Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ماهواره های رصدگر برنامه «کوپرنیک»، عامل رشد اقتصادی در اروپا

ماهواره های رصدگر برنامه «کوپرنیک»، عامل رشد اقتصادی در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در این برنامه دنیای تجارت می بینیم چگونه داده های ارسال شده توسط ماهواره های رصدگر زمین، موتور اقتصادی شرکتهای تجاری کوچک و متوسط اروپایی را می چرخاند.

بار بیش از نیمی از اقتصاد فناوریهای فضایی در جهان، بر دوش داده های ارسالی توسط ماهواره های رصدگر زمین است.

  • برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا، برنامه ای است برای رصد زمین با استفاده از ماهواره های سنتینل «نگهبان». این برنامه اطلاعاتی مربوط به محیط زیست و محصولات نفتی را بطور رایگان در اختیار کاربران قرار می دهد
  • برنامه کوپرنیک می تواند فرصتهای شغلی جدید ایجاد کند. به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه بار بیش از نیمی از اقتصاد فناوری ها فضا بر دوش داده هایی است که ماهواره های کوپرنیک فراهم می کنند
  • شرکت تجاری کوچک و متوسط “پلاتِنِک” در ایتالیا با استفاده از داده های ماهواره ها و پردازش آنها اطلاعاتی را که مشتریانش درباره کیفیت و تغییرات خاک و دریاهای و تبدیل زمینهای کشاورزی به مناطق شهری و مسائل امنیتی نیاز دارند، در اختیار آنها قرار می دهد
  • جایزه “صنعت فلیکس” به خاطر فعالیتهای شرکت “پلانتک” در بخش هوافضا، به این شرکت تعلق گرفته است

برنامه «کوپرنیک» اتحادیه اروپا این داده ها را بصورت رایگان در دسترس همه قرار می دهد. از طریق این برنامه اطلاعات مربوط به محیط زیست، خشکی ها و نگرانی های امنیتی به شکل پیوسته، مستقل و قابل اطمینان در دسترس همه قرار می گیرد. این برنامه می خواهد یکی از عوامل مهم برای رشد اقتصادی باشد.

ماسیمو آنتونینتی، از شورای تحقیقات ملی در ایتالیا می گوید: «براساس تحلیلهایی که انجام داده ایم تخمین می زنیم که بالقوه برنامه “کوپرنیک” می تواند تا سال ۲۰۳۰ میلادی ارزش اقتصاد اروپا را به میزان ۳۰ میلیارد یورو افزایش دهد و ۵۰ هزار فرصت شغلی به وجود بیاورد.»

صنعت فضا برای شرکتهای کوچک و متوسط مانند شرکت «پلاتنک» در شهر بَری ایتالیا نوید آینده ای خوب می دهد. حوزه کار این شرکت جغرافیاست. بیست و یک سال است که این شرکت با استفاده از داده های ماهواره ها و پردازش آنها اطلاعاتی را که مشتریانش درباره کیفیت و تغییرات خاک و دریاها و تبدیل زمینهای کشاورزی به مناطق شهری نیاز دارند به آنها می دهد.

با شروع برنامه کوپرنیک این شرکت می تواند بلندپروازی کند. مدیر عامل این شرکت می گوید: «برنامه کوپرنیک برای ما خیلی اهمیت دارد، چون می توانیم داده هایی را که درباره محیط زیست فراهم می کند به داده های مفید برای مشتریانمان تبدیل کنیم.»

دسترسی باز و بدون محدودیت و رایگان به داده های کوپرنیک تا سال ۲۰۳۴ میلادی امکان پذیر خواهد بود. مدیران شرکت می توانند بر این اساس استراتژی رشد شرکت را طراحی کنند.

جوانی سلیوس لبینی، مدیر عامل شرکت “پلانتک” می گوید که تاثیر این برنامه چشمگیر است. وی می افزاید: «به لطف کوپرنیک پلانتک ایتالیا طی ده سال آینده ۵ تا ۱۰ برابر بزرگتر خواهد شد. امروز ۵۰ کارمند داریم. فردا بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ کارمند خواهیم داشت.»

شرکت کوچک و متوسط “پلاتنک” به بخشی تعلق دارد که به «صنایع پایین دست» اقتصاد فضا معروف است. این نوع شرکتها هستند که بیشترین بهره اقتصادی را از برنامه کوپرنیک می برند.

این اطلاعات برای استفاده شهروندان، سرمایه گذاران جویای فرصت و کارگزاران دولتی فراهم شده است و می تواند برای بسیاری از بخشهای مختلف تجاری مثل بخش محصولات نفتی، بیمه و حمل و نقل مفید باشد.

اگر کسی بخواهد با استفاده از داده های کوپرنیک نرم افزاری کاربردی یا خدماتی بسازد باید پس از ثبت اطلاعات تصاویر را بطور رایگان روی کامیپوترش ضبط و پیاده کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟