Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مصاحبه با توماس هنریک ایلوِس، رئیس جمهور استونی

مصاحبه با توماس هنریک ایلوِس، رئیس جمهور استونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: آقای رئیس جمهور ممنون از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فردی است که خطر می کند. امسال چه انتظاری از او

آگهی

یورونیوز: آقای رئیس جمهور ممنون از اینکه در این مصاحبه شرکت کردید. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه فردی است که خطر می کند. امسال چه انتظاری از او دارید؟

توماس ایلوس:«گفتنش خیلی دشوار است. دو سال پیش با مسأله بزرگ حمله به اوکراین و اشغال خاکمان و یا ضمیمه کردن آن (به روسیه) روبرو بودیم. در سال ۲۰۱۵ هم حرکت او را در سوریه دیدیم که اساساً بمبارانی بود به شکلی کاملا یک تنه برای کشاندن رقیبانش به پای میز مذاکره. بنابراین با توجه به این دو سال گذشته، نمی خواستم هیچ پیشبینی ای داشته باشم.»

یورونیوز: درباره شرایط استونی چطور؟ فکر می کنم شما از یک نظر ولادیمیر پوتین را یک تهدید نظامی برای کشورتان می دانید. آیا موضوع چنین است یا آنکه فکر می کنید به امنیت کافی دارید و مسأله شما دیگر این نیست؟

توماس ایلوس: «خب، اینطور بگویم که وضعیت زمینی و یا به بیان بهتر وضعیت هوایی، هنوز تغییر نکرده است. منظورم این است که دو سال پیش شاهد رشد چشمگیری در پروازهای نظامیِ بدون فرستنده رادیویی (روسی) بودیم که تهدید بزرگی برای پروازهای مسافربری است، خطرات احتمالی زیادی در این کار هست. به علاوه، تمامی مانورها و تمرینات نظامی که به شکلی کاملا تهدید آمیز پشت مرزهای ما انجام می شود، تهدیدی که نه فقط برای ما بلکه به شکل کلی برای تمام منطقه است. استونی تنها نیست، سوئد، دانمارک، لتونی و لیتوانی نیز همه این افزایش چشمگیر (مانورهای نظامی) را تجربه کرده اند. به خصوص از نظر احساس امنیت، ما که از اعضای ناتو هستیم، در این دو سال دیده ایم که ناتو توجه ویژه ای به منطقه ما نشان می دهد، چون قبلا همه فکر می کردند که هیچ تهدیدی در این منطقه وجود نخواهد داشت. حالا ناتو در حال تغییر است، نظرش عوض شده است.»

یورونیوز: در مورد امنیت سِروِرها چطور، چون در سال ۲۰۰۷ حملات سایبری عظیمی به استونی صورت گرفت. آیا حالا امنیت کافی دارید؟

توماس ایلوس: «حملات گذشته در مقایسه با حملاتی که امروز داریم، چیزی شبیه عصر حجر بود. اما در زمینه امنیت سایبری، ما امروز در میان امنترین کشورهای جهان هستیم؛ وانگهی، این هم امری نسبی است.»

یورونیوز: در آخر، می دانیم که ولادیمیر پوتین برای شما یک تهدید به شمار می آید. اما آیا او را یک مذاکره کننده صلح هم می بینید؟ چون این نقشی است که او حالا می خواهد بازی کند. فکر می کنید ممکن است؟ آیا شما به این نقش او اعتماد دارید؟

توماس ایلوس: «خب، به اُکراین حمله می کنید، سوریه را بمباران می کنید، با بمباران همه را به سمت مذاکره می کشید، چطور می توانید مذاکره کننده صلح باشید؟ یعنی، همانطور که گفتم، شما به ناچار در مسأله شریک اید چون مشکل را ایجاد کرده اید، بعد هم می گویید مسأله را خودم درست کردم حالا شما باید با من صحبت کنید. من اسم این را مذاکره کننده صلح نمی گذارم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟