Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سرمایه گذاری جمعی، پدیده ای رو به رشد در اروپا

سرمایه گذاری جمعی، پدیده ای رو به رشد در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  Produced by Serge Rombi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پدیده سرمایه گذاری جمعی در اروپا رو به رشد است. اما راز موفقیت در این کار چیست؟ و سامانه های جذب سرمایه در اروپا چگونه عمل می کنند؟ در این گزارش

پدیده سرمایه گذاری جمعی در اروپا رو به رشد است. اما راز موفقیت در این کار چیست؟ و سامانه های جذب سرمایه در اروپا چگونه عمل می کنند؟ در این گزارش «دنیای تجارت» از فنلاند به این پرسشها پاسخ می دهیم.

جذب سرمایه مردمی یا سرمایه گذاری جمعی از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت در اروپا رواج پیدا کرده و پدیده ای در حال رشد است.

لس ماکلا، مدیر یک سامانه جذب سرمایه مردمی موسوم به «اینوسدور» در کشورهای شمال اروپاست و می گوید: «سال گذشته، میزان سرمایه گذاری اجتماعی حدود ۳۰ میلیارد یورو بود. هر سال بیش از ۱۰۰ درصد رشد دارد..و امسال بیشتر از سرمایه گذاری خطرپذیر هم خواهد بود.»

شرکت لیموناد سازی «آمالیاس» یک شرکت خانوادگی است که در جزیره اوولند در دریای بالتیک واقع شده است. این شرکت با استفاده از محصولات محلی لیمونادهایی ۱۰۰ طبیعی تولید می کند.

تونی آسوما، بنیانگذار این کسب و کار کوچک در سال ۲۰۱۴ میلادی تصمیم گرفت شرکت را توسعه بدهد. این کار نیاز به سرمایه داشت. تونی هم بالافاصله برای جذب سرمایه جمعی از طریق شبکه های اجتماعی و اینترنت دست به کار شد. وی می گوید: «برای جذب سرمایه از سرمایه گذاری جمعی استفاده کردیم چون مناسب و سریع بود، و از آن مهمتر نیاز به کاغذ بازی اداری هم نداشت.»

رییس این شرکت کوچک با کمک تشکیلات “اینوسدور” توانست بیش از ۸۶ هزار یورو جمع کند. کسانی که در این سرمایه گذاری شرکت کرده اند از این به بعد جزء سهامدارای شرکت لیمونادسازی «آمالیاس» هستند.

تونی آسوما می گوید: «الان ۱۶۳ سهامدار جدید داریم. این افراد همچنین فرستاده شرکت ما در جاهای دیگر هم هستند یعنی برای محصولات ما تبلیغ کرده و آن را می فروشند. برخی از این افراد صاحب رستوران هستند که محصولات ما را در کشورهای دیگر به فروش می رسانند.»

تونی پیش بینی می کند درآمد سالانه شرکت امسال از ۹۰ هزار یورو به ۲۰۰ هزار یورو افزایش پیدا کند. به این ترتیب علاوه بر توسعه کسب وکار وی، در اقتصاد کل منطقه هم نفسی تازه دمیده می شود.

وی می گوید: «استفاده از محصولات محلی، انواع توت و میوه برای ما خیلی مهم است. ۴۰ درصد از محصولتمان را با کمک شرکتهای محلی حمل کلا صادر می کنیم. ما همچنین هم برای جوانان شغل ایجاد کرده ایم تا در جزیر اوولند بمانند.»

از نظر مدیر سامانه سرمایه گذاری جمعی «اینوسدور» ایده خوب رییس شرکت، تیمی که با او کار می کردند و همچنین استفاده از منابع خوب بازاریابی باعث شده که شرکت لیموناد سازی با کمک سرمایه مردمی به نتیجه مطلوب دست پیدا کند.

برای سرمایه گذاری جمعی که یکی از راههای تامین سرمایه از طریق اینترنت به جای استفاده از وام های بانکی و فرشتگان کسب و کار است، در سراسر اروپا سامانه های مختلفی هست. همچنین یک راهنمای عملی برای آشنایی با مزایا و خطرات آن در اروپا هم بصورت رایگان در اینترنت وجود دارد.

بیش از ۶۰۰ سامانه سرمایه گذاری جمعی در سراسر اروپا هست. چگونه می توان سامانه مناسب را انتخاب کرد؟ لس ماکلا در پاسخ به این پرسش می گوید: «بخشی از آن به تجربه مربوط می شود. شرکتی را انتخاب کنید که در گذشته حجم معاملاتش بالا بوده است. مسئله دیگر مجوز است. برای اطمینان از آن می توانید از مقامات محلی کشوری که شرکت در آن قرار دارد کمک بخواهید.»

سرمایه گذاری جمعی

  • سرمایه گذاری جمعی، تامین سرمایه از طریق اینترنت، در حال توسعه است. شرکتهای تجاری کوچک و متوسط، و شرکتهای تازه کار، و همچنین کارآفرینان اجتماعی از اشکال مختلف این روش بهره می برند
  • در سال ۲۰۱۴، حدود سه میلیارد یورو برای بیش از ۲۰۰ هزار طرح از طریق سرمایه گذاری جمعی در کشورهای اتحادیه اروپا تامین شد

لینکهای مفید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟