Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نوآوری اجتماعی برای تولید پوشاک

نوآوری اجتماعی برای تولید پوشاک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گرایش به نوآوریهای اجتماعی برای کارآفرینی، روندی رو به رشد در اروپا دارد. چگونه می توان با به راه انداختن کسب و کار به نیازهای جامعه پاسخ داد، و

گرایش به نوآوریهای اجتماعی برای کارآفرینی، روندی رو به رشد در اروپا دارد. چگونه می توان با به راه انداختن کسب و کار به نیازهای جامعه پاسخ داد، و همزمان رقابت ایجاد کرد؟

طرح موسوم به “ کوئید” (Quid) در شهر ورونای ایتالیا دو سال پیش از یک ایده ساده زاده شد. در این طرح از پارچه های دورانداخته شده توسط کارخانجات بزرگ نساجی در شمال ایتالیا، برای دوخت و دوز مجموعه ای جدید از لباس استفاده می شود. سپس این لباسها در دو فروشگاه با نام “کوئید” و در چند فروشگاه دیگر در ایتالیا بفروش می رسد.

درآمد “کوئید” سال گذشته ۲۴۰ هزار یورو بود و برآورد می شود در سال جاری تا ۳۳۰ هزار یورو هم برسد. آنا فیسکاله، مدیر و بنیانگذار این طرح می گوید: «ما محصولاتمان را بصورت محدود تولید می کنیم و این تولیدات تاثیر مثبتی بر بازار دارد. بعلاوه مارکهای شناخته شده ایتالیا هم با طرح ما همکاری می کنند.»

هدف مسئولان طرح “کوئید” توسعه و گسترش این همکاری، و تولید پوشاک برای مارکهای بزرگ ایتالیایی و اروپایی است. کوئید تاکنون موافقتنامه های برای همکاری با تعاونی های دیگر در وروونا را هم امضا کرده است. بعلاوه ۱۵ کارمند این طرح، بویژه زنانی با شرایط اجتماعی آسیب پذیر هستند.

اِما یکی از زنانی که در “کوئید” کار می کند، زندانی سابق است و می گوید: «من مدتی را در زندان به سر برده ام. حدود دو سال. در آنجا چیزهایی زیادی یاد گرفتم. با آنا و چند دختر دیگر که این پروژه را به راه انداخته اند، کار کردم. فرصتی برایم ایجاد شد که از زندان بیرون بیایم و شغلی پیدا کنم.»

اما “نوآوری اجتماعی” دقیقا به چه معناست؟ نوآوری های اجتماعی، طرحهای جدید، خدمات یا الگوهایی هستند که در پاسخ به چالشهای اجتماعی ایجاد می شوند.

زاویه لو مونیه، سازمان دهنده مسابقات نوآوری اجتماعی در اروپا می گوید: «در حال حاضر نوآوری اجتماعی تمام حوزه ها را شامل می شود، از خدمات درمانی گرفته تا آموزش. سال گذشته با تیمی ملاقات کردم که ساختمانهای خالی در اروپا را تبدیل به بخشهایی برای کسب و کار می کردند.»

وی می افزاید: «اگر برنده شوید، جایزه ای نقدی معادل ۵۰هزار یورو دریافت می کنید. همچنین از پشتیبانی های مشاوران برخوردار می شوید، و علاوه بر یافتن شرکای تجاری و ورود به شبکه، مشتری هم پیدا می کنید.»

طرح ایتالیایی “کوئید” سال گذشته جایزه بهترین نوآوری را کسب کرد. هر طرح جدیدی که ایده ای مبتکرانه برای کاهش میزان بیکاری و اثرات مخرب آن در جامعه و اقتصاد داشته باشد، می تواند در دروه جدید این رقابتها شرکت می کند.

آنا فیسکاله درباره رمز موفقیت “کوئید” می گوید: «کلید موفقیت ما، ترکیب جنبه های مختلف اجتماعی، زیست محیطی و بازار است. این ترکیب الگوی رقابتی در اختیار ما قرار داده است که با تمام شرکتهای تجاری که اهداف خیرخواهانه هم دارند، سازگار است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟