Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

برنامه دولت جدید یونان برای رسیدن به رشد اقتصادی

برنامه دولت جدید یونان برای رسیدن به رشد اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در یونان، برنامه اقتصاد واقعی دوباره به این کشور بازگشت تا ببینید چگونه دولت جدید می تواند رشد را به یونان بازگرداند.

یونان در دوران بحران اقتصادی

در سال ۲۰۰۹ میلادی، نگرانی درباره بدهی ها، مقدمه ای برای آغاز بحران در یونان بود.

افزایش مالیات و کاهش سطح هزینه های عمومی اولین برنامه هایی بود که توسط دولت به اجرا گذاشته شد تا امکان استفاده از بسته های نجات فراهم شود و در ازای اتخاذ یک برنامه ریاضت اقتصادی، گروه تروئیکا (شامل اتحادیه اروپا، صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا) در سال ۲۰۱۰ میلادی اولین بسته کمک اقتصادی را به یونان اعطا کرد.

در سال ۲۰۱۱ میلادی یونان مبلغ ۱۰۹ میلیارد یوروی دیگر از سوی صندوق ثبات مالی اروپا دریافت کرد.

یونان درخواست کرد که پنجاه درصد بدهی هایش تحت شرایطی بخشیده شود. اما در همین زمان دولت سقوط کرد و انتخابات جدیدی برگزار شد.

در سال ۲۰۱۲ میلادی یونانیان کمک مالی دیگری به مبلغ ۱۳۰ میلیارد یورو دریافت کردند و برای سامان دادن به اوضاع داخلی به افزایش مالیاتها و کاهش حقوق بازنشستگان پرداختند.

در این مدت و طی یک سال، دو انتخابات برگزار شد.

بسیاری از مشاغل بخش عمومی حذف شد، نرخ بیکاری به بالاترین حد خود در سطح اتحادیه اروپا رسید و دولت ائتلافی روز به روز بیشتر تضعیف شد. اما در نهایت، با ادامه سیاست ریاضت اقتصادی، یونان توانست اولین بخش از تعهدات خود را بعد از چهار سال عملی سازد.

سیاستهای ریاضت اقتصادی نارضایتی های عمومی را روز به روز بیشتر کرد و سرانجام حزب سیریزا که مخالف برنامه ریاضت اقتصادی بود، توانست در انتخابات پارلمان اروپا در سال ۲۰۱۴ و سپس در انتخابات پارلمانی یونان در سال ۲۰۱۵ میلادی به پیروزی برسد.

عمده مراکز مصرف کننده کمکهای مالی بین المللی در یونان

بخش عمده ای از این کمکهای مالی صرف نجات بانکهای یونان شد. بخش دوم صرف تامین هزینه های دولت، و بزرگترین بخش آن نیز برای بازپرداخت بدهی ها هزینه شد.

بنابراین کمکها صرف تمام امور، به غیر از نیازهای اساسی یک اقتصاد واقعی گردید، و به همین دلیل یونان همچنان با افزایش فقر و بیکاری گسترده مواجه است.

در این دوران درباره اصلاحات وعده های بسیاری داده شد. اما آنچه مردم در واقعیت با آن مواجه شدند، ادامه روند اخراج و افزایش مالیاتها بود و اکنون کسب حداقل درآمد اجتماعی، تنها راه باقی مانده برای بیشتر مردم آسیب پذیر این جامعه است.

البته اصلاحاتی که در موسسات اقتصادی رخ داده به صاحبان کسب و کار کمک کرده که به فعالیتشان رونق بخشند.

کریستوس دروکیتیس، مهندس سیستمهای انرژی می گوید: «ابزار های جدیدی برای تامین مالی پروژه ها وجود دارند که اغلب آنها منشایی اروپایی دارند و باعث توسعه کسب و کار می شوند و می توان از این ابزارها استفاده کرد. امیدواریم که بزودی تغییراتی در سیستم مالیات و همچنین در شیوه های تامین مالی شرکت ها نیز فراهم شود.»

برای برخی عمده ترین مشکل در یونان این است که بسیاری از اصلاحاتی که برای احیای اقتصاد لازمند، نادیده گرفته شده اند.

نیکوس، یک فعال اقتصادی که اخیرا از هلند بازگشته تا شرکت خودش را راه اندازی کند، می گوید ضروری است که طرز تفکر یونانی ها تغییر کند.

او می گوید: «می خواهم کمتر ناله یونان و یونانی ها را بشنوم و مردمی را ببینم که تمایل بیشتری برای همکاری با یکدیگر برای رسیدن به اهدافشان دارند.»

از زمان برگزاری انتخابات در ماه ژانویه، مردم امیدوارند که دولت جدید یونان در نحوه بازپرداخت بدهی ها تغییراتی ایجاد کند و در قبال طلبکاران اصلی یونان، یعنی بانک مرکزی اروپا، کمیسیون اروپا و صندوق بین المللی پول موضع قوی تری داشته باشد. با این حال حزب سیریزا تاکید کرده که نمی خواهد کشور را به انزوا بکشاند بلکه می خواهد فرصتی برای رشد داشته باشد.

جان میلیوس، اقتصادددان حزب سیریزا می گوید: «دولت قبلی موافقت کرده بود که این کشور با ایجاد یک مازاد عظیم اولیه هم بدهی ها را بازپرداخت کند و هم به سرمایه گذاری ها را افزایش دهد. ما باید راه حل جدیدی پیدا کنیم تا این منابع برای رشد و ثبات اقتصادی صرف شود.»

اما آیا این همه سر و صداها درباره تجدید ساختار بدهی ها، خطری برای برنامه های بلند مدت رشد در یونان ایجاد نمی کند؟

جان میلیوس می افزاید: «دولت یونان خواهان ایجاد تغییرات در سیاست های اروپاست و بسیاری از دانشگاهیان نیز از این ایده پشتیبانی می کنند. طرح های آنها خواهان ایجاد تعادلی میان اصلاحات و محرکهای رشد در یونان است.»

پس یونان واقعا به چه چیزی نیاز دارد؟

پروفسور پلوتارکوس ساکلاریس، استاد اقتصاد و تجارت دانشگاه آتن در این باره می گوید: «یونان به سیاستهایی نیاز دارد که باعث افزایش ظرفیتهای تولیدی و همچنین شامل ایجاد اصلاحات در بخش دولتی شود و این اطمینان حاصل شود که بخش خصوصی که به تولید درآمد در کشور می پردازد، درگیر مشکلات اداری نیست. به این ترتیب است که سرمایه گذاری ها به این کشور باز می گردد.»

آیا یونان و دیگر کشورهای اروپایی چشم انداز مشابه و نقطه نظرهای مشابهی درباره رشد دارند؟

پروفسور ساکلاریس می گوید: «داشتن رشد به نفع هر دو طرف است. به نظر می رسد اختلاف نظرها درباره مقدار ریاضت اقتصادی است که باید در نظر گرفته شود.»

در حال حاضر یونان به دنبال یافتن راه حلی میان سخت گیری های بسیار و بازبینی برای حرکت به سمت رشد است.

گفتگو با یورگوس استتاکیس، وزیر جدید توسعه اقتصادی یونان

یورگوس استتاکیس، وزیر جدید توسعه اقتصادی یونان مسئولیت تمام فعالیتهای اقتصادی این کشور، از کشتیرانی و حمل و نقل گرفته تا گردشگری و غیره را برعهده دارد.

یورونیوز: چگونه در اولین صد روزی که قدرت را در دست دارد، برنامه های توسعه ای را پیاده و تامین هزینه خواهد کرد؟

یورگوس استتاکیس: ایده ما این است که در صد روز اول، طرح هایی را به اجرا بگذاریم که به زیرساختهای اصلی زندگی مردم مرتبط است. همزمان، باید راه حلهایی برای کسب و کارهای کوچک و متوسط بیابیم تا امکان بازگشت آنها به فعالیتهای مبتنی بر یک الگوی رشد آسانتر شود. انجام اصلاحات در دو زمینه نیز برای وام دهندگان بسیار مهم است یعنی اصلاحات در بخشهای اجرایی دولت و اصلاحات اقتصادی. در حال حاضر یک حرکت طرفدار اصلاحات در یونان وجود دارد که باید آن را تقویت کنیم.

یورونیوز: اینها برنامه های خوبیست. اما دقیقا چگونه می خواهید این کارها را انجام دهید؟

یورگوس استتاکیس: ما وعده افزایش دستمزدها بطور کلی را نداده ایم اما تضمین حداقل دستمزدها یک عنصر بسیار مهم است، بویژه برای افرادی که در بخش خصوصی مشغول کارند. این مساله هیچ تاثیر مالی مستقیمی ندارد و این موضوع، تنها هشت درصد از کارکنان بخش خصوصی را شامل می شود.

یورونیوز: آیا با این کار فعالیتهای بخش خصوصی را به خطر نمی اندازید؟

یورگوس استتاکیس: ما با اتحادیه صنعتگران یونانی و همچنین با کارآفرینان این کشور برای ایجاد این تغییرات به توافق رسیدیم. در برخی بخش های مربوط به خدمات عمومی تنش هایی وجود دارد، مثلا در بخش خریدعمومی از دولت. بخش های کشتیرانی و گردشگری نیز برای فعالیت، نیاز به تمهیداتی برای ساده سازی فعالیتها دارند مثلا باید در سیستم بوروکراسی تسهیلاتی ایجاد شود. در یونان هیچ قانون سرمایه گذاری برای حمایت از سرمایه گذاری های جدید وجود ندارد. ما در حال تهیه آن هستیم و همچنین در حال ایجاد اصلاحاتی بنیادی برای آسان سازی فعالیتها در صنایع کوچک و متوسط و برای آسان سازی سرمایه گذاریهای خارجی.

یورونیوز: فکر می کنید که طلبکارانتان با این برنامه ها موافقند؟

یورگوس استتاکیس: زمان موافق ماست و مردم یونان هم قانع شده اند که حزب سیریزا اینجاست تا وضعیت را در یونان بهتر کند.

یورونیوز: درباره تقاضا از بانک مرکزی اروپا برای اتخاذ سیاستهای انبساطی سوالی مطرح می کنم. تا کجا حاضرید بر تقاضایتان در مقابل این بانک پافشاری کنید؟

یورگوس استتاکیس: ما اکنون روی این ایده حساب کرده ایم که این کمکها در اختیار یونان قرار خواهد گرفت. تا ماه ژوئن ما توافقنامه ای با شرکای اروپایی مان داریم و برای پس از آن هم امیدواریم که یونان بخشی از این تسهیلات را در اختیار داشته باشد.

یورونیوز: چه برنامه ای دارید تا سرمایه گذاران خارجی نسبت به طرح هایتان تردیدی نداشته باشند؟

یورگوس استتاکیس: برخی از فعالیتهای بخش خصوصی با آماده سازی زیرساختها و مثلا تامین آب پیش خواهد رفت. صندوق بین المللی پول در ابتدای کار گفت که احتمالا این خصوصی سازی ۵۰ میلیارد یورو بودجه خواهد برد و سپس آن را به ۱۴ میلیارد یورو کاهش داد و پس از ۴ سال این رقم کاهش یافت و به ۳ میلیارد یورو رسید. ما همچنان به اجرای توافقاتی که با دولت قبلی به امضا رسیده ادامه می دهیم. ما نمی توانیم اقتصاد را بدون سرمایه گذاری خارجی در مسیر رشد قرار دهیم. ما موافقتنامه های اولیه را لغو خواهیم کرد تا بخش خصوصی قادر به ادامه کار باشد.

یورونیوز: آیا دولت شما دوست فعالان کسب و کار است؟

یورگوس استتاکیس: ما دوستان آنها باقی می مانیم و می خواهیم استراتژیهایی داشته باشیم که طرفداران اروپا و اروپاییان باشد و همزمان، آماده برقراری ارتباط با هر قدرت اقتصادی مطرحی مانند چین نیز هستیم.

یورونیوز: درباره روسیه نظرتان چیست؟

یورگوس استتاکیس: ما خواهان تنش کمتری هستیم. روسیه همیشه یک شریک خوب در کسب و کار برای یونان بوده است.

یورونیوز: چه چیزی شما را قانع کرده که تا پایان دوران ماموریتتان همچنان در این مسند باقی خواهید ماند؟

یورگوس استتاکیس: رای دهندگان برای ایجاد تغییرات اساسی در یونان روی ما حساب کرده اند. در یونان از هر سه خانواده، یک خانواده زیر خط فقر زندگی می کند. برنامه کار ما این است که وضعیت آنها را بهبود بخشیم و همزمان یونان را به محیط کار و فعالیت بازگردانیم. امیدواریم موفق شویم.

با سپاس از هتل بزرگ برتاین در آتن.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟