Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

واسطه گری معضل بازار تولید زعفران ایران

واسطه گری معضل بازار تولید زعفران ایران
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ايران با توليد سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن زعفران تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران در دنیا را به خود اختصاص داده است. بیشترین تولید «طلای سرخ» در ایران در

آگهی

ايران با توليد سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ تن زعفران تولید بیش از ۹۰ درصد زعفران در دنیا را به خود اختصاص داده است. بیشترین تولید «طلای سرخ» در ایران در مناطق خراسان و قائنات صورت می گیرد.

تولیدکنندگان زعفران در ایران با معضل واسطه گری در این بازار مواجه هستند. رسول بل بل، تولیدکننده زعفران در این زمینه می گوید: «توانسته ایم یک محصول ارگانیک و سالم را عرضه کنیم ولی متاسفانه این محصول به واسطه دلالها به خارج از کشور صادر می شود و آنها به اسم خودشان این محصول را با برند خودشان به کشورهای دیگر صادر می کنند.»

حدود ۱۵ درصد تولید زعفران ایران روانه بازار داخلی می شود. با لغو تدریجی تحریمهای بین المللی علیه محصولات ایرانی تولیدکنندگان زعفران امیدوارند محصولاتشان بدون دخالت واسطه ها روانه بازارهای بین المللی شود.

هادی موحدان، رییس اتحادیه صنف زعفران فروشان تربت حیدریه گفت: «الآن که تحریمها مرتفع شده می توانیم یک برنامه ریزی داشته باشیم که با کشورهای مقصد که زعفران را به آنجا می فرستیم برنامه ریزی کنیم و از آنجا زعفران بصورت بسته بندی شده و به صورت برند خود کشورمان صادر شود.»

تاریخ کشت و تولید زعفران در ایران به حدود ۳ هزار سال پیش باز می گردد. از این محصول نه تنها در غذا بلکه در داروسازی و یا تولیدات شیمیایی نیز استفاده می شود. پس از ایران، کشورهای مراکش، یونان و اسپانیا بیشترین تولید زعفران در دنیا را دارند. اسپانیا جزو بزرگترین واردکننده زعفران ایران نیز محسوب می شود.

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در ایران در پایان گزارش خود از شمال شرق ایران می گوید: «طلای سرخ ایران زعفران است، اگر چه نامی جهانی دارد اما هنوز نتوانسته سهمی از بازارهای بین المللی را با نام و برند ایرانی برای خود ثبت کند. تولیدکنندگان این محصول در ایران امیدوارند با برداشته شدن تحریمهای اقتصادی بتوانند سهم بزرگی از بازارهای جهانی را با برندهای ایرانی برای خود ثبت کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟