Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بدبینی به وضعیت اقتصادی ترکیه

بدبینی به وضعیت اقتصادی ترکیه
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کودتای نافرجام در ترکیه و بی ثباتی سیاسی در این کشور از یک سو و وقوع حملات متعدد تروریستی در ماههای اخیر از سوی دیگر موجب شده موسسات اعتبارسنجی چون استاندارد اند پور به وضعیت اقتصادی و سیاسی ترکیه بدب

آگهی

کودتای نافرجام در ترکیه و بی ثباتی سیاسی در این کشور از یک سو و وقوع حملات متعدد تروریستی در ماههای اخیر از سوی دیگر موجب شده موسسات اعتبارسنجی چون استاندارد اند پور به وضعیت اقتصادی و سیاسی ترکیه بدبین باشند. این موسسه رتبه اعتباری این کشور را از دو بی مثبت (BB+) به دو بی (BB) تنزل داد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در واکنش گفت: «دست اندرکاران اقتصاد چه در داخل کشور و چه در خارج هیچ نگرانی نسبت به برقراری وضعیت اضطراری در ترکیه ندارند. استاندارد اند پور چه ارتباطی با ترکیه دارد؟ ترکیه با شما کار نمی کند. این نهاد در گذشته نیز اقداماتی انجام داده و ما اعلام کرده بودیم که خواهان قطع ارتباط هستیم.»

با این تحولات حجم بدهی های دلاری دولت ترکیه افزایش یافته است؛ با این حال برخی کارشناسان وضعیت را بحرانی ارزیابی نمی کنند.

سلوا دمیرالپ، دستیار استاد دانشگاه کُچ ترکیه گفت: «ترکیه کسری بودجه دارد. اما این رویداد وحشتناک زمانی اتفاق افتاد که حجم نقدینگی جهانی بسیار بالاست. امروز بانک مرکزی اروپا به اجرای برنامه تسهیل کمی خود ادامه می دهد. بانک مرکزی ژاپن هم همین رویه را دارد. با توجه به حجم نقدینگی موجود در سیستم، نگرانی های کمتری نسبت به بازپرداخت بدهی های ترکیه وجود دارد.»

علیرغم تدابیر بانک مرکزی ترکیه برای کنترل اوضاع اقتصادی، ارزش لیره ترکیه واحد پولی این کشور در برابر دلار آمریکا روندی نزولی به خود گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بوکسور سنگین‌وزن اوکراینی با شکست حریف خود قهرمان بلامنازع دنیا شد؛ زلنسکی واکنش نشان داد

فروش زمینی به بزرگی یک شهر در نروژ به قیمت ۳۰۰ میلیون یورو؛ سوالبارد با «خزانه بذر روز قیامت» کجاست؟

رکورد شکنی قیمت ارز در بازار ایران؛ دلار از ۶۵ هزار و ۳۰۰ تومان گذشت، یورو به مرز ۷۱ هزار تومان رسید