Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حذف موانع گمرکی بزرگترین دستاورد توافق «ترانس پاسیفیک»

حذف موانع گمرکی بزرگترین دستاورد توافق «ترانس پاسیفیک»
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi با استفاده از  با امیربهنام معصومی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امضای توافقنامه بین اعضای اتحادیه اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس آرام، موسوم به «ترانس پاسیفیک» پس از ۸ سال مذاکره و رایزنی، در رشد و پویایی اقتصاد

آگهی

امضای توافقنامه بین اعضای اتحادیه اقتصادی کشورهای حاشیه اقیانوس آرام، موسوم به «ترانس پاسیفیک» پس از ۸ سال مذاکره و رایزنی، در رشد و پویایی اقتصاد این کشورها و آزاد سازی و حذف موانع در مبادلات بازرگانی و در نهایت رونق تجارت آنها تاثیر بسزایی خواهد داشت.

دوازده کشور عضو این اتحادیه اقتصادی هستند که جمعیت آن به رقم ۸۰۰ میلیون نفر می رسد. ۴۰ درصد معاملات تجاری دنیا نیز مربوط به این اتحادیه است. چین، دومین قدرت اقتصادی دنیا عضو این اتحادیه نیست.

ادوارد آلدن، تحلیلگر امور اقتصادی و بازرگانی برنده اصلی این توافق را صنایع بخش تکنولوژی می داند.

براساس مفاد این توافق، قوانین دست و پا گیر گمرکی در بخشهای مختلفی از جمله محصولات بخش تکنولوژی، خودرو و یا محصولات شیمیایی حذف خواهد شد.

این توافق همچنین پیروزی بزرگی برای ایالات متحده و دولت باراک اوباما است که توانست رقیب بزرگ تجاری خود یعنی چین را منزوی کند و تا حدودی از نفوذ این کشور در این منطقه بکاهد.

اما چین به نوبه خود دست از فعالیت برنداشته و پروژه عظیم راه ابریشم جدیدی را در دست اجرا دارد. براساس این طرح چین با ساخت و بهره برداری از تاسیسات زیربنایی چون پلها، بندر، جاده و خط آهن در نظر دارد روابط تجاری بازرگانی خود با خاورمیانه و آسیای مرکزی را تقویت کند. در این راستا و برای تامین منابع مالی این طرح بزرگ بانک سرمایه گذاری آسیایی تاسیس شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟