برنده واقعی کاهش شدید قیمت نفت کیست؟ دولتها و یا مصرف کنندگان سوخت؟

برنده واقعی کاهش شدید قیمت نفت کیست؟ دولتها و یا مصرف کنندگان سوخت؟
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بدلیل تعیین مالیات زیاد در بخش سوخت در اروپا، کاهش شدید قیمت نفت در بازار تاثیر زیادی بر قیمت پرداختی مصرف کنندگان بنزین و گازوئیل ندارد. یونان نیز

آگهی

بدلیل تعیین مالیات زیاد در بخش سوخت در اروپا، کاهش شدید قیمت نفت در بازار تاثیر زیادی بر قیمت پرداختی مصرف کنندگان بنزین و گازوئیل ندارد.

یونان نیز از این قاعده مستثنی نیست. یک کارمند بنگاه معاملات املاک در یونان که روزانه مسافت زیادی را با خودرو طی می کند می گوید: «هر روز برای بازدید از خانه ها مسافت زیادی طی می کنم. هر چقدر قیمت بنزین گران باشد هزینه های من نیز افزایش می یابد. حدود ۳۵۰ یورو در ماه هزینه بنزین می کنم. قیمت نفت کاهش می یابد اما تاثیر چندانی بر روی قیمتها در پمپ بنزین ندارد.»

کاهش شدید قیمت نفت منبع درآمدی برای دولتهای اروپایی شده که میزان مالیات بر سوخت را افزایش داده و آن را به منبع درآمد مهمی برای خزانه دولت کرده اند. این افزایش برای مصرف کنندگان محسوس نیست زیرا با توجه به کاهش قیمت نفت، در نرخ پرداختی آنها نسبت به گذشته تغییر زیادی ایجاد نشده و حتی قیمتها اندکی هم کاهش یافته است.

سیملا توچتیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن در گزارش خود می گوید: «از هر ۱۰۰ یورویی که یک مشتری پمپ بنزین برای سوخت پرداخت می کند حدود ۳۳ یورو وارد صنعت نفت می شود. یعنی برای شرکتهای تولیدکننده، پالایشگاهها و شرکتهای توزیع کننده درآمد دارد. ۶۷ یوروی مابقی وارد صندوق دولت می شود. مالیات بر سوخت در یونان بالاست اما جزو بالاترین ها در اروپا محسوب نمی شود.»

در اروپا بطور میانگین ۶۶ درصد قیمت سوخت مربوط به مالیات می شود. در بریتانیا مالیات بر مواد سوختی ۷۲ درصد، در هلند ۷۰، در ایتالیا ۶۸ و در یونان ۶۷ درصد است.

کوستیس استامبولیس، مدیر اجرایی موسسه «انرژی جنوب شرق اروپا» می گوید: «سالهاست که مالیاتها به صنعت نفت اروپا تحمیل شده است. زیرا برای دولتها کسب درآمد از این بخش آسان است. باید به این نکته اشاره کرد که در ایالات متحده آمریکا یعنی جایی که مالیات کمتری برای سوخت وضع شده، قیمت برای مصرف کننده یک سوم قیمتها در اروپاست.»

تداوم روند نزولی قیمت نفت برای کشورهای اروپایی که عمدتا وارد کننده طلای سیاه هستند خبر خوبی محسوب می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟

رشد ۳۵ درصدی صادرات طی یک دهه؛ شکلاتی‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا کدامند؟