آیفون ده سالگی اش را جشن گرفت

آیفون ده سالگی اش را جشن گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پس از گذشت بیش از یک دهه از معرفی محصول جدید بزرگترین کمپانی تکنولوژی دنیا توسط استیو جابز که به اعتقاد کارشناسان تحولی بزرگ در عرصه تلفن های هوشمند ایجاد کرد، شرکت اپل روز پنجشنبه بیست و نهم زوئن دهمین سال عرضه آیفون به بازار را جشن گرفت.

نخستین نمونه از این تلفن همراه پیشرو در عرصه تکنولوژی گوشی های هوشمند ده سال پیش در روز بیست و نهم ژوئن سال ۲۰۰۷ به بازار آمد و از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیارد دستگاه آیفون در سراسر جهان به فروش رسیده است.

نمونه های اولیه آیفون دارای نقایصی بود که محدود بودن به شبکه AT&T، شرکت ارتباطات راه دور آمریکا و قیمت بسیار بالا از جمله مهمترین آنها به شمار می رفت. تونی فادل، یکی از طراحان و متخصصین گوشی های همراه در گفتگویی با رویترز مدل اقتصادی آیفون در نخستین سال عرضه به بازار را فاجعه آمیز قلمداد کرده است.
اپل در پایان نخستین سال فروش آیفون، در واکنش به سستی بازار و نیز به منظور جلب نظر مشتریان جدید در آستانه جشن های سال نو قیمت این محصول را کاهش داد که با استقبال بسیار زیاد همراه شد.

اپل یک سال بعد اپ استور را راه اندازی کرد که اینک از طریق حق کمیسیون دریافتی از طراحان و توزیع کننده های اَپ بیش از ۲۴ میلیارد دلار درآمد برای این شرکت آمریکایی به همراه دارد.

بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط شرکت eMarketer بیش از دو میلیارد نفر در جهان در حال حاضر از تلفن های هوشمند استفاده می کنند.

تونی فادل این تحول را که به دمکراتیزه شدن انفورماتیک و ارتباطات در سراسر جهان منجر شده فوق العاده توصیف کرد و گفت: «این مایه دلگرمی است زیرا همان چیزی است که استیو جابز قصد داشت با اپل ۲ و مک به آن برسد و در نهایت سی سال بعد محقق شد.»

برخی کارشناسان معتقدند گرچه اپل مخترع تلفن های هوشمند نیست اما تحول عظیمی در این عرصه و به خصوص در زمینه صفحه نمایشی لمسی و اپلیکیشن ها ایجاد کرده است.

آیفون همچنان مهمترین محصول شرکت اپل است و کاربران این گوشی هوشمند بخش گسترده ای از دغدغه های ارتباطی، تفریحی و حتی مسائل کاری خود را به وسیله آن رفع و رجوع می کنند.

علاقمندان به گوشی همراه آیفون و سرمایه گذاران این صنعت باید تا پاییز منتظر برای عرضه آیفون به بازار منتظر بمانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟

رشد ۳۵ درصدی صادرات طی یک دهه؛ شکلاتی‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا کدامند؟