Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

توسعه استراتژیهای مربوط به شهر هوشمند در شهرستانهای اروپا

توسعه استراتژیهای مربوط به شهر هوشمند در شهرستانهای اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از هر سه نفری که در اروپا زندگی می کنند دو نفر دست به گریبان مشکلات ناشی از گستردگی بی حد و اندازه شهرهای بزرگ است. وقتی در جستجوی شغل و فرصتهای اقتصادی به شهرها رو می آوریم، باید با مشکلاتی، مثل مشکل

افراد بسیار در سراسر اروپا در جستجوی شغل یا فرصتهای شغلی راهی مناطق اقتصادی شهری می شوند. این افراد باید با مشکلات مربوط به مسکن، حمل و نقل، آلودگی هوا روبرو بشوئد، این مشکلات نه تنها کلان شهرها بلکه شهرهای کوچکتر مثل والنسیا در اسپانیا را واداشته است به این فکر کنند که چگونه می توانند تبدیل به شهرهای هوشمند شوند. چرا شهرهای کوچکتر در اروپا برای مقابله با پیامدهای بحران اقصادی و مشکلات دیگر چشم امید به ابتکار شهرهای هوشمند بسته اند؟ تأمین بودجه برای این اقدامات و پیاده کردن آنها چقدر سخت است؟

هشتاد درصد انرژی در اروپا را ما شهرنشینها مصرف می کنیم. اما در عین حال ۸۵ درصد تولید ناخالص داخلی هم مدیون زندگی شهری است. با توجه به اینکه جمعیت شهری تا سال ۲۰۲۵ دو برابر می شود،استراتژیهای مربوط به شهرهای هوشمند در اروپا در حال گسترش است.

شهر هوشمند چه شهری است؟

حمل نقل هوشمند، محیط هوشمند، شهروندان هوشمند، روش زندگی هوشمند و در آخر یک مدیریت اداری هوشمند، اینها معیارهای اصلی شهر هوشمند است.

شهر هوشمند، میان شهروند، و داده های مربوط به محیط شهری، ارتباط برقرار می کند. مثلا شما می دانید که اتوبوس بعدی که شما را به محیط کار می برد چه موقع می رسد. می توانید ترافیک شهری را کنترل کنید یا می دانید که خودرویتان را کجا پارک کنید. حسگرهایی هم وجود دارند که چراغ خیابان را روشن می کنند، در صورت لزوم با خدمات اورژانس تماس می گیرند یا حتی قادرند نسبت به میزان آلودگی هشدار بدهند.

شهرهای هوشمند با بکارگیری تمامی عناصر زندگی شهری می تواند پلتفورمهایی برای ارتباط و همکاری میان شهروندان و دولت فراهم کنند.

در حال حاضر نمونه هایی از خدمات مربوط به شهر هوشمند در شهرهای بزرگ آمستردام و بارسلون انجام می شود. اما در شهرستانهای کوچکتر هم برنامه های و استراتژی هایی برای تحقق شهر هوشمند در حال انجام است. اروپا از این نظر نسبت به بقیه دنیا پیشگام است: بیشترین تعداد شهرهای هوشمند در بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا وجود دارند.

توسعه شهری در قلب برنامه افق ۲۰۲۰ اروپا قرار دارد. منابع مالی مختلف در اروپا، از جمله صندوق توسعه منطقه ای اروپا، و دولتها هم بخشی از بودجه هایشان را به ساخت شهرهای هوشمند اختصاص داده اند.

منطق این کار چیست؟ خیلی ساده است: در اروپا یافتن بودجه برای توسعه زیرساختها در شهرستانهای کوچک و تبدیل آنها به شهر هوشمند، پس از پشت سر گذاشتن بحران اقتصادی، کار ساده ای نیست. چون بودجه شهرداری ها کاهش یافته است.

والسنیا در اسپانیا یکی از شهرهای کوچک است که در آن اقداماتی برای تحقق ایده شهر هوشمند انجام می شود.

#EUFACT Did u know Europe can tap into #ERDF upto €15 bln for Urban Development Plans? No excuse to not become a #SmartCity with funding

— Maithreyi (@maithreyi_s) February 16, 2017

والنسیا، شهر هوشمند

طرحهای مربوط به شهر هوشمند بیش از پنج سال است که در والنسیا آغاز شده است. اپلیکیشن هایی نظیر «اپ والنسیا» کاربردهای زیادی برای شهروندان دارد و به آنها می گوید کجا می توانند سوار اتوبوس یا دوچرخه بشوند و برای پرداخت قبوض شهری به آنها پیام می دهد. این اپلیکیشن بخشی از پلتفورم مدیریتی شهر هوشمند است و اطلاعات زیادی را در زمان واقعی در اختیار شهروندان قرار می دهد.

رافائل دیاز، از مرکز نوآوری در شورای شهر والنسیا در این باره توضیح می دهد: «به این پلتفورم، پلتفورم افقی می گوییم چون اطلاعاتی را که از خدمات مختلف شهری کسب می کند با اطلاعاتی که شرکت های تجاری تولید می کنند و همینطور اطلاعات مربوط به شهروندان، ادغام و امکان استفاده از این داده ها را فراهم می کند. بخش خصوصی می تواند با نوشتن نرم افزارهای مناسب راه هایی پیدا کند که با استفاده از این داده ها کیفیت خدمات شهری بهتر شود و سوددهی تجاری نیز بیشتر شود که در کل به سود تمام شهر نیز هست.

از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی در والنسیا بودجه ای معادل یک میلیارد و ۱۴ میلیون یورو به هوشمند سازی شهر اختصاص پیدا یافته است. بیش از ۵۰۰ میلیون یورو از این مبلغ را صندوقهای ساختاری و سرمایه گذاری کمیسیون اروپا تامین می کند.

رافائل دیاز درباره تاثیر این پلتفورم بر بهبود عملکرد مرکز کنترل مدیریت ترافیک شهر می گوید: «می توانیم در زمان واقعی اتفاقهای خیابانهای اصلی شهر را کنترل کنیم. مثلاً فاصله زمانی بین تغییر رنگ چراغ های راهنمایی را طوری تنظیم و کنترل می کنیم که یک مسیر اضطراری به وجود بیاید و مانع از بروز ترافیک شویم.»

این سیستم میزان آلودگی را هم کاهش می دهد و می تواند هزینه خدماتی مثل آب و برق را کم کند. به همین دلیل، دولت اسپانیا و کمیسیون اروپا، با بودجه شش میلیون یورو امکان ادامه این طرح را فراهم کرده اند.

شرکتهایی مثل تلفونیکا هم برای اجرای این طرح همکاری می کنند.

کیم فائورا، مدیر منطقه ای شرکت مخابراتی تلوفونیکا در این باره می گوید: «در عالم تجارت به اینترنت اشیا توجه زیادی شده است و یکی از پیامدهای اینترنت اشیا، شهرهای هوشمند است. در جیب ما حسگری هست که اطلاعات زیادی را مخابره می کند و گفته می شود که تا سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از پنجاه میلیارد شیء از طریق اینترنت اشیا با هم ارتباط برقرار خواهند کرد.»

رافائل دیاز درباره اینترنت اشیاء برای شهر هوشمند در والنسیا می گوید: «استراتژی شهر هوشمند به ما امکان داده که اطلاعات زیادی درباره منابع شهری در اختیار داشته باشیم: مثلا درباره جای پارک، چراغ های خیابان، سطلهای زباله. باید بدانیم کجا هستند پس نیاز داریم که این اشیا با ما حرف بزنند. همه این اشیا را مجهز به حسگر می کنیم و از طریق اینترنت اطلاعات مربوط به آنها به ما می رسد و به ما امکان می دهد بازدهی مدیریت شهری را بیشتر کنیم.»

در حال حاضر، شهر والنسیا باید برای تحقق اهداف استراتژی های شهر هوشمند با شهروندان، دانشگاهها و شرکتهای تجاری ارتباط برقرار می کند، چون فناوری هوشمند دیجیتال برای رشد اقتصادی در شهرها با جمعیت روزافزون اهمیت زیادی دارد.

«مسئله یافتن پروژه ای است که به نفع تمام مناطق اروپا باشد»

استراتژی منسجم برای جلب اعتماد شهروندان برای موفقیت شهرهای هوشمند ضرورت دارد. در منطقه والنسیا این وظیفه بر دوش ژیمو پوییگ، فرماندار است. یورونیوز در همین راستا گفتگویی با او انجام داده است.

یورونیوز: چگونه برای چشم انداز والنسیای هوشمند جلب اعتماد می کنید و این چشم انداز را چه می بینید؟

ژیمو پوییگ: «وضعیت مشکلی را پشت سر گذاشته ایم. به خاطر مشکلات گذشته اعتماد به بخش دولتی وجود نداشت. هنوز هم پیشرفت مشکل است اما با نتایجی که به دست آمده است به تدریج تعداد بیشتری از شهروندان و شرکتها به این سیستم و کارآفرینی که بر همه ما تأثیر می گذارد، و مسلما به بخش دولتی و هم بخش خصوصی که در مدیریت آن نقش دارند، اعتماد می کنند.

یورونیوز: اقتصاد والنسیا چه وضعیتی دارد و چطور می خواهید با کاربرد فناوری نقاط قوت را قوی تر کنید و نقاط ضعف را از بین ببرید؟

ژیمو پوییگ: «اقتصاد والنسیا سال گذشته ۳.۹ درصد رشد داشته است و کارگران و شرکت های مستقردر اینجا بر چالشهای بزرگ فائق آمده اند. در تطبیق دادن آموزش با شرکتهای جدید که اهمیت بنیادی دارد مشکل داشته ایم. مشکل زبان هم هست. هر جا که ادغام سیستم آموزشی با جامعه ای کارآفرین و نوآور مطرح می شود، مشکلاتی وجود دارد. مثلا والنسیا اولین شهری در تمام اسپانیاست که باندهای اینترنت در آن گسترده است. این، یکی از نیازهای اساسی برای شرکت دادن همه شهروندان و خانواده ها و شرکت ها در جامعه مبتنی براطلاعات است.»

یورونیوز: تأمین منابع مالی مورد نیاز از بازارهای سرمایه چقدر برای شما سخت بوده؟ آیا مجبور شده اید به دنبال ردیف بودجه و منابع دولتی بروید؟ و آیا فکر می کنید که تجربه شما برای شهرهای دیگری که در نقاط مختلف اروپا همین استراتژی را دنبال می کنند، می تواند الگو باشد؟

ژیمو پوییگ: «باید صندوق ها را با همه ترکیب کنیم: صندوق های خصوصی مثل بانکها و شرکتهای خصوصی و همینطور بخش غیر انتفاعی. امکانات متنوع برای یاری گرفتن از بخش خصوصی وجود دارد و البته به صندوق های اتحادیه اروپا هم نیاز است و خودمان هم باید صندوق هایی برای این کار داشته باشیم. این فرایندی است که باید دنبال شود. دیگر مناطق اروپا هم با همین مشکلات روبرو هستند. البته واضح است که برخی مناطق پیشرفته تر هستند و مناطق دیگری هم هستند که از ما کمتر پیشرفته اند. در نهایت مسئله یافتن پروژه ای است که به نفع تمام مناطق اروپا باشد و پاسخگوی چالش دستیابی به جامعه مبتنی بر اطلاعات و ارتباط باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟