Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مصاحبه ما مدیر اداره آب و هوای سازمان ملل متحد

مصاحبه ما مدیر اداره آب و هوای سازمان ملل متحد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: کریستیانا فیگوئرس، ممنون که با ما هستید. چرا فکر می کنید که پیمان آب و هوا موفق خواهد بود؟ کریستیانا فیگوئرس: «چون بر پایه انگیزه های

آگهی

یورونیوز: کریستیانا فیگوئرس، ممنون که با ما هستید. چرا فکر می کنید که پیمان آب و هوا موفق خواهد بود؟

کریستیانا فیگوئرس: «چون بر پایه انگیزه های بسیار قوی یعنی منافع ملی بنا شده است. ۱۸۸ کشور که در پی حل مشکل آب و هوا هستند، با توجه به منافع ملی خودشان که در واقع انگیزه آنهاست ۱۸۸برنامه آب و هوایی تدارک دیده اند. پس فکر می کنم اساس کار محکم است.»

یورونیوز: درباره اجرا چطور؟ چون خود توافق دشوار بود و اجرای آن دشوارتر است.

فیگوئرس: «قطعا دشوارتر است. من این را بدون کم جلوه دادنِ سختی کار گفته ام و حالا بخش سخت کار آغاز می شود. اما خوشبختانه از صفر شروع نمی کنیم. اقدامات و عملکردهای زیادی شروع شده است. پس بخشی از اجرا در واقع اطمینان از اجرای اینهاست. اجرای برنامه در سطح بالاتر، هماهنگ کردن توان و انگیزه فنی، مالی و سیاسی و جهت دهی همه اینها به سوی کاستن از آلودگی است.»

یورونیوز: «هر ملتی آزاد است هدف خودش را داشته باشد، از کجا می دانید که آنها سراغ کم خرج ترین راه نمی روند؟»

فیگوئرس: «خب می دانیم کجا هستند و این بهترین راهنما است. مهم این است که به کدام سو می روند و این از قبل تثبیت شده است. این فرآیند یک بهبود پیوسته است، چون اعضا هر پنج سال یکبار به هم گزارش می دهند که چه کرده اند و بررسی می کنند که چه کارهای بیشتری می توانند بکنند. پس چیزی که مهم است جهت حرکت است.»

یورونیوز: و اگر نکنند؟

فیگوئرس: «اگر کارشان را نکنند، دیگران فشار سنگینی به آنها می آورند. اما مهمتر از همه این است که حالا به وضوحِ هر چه بیشتر می بینند که این کار به نفع خودشان است. به نفع توسعه ملی شان است، به نفع اقتصاد جهانی و ملی است. پس انگیزه های عظیمی در کار است، کارآفرینی هست، صنایع تازه، تأمین انرژی به شیوه بهتر، ترابری بهتر، بهداشت بهتر …، انگیزه های فوق العاده ای برای این کار هست.»

یورونیوز: آیا بهای پایین نفت بر اجرای این برنامه تأثیر می گذارد؟ چون اخیرا صندوق بین المللی پول هم به این اشاره کرد.

فیگوئرس: «خب به شکل جالبی شاید هنوز تأثیری نداشته است، قطعا تأثیری نداشته. این توافق باعث شده که بسیاری از برنامه های پرهزینه اکتشاف نفت کنار بروند، پس بهتر که حالا این برنامه ها از دستور کار خارج شده اند، چون اجرایشان به قیمت بالای نفت وابسته است. پس هر اقدام هزینه بری مثل حفاری زیر آب، حفاری در قطب، استخراج گاز و مانند اینها باید کنار بماند، دیگر به اینها نیاز نداریم و بسیار گران اند. پس این موارد آشکارا کنار می رود. و حالا فکر می کنم که صنعت نفت و گاز بر مخازن کم هزینه تر تمرکز می کند که احتمالا راه بهتری است.»
یورونیوز: و در آخر، درباره انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده چطور؟ می دانیم که برخی نامزدها واقعا با این توافق همسو نیستند. چقدر نگران این موضوع هستید؟

فیگوئرس: «فکر می کنم، مردم ایالات متحده تفاوت را تشخیص می دهند. واقعاً غم انگیز است که این موضوع در ایالات متحده به یک اختلاف سیاسی تبدیل شده است، چون مساله واقعا این نیست. موضوع، رقابت اقتصادی است که تمام ایالات متحده باید به شکل یکپارچه پشت آن بیایستد. موضوع این است که کدام کشور بهترین انرژی تجدیدپذیر را تولید می کند؟ همینطور در زمینه کارآمدیِ انرژی، سنجش هوشمند، کشوری که قرار است فناوری آینده را بسازد کدام است؟ حالا هند است که دارد فناوری آینده را تولید می کند. آیا ایالات متحده می خواهد دررآینده مثل چین باشد؟ امیدوارم اینطور نباشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟