Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ترامپ: دوران کمک های اقتصادی یک طرفه به اروپا پایان یافته است

ترامپ: دوران کمک های اقتصادی یک طرفه به اروپا پایان یافته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نطق سالانه خود درباره بسیاری از چالش ها صحبت کرد اما درباره اتحادیه اروپا واکنش مستقیمی نداشت و تنها بصورت غیر مستقیم اعلام کرد بسیاری از تعرفه های اقتصادی و تجاری با اروپا ناعادلانه است.

آگهی

دونالد ترامپ در سخنرانی مهم سالانه خود مستقیما سخنی از اروپا، مهمترین متحد خود به میان نیاورد. بطور کلی او از هیچ کشور و یا نهاد اروپایی نام نبرد. اما نکته‌ای را غیرمستقیم به اروپایی‌ها گوشزد کرد: « دوران حمایت‌های اقتصادی بدون پاسخ از سوی ایالات متحده پایان یافته است.»

 این سخنان رد استراتژی مهم ایالات متحده پس از جنگ دوم جهانی است که اروپا را به عنوان مهمترین متحد خود انتخاب کرد و کمک‌های مالی زیادی از جمله در چارچوب پلان مارشال به اروپایی‌ها اهدا کرد. به نظر می رسد آمریکای ترامپ قصد دارد برای همیشه به این سیاستها پایان دهد. همان گونه پیش تر نشان داد که در مقابل دیگر متحدان اقتصادی این کشور بیش از روسای جمهوری گذشته آمریکا تنها منافع کوتاه مدت ایالات متحده را ترجیح می دهد. 

آنچه که رئیس جمهوری آمریکا در گزارش مهم سالانه خود درباره اروپا مطرح کرد درست یک هفته پیش از سوی وی در نشست داووس سوئیس مطرح شده بود. وی در این نشست خطاب به همتایان اروپایی خود گفت استراتژی پیمان‌های اقتصادی بین آمریکا و اتحادیه اروپا کاملا یکطرفه و غیرعادلانه است. او پیشتر این حملات را به چین و کره جنوبی کرده بود و حالا نوبت به اروپا رسیده است.

باید دید در ساعات و روزهای آینده واکنش اتحادیه اروپا و رهبران قاره سبز به سخنان دونالد ترامپ چه خواهد بود. اما بعید به نظر می رسد که در این راستا این اروپا باشد که در ماه‌های آینده دچار ضرر و زیان جدی خواهد شد. پیش تر جورج بوش در سال ۲۰۰۲ یکی از مهم‌ترین تعرفه‌های تجاری فولاد با اروپا را حذف کرد و با واکنش جهانیان مواجه شد و نهایتا این تنها آمریکا بود که از این کار ضربه خورد. حال با توجه به عدم محبوبیت دونالد ترامپ در اروپا به نظر نمی رسد این اقتصاد آمریکا باشد که در رقابت با اروپا پیروز میدان باشد. 

دونالد ترامپ در بخشی از سخنانش به موضوع ایران پرداخت و برجام را توافقی افتضاح توصیف کرد که باید کنگره آمریکا ایرادهای آن را برطرف کند. رئیس جمهوری آمریکا همچنین به اعتراضات دی ماه در ایران واکنش نشان داد و گفت وقتی ایرانیان علیه دیکتاتوری فاسد خود قیام کردند من سکوت نکردم. او افزود که آمریکا از مبارزه شجاعانه مردم ایران برای رسیدن به آزادی حمایت می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منظور دونالد ترامپ از «وقوع یک رویداد مهم» چیست؟

ترامپ در نطق سالانه اش درباره ایران چه گفت؟

ترامپ در داووس بر شعار همیشگی اش «نخست آمریکا» تاکید کرد