رونق الگوی اقتصاد اجتماعی در اروپا

رونق الگوی اقتصاد اجتماعی در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اقتصاد اجتماعی امروز دراروپا در حاشیه نیست.

اقتصاد اجتماعی امروز دراروپا در حاشیه نیست. حدود ۴.۵ میلیون نفر در این حوزه استخدام شده اند. به چه دلیل کارآفرینان بیشتر و بیشتر به این الگوی اقتصادی روی می آورند؟

اقتصاد اجتماعی در فرانسه و در سراسر اروپا رونق گرفته است. این مدل اقتصادی، قوی و انعطاف پذیر است و از توان رقابت بالایی هم برخوردار است.

اقتصاد اجتماعی

  • بخش قابل توجهی از اقتصاد اروپا از الگوی اقتصاد اجتماعی تبعیت می کند

  • در اروپا حدود دو میلیون کارآفرین اجتماعی وجود دارد. ۱۰ درصد رشد اقتصادی اروپا مدیون الگوی اقتصاد اجتماعی است و شش درصد نیروی کار فعال اتحادیه اروپا در این حوزه مشغول به کارند

  • تعاونی ها نقش مهمی در اقتصاد اجتماعی دارند. ۱۸۰ هزار شرکت تعاونی در سرتاسر اروپا وجود دارد

  • بر خلاف شرکت های پذیرفته شده در بورس که باید منافع سهامدارانشان را تامین کنند، در شرکتهایی که از مدل اقتصاد اجتماعی تبعیت می کنند، سود حاصله، عاید اعضای تعاونی می شود

لینکهای مفید

مارتین پنویل، معاون وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در امور تجارت، مصرف و اقتصاد اجتماعی می گوید: «۱۰ درصد رشد ناخالص ملی دراروپا مدیون این الگوی اقتصادی است. بیش از دومیلیون نفر در فرانسه در این حوزه مشغول به کار هستند و ۱۴ درصد مشاغل در بخش خصوصی هم دراین کشور از این الگو تبعیت می کنند. این الگوی اقتصادی، رقابت پذیر هم هست. یک مدل اقتصادی قوی و انعطاف پذیر است که بحران اقتصادی را تحمل کرده است. تعداد مشاغلی که اقتصاد اجتماعی توانسته طی دهه گذشته ایجاد کند، سه برابر مشاغل بخش خصوصی است.»

شرکتهای تعاونی در حوزه های مختلف اقتصادی دراروپا فعالیت می کنند: از بانکداری و انرژهای سبز گرفته تا بهداشت، آموزش، کشاورزی و بیمه. امروز در اروپا بیش از ۱۸۰ هزار شرکت تعاونی وجود دارد.

کارگاه اتحادیه آهنگران، تعاونی ای به قدمت بیش از یک قرن

قدمت کارگاه اتحادیه آهنگران در پاریس به سال ۱۹۱۲ میلادی بازمی گردد. این کارگاه توسط دو آهنگر بعنوان شرکت تعاونی اتحادیه آهنگران ثبت شد و امروز بیش از یکصد نفر در این محل کار می کنند.

درآمد سرانه این تعاونی حدود ۲۰ میلیون یورو است. از همه مهمتر اینکه، همیشه هم سود داشته است.

مدیر عامل اتحادیه آهنگران می گوید: «مشتریان ما شرکتهای بزرگ حوزه های هوانوردی، فضا، انرژی هسته ای و نفت هستند. قطعاتی که ما برای آنها تهیه می کنیم، در تجهیزات مربوط به فناوری های پیشرفته به کار می رود. عمر دانش و تجربه ما بیش از یک قرن است.»

برخی از کارکنان این تعاونی، از کارگر، شاغل یا بازنشسته گرفته تا مدیرعامل، سهامدارهم هستند.

مدیر عامل اتحادیه می افزاید: «حدود ۶۰ درصد از سودمان را بین کارمندان تقسیم می کنیم. این کار باعث ایجاد پویایی، انگیزه و انعطاف پذیری در بین کارکنان می شود و توان رقابت ما را هم افزایش می دهد.»

بتازگی ۲۵ میلیون یورو برای خرید ماشین آلات جدید سرمایه گذاری شده است. این تصمیم، مثل همه تصمیم گیریها، توسط تمام اعضای تعاونی گرفته شده است.

کلود فور، مدیر کنترل کیفیت این اتحادیه درباره فرایند این تصمیمگیری توضیح می دهد: «زمانی که شرکتی سود داشته باشد، این سود یا در جیب یک نفر می رود، یا در جیب چند نفر. اما در یک شرکت تعاونی مثل شرکت ما، تمام این سود عاید یک نفر نمی شود، بلکه این سود برای خود شرکت سرمایه گذاری می شود.. در واقع می توانیم جلو برویم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟