رویارویی عربستان و ایران در بازار نفت

رویارویی عربستان و ایران در بازار نفت
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنش سیاسی بین عربستان سعودی و ایران بازار معاملات نفتی را بیش از پیش تحت تاثیر خود قرار داده و قیمت طلای سیاه را با نوسان شدیدی همراه است. احتمال

آگهی

تنش سیاسی بین عربستان سعودی و ایران بازار معاملات نفتی را بیش از پیش تحت تاثیر خود قرار داده و قیمت طلای سیاه را با نوسان شدیدی همراه است.

احتمال ایجاد اختلال در صادرات نفت عربستان و ایران به ترتیب اولین و سومین صادرکننده بزرگ نفت در دنیا، بازار را دچار تردید کرده است. قیمت هر بشکه نفت برنت روز سه شنبه کمی بیش از ۳۷ دلار معامله شده است.

ایران ۸.۲۱ درصد تولید نفت سازمان اوپک را در دست دارد و از جمله کشورهای صاحب نفوذ در این سازمان محسوب می شود. از سوی دیگر این کشور در نظر دارد در صورت لغو کامل تحریمهای بین المللی سطح تولید روزانه نفت خود را در دو دوره و هر بار ۵۰۰ هزار بشکه افزایش دهد. در حال حاضر سطح تولید نفت ایران ۳ میلیون بشکه در روز است.

تنش بین دو کشور عربستان و ایران می تواند سیاستهای تولید نفت اوپک را دچار اختلال کند. ایران برای سر و سامان بخشیدن به اوضاع آشفته اقتصادی داخلی در پی افزایش سطح تولید روزانه نفت خود و بالا بردن حجم صادراتش است. این در حالی است که عربستان سعودی بیشتر به دنبال حفظ تسلط نسبی اوپک بر بازار نفت و از دست ندادن سهم بازار است.

از سوی دیگر عربستان برای کاهش حجم تولید نفت خود در صوت افزایش تولید نفت ایران برنامه ای ندارد. امری که می تواند به تداوم روند نزولی قیمت طلای سیاه در سال ۲۰۱۶ میلادی منجر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتهای ماه چند یورو ته جیب اروپایی‌ها باقی می‌ماند؟

«بزرگترین اعتراضات ضددولتی در تاریخ جمهوری چک» کلید خورد

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند