ و آنچه ما را بیش از همه نگران می کند رفتار پیش بینی نشده او است که می تواند شبی به شب دیگر تغییر کند. او می تواند چیزی را بگوید یا انجام دهد که مشکل ساز باشد.جهان دیگر به سخنان عجیب او عادت کرده است و مردم نیز می گویند ترامپ است دیگر اما روزی باید برود. اما پرسش اصلی این است که آیا ما فردی را در راس اقتصاد جهانی داریم؟ من می گویم خیر ،نداریم.»

رهبران اروپایی در زمان سخنرانی ترامپ در سالن حضور نداشتند. آنگلا مرکل، امانوئل ماکرون و پائولو جنتیلونی پیشتر در سخنان خود خطاب به حاضران در اجلاس نسبت به خطر اقتصاد حمایتی هشدار دادند. از پی یر موسکویسی، کمیسر اروپا در امور اقتصاد و دارایی در باره شعار “اول آمریکا“رئیس جمهور ترامپ سوال کردم.

پی یر موسکویسی، کمیسر اروپا در امور اقتصاد و دارایی: «من ابتدا از اینکه آقای ترامپ اینجا در داووس است خوشحالم. ما باید از مسیر خاص خود دفاع کنیم. راهی که اروپا در پیش گرفته با روش ترامپ متفاوت است. ما به چندجانبه گرایی معتقدیم و سیاست های حمایتگرانه در اقتصاد را رد می کنیم. ما خواهان مقابله با گرمایش زمین هستیم. به این مسئله افتخار می کنیم و به همین دلیل است که باید در این مسیر تهاجمی عمل کنیم. او می گوید اول آمریکا. من نمی گویم اول اروپا اما به راهی که اروپا در پیش گرفته اعتقاد دارم. من می گویم باید قبل از هر چیز به شیوه اروپایی به آمریکا پاسخ دهیم.»

Trump at Davos: Trade, taxes and what America First means for the world https://t.co/vreI29kZNcpic.twitter.com/VdIAqII4IU

— World Economic Forum (@Davos) January 26, 2018

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: دوران کمک های اقتصادی یک طرفه به اروپا پایان یافته است

منظور دونالد ترامپ از «وقوع یک رویداد مهم» چیست؟

افزایش گسترده مبتلایان و قربانیان کرونا در اروپا و آمریکا؛ آغاز واکسیناسیون در آلمان از ۲۷ دسامبر