Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

یونان؛ مخالفت مردم با تشدید برنامه های ریاضتی

یونان؛ مخالفت مردم با تشدید برنامه های ریاضتی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

با عمیق تر شدن بحران بدهی های یونان، مردم این کشور همچنان مخالف برنامه های ریاضتی هستند. در آتن و زیر نگاه الهه باستانی آتنا، مردم برای آینده یونان

آگهی

با عمیق تر شدن بحران بدهی های یونان، مردم این کشور همچنان مخالف برنامه های ریاضتی هستند. در آتن و زیر نگاه الهه باستانی آتنا، مردم برای آینده یونان نگرانند.

بستکاران یونان خواهان بازار کار رقابتی تر، افزایش مالیات و کاهش حداقل دستمزد در این کشور هستند.

ناپلئون ماراوجیاس، استاد اقتصاد، می گوید: «در جریان این بحران، خانواده های یونانی بطور متوسط بیش از ۴۰ درصد درآمدشان را از دست داده اند و برخی خانواده ها حتی زیان بیشتری دیده اند. نه دولت یونان و نه هیچکدام از احزاب سیاسی نمی توانند مردم را متقاعد کنند که اقدامات ریاضتی بیشتر، راه حلی برای مشکلاتشان است.»

در آخرین دور از مذاکرات، بستانکاران یونان خواستار افزایش مالیات بر ارزش افزده در برخی محصولات و خدمات، از جمله برق از ۱۳ درصد به ۲۳ درصد شده اند. این در حالی است که بسیاری از مردم حتی توان پرداخت قبض های کنونی را هم ندارند و برخی با قطع شدن برق شان از چراغ های نفتی استفاده می کنند.

یکی از شهروندان آتن می گوید: «۲۳ درصد مالیات بر ارزش افزده برای برق، مثل بازی دومینو باعث افزایش قیمت کالاهای دیگر می شود. در این شرایط دشوار، چنین سیاست هایی کاملا اشتباه است.»

خواسته دیگر بستکاران بین المللی یونان، کاهش حقوق بازنشستگان است. بر مبنای آمارهای دولتی، ۴۵ درصد بازنشستگان یونانی زیر خط فقر به سر می برند و ۶۰ درصد آنها حقوق ماهانه ای معادل ۷۰۰ یورو یا کمتر دریافت می کنند.

یکی از بازنشستگان می گوید: «من بیش از حد از کاهش حقوق بازنشستگی ام، آسیب دیده ام. دیگر کافی است، چیز دیگری باقی نمانده که بخواهند از ما بگیرند.»

یونان در حالی زیر فشار بیشتر برای اعمال اصلاحات اقتصادی است که از فقر فزاینده رنج می برد و بسیاری از بیکاران و افراد مسن در مراکز توزیع غذای رایگان در انتظار جیره غذایی روزانه هستند.

استاماتیس جیانیسیس، خبرنگار یورونیوز، از آتن گزارش می دهد: «این ادعای مطرح شده توسط نخست وزیر سیپراس و حزب چپگرای افراطی سیریزا، که یونان با بحران انسانی روبروست، مانع تسلیم شدن یونان به خواسته های بستانکاران بین المللی است که می گویند برنامه های ریاضتی اضافی می تواند موفقیت آمیز باشند. از نظر مقامات یونان این برنامه ها چیزی جز ضربه دیگری بر پیکر اقتصاد رو به ورشکستگی یونان نیست.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟