Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

باکو آماده برگزاری نخستین دوره بازی های اروپایی می شود

باکو آماده برگزاری نخستین دوره بازی های اروپایی می شود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شهری است تاریخی؛ اما باکوی مدرن، با پروژه های ساخت و ساز جدید، قرار است میزبان رویدادهای بین المللی مختلفی باشد؛ از

آگهی

باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شهری است تاریخی؛ اما باکوی مدرن، با پروژه های ساخت و ساز جدید، قرار است میزبان رویدادهای بین المللی مختلفی باشد؛ از جمله، نخستین دوره بازی های اروپایی، دوازدهم تا بیست و هشتم ژوئن سال ۲۰۱۵ در این شهر ساحلی دریای خزر برگزار می شود.

نوسانات قیمت نفت و بالا و پایین شدن بودجه جمهوری آذربایجان، نباید و نمی تواند تاثیری بر سازماندهی این جشنواره ورزشی قاره اروپا بگذارد.

سایمون کلگ بریتانیایی، مدیر ارشد برگزاری این رقابت ها است. او می گوید: « قیمت نفت دریای خزر اهمیتی ندارد. زمان را نمی شود خرید. در یک بازه زمانی دشوار قرار داریم. مراسم افتتاحیه، قاعدتا دوازدهم ژوئن برگزار می شود و امکانی برای به تعویق انداختن آن نداریم.»

سایمون کلگ، پیش تر، مدیر اجرایی موسسه المپیک بریتانیا بود و هم اکنون مسئولیت آماده سازی پایتخت آذربایجان را برای بازی های اروپایی سال ۲۰۱۵ بر عهده دارد. او معتقد است کارها درست پیش می روند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

اکثر ۱۸ مجموعه ورزشی ای که قرار است میزبان این رقابت ها باشند، به مرحله بهره برداری رسیده اند. کار تکمیل ساختمان های باقیمانده هم از برنامه زمانبدی شده جلوتر است. برای مثال، استادیوم ملی که محل اصلی برگزاری مسابقات است.

دنیس کولیک، خبرنگار اوکراینی یورونیوز که این گزارش را تهیه کرده است می گوید: «این ورزشگاه، سمبل بازی های اروپایی است. فارغ از این که در اینجا مراسم افتتاحیه و اختتامیه برگزار می شود، این بنا به عنوان میراث بازی های اروپایی در خدمت تیم ملی فوتبال جمهوری آذربایجان درخواهد آمد به علاوه ۵ سال بعد همین ورزشگاه میزبان ۴ بازی جام ملت های اروپای سال ۲۰۲۰ خواهد بود.»

احداث استادیوم ملی حدود ۵۰۰ میلیون یورو هزینه دربر داشته است و عملیات اجرایی آن باید تا فوریه سال ۲۰۱۵ به پایان رسد.

جاوید نجفوف، مهندس ارشد این پروژه می گوید:
«این بزرگترین سازه در جمهوری آذربایجان است که باید در یک بازه زمانی حداقلی احداث شود. همه آنچه می بینید تنها در طول دو سال ساخته شده است. دو سال پیش این جا فقط یک مرداب و چند آبگیر بود.»

به نظر می رسد قرار است برای بازی های اروپایی، مشکل گره های ترافیکی باکو هم با برنامه ریزی حداقل برای کوتاه مدت حل شود. همانطور که در جریان المپیک لندن، خطوط ویژه ای برای شرکت کنندگان در رقابت ها در نظر گرفته شده بود.

پانوس پروتوپسالیست، مدیر حمل ونقل باکو برای سال ۲۰۱۵ با اشاره به نقشه مدیریت ترافیک می گوید: «برنامه ما برای زمان برگزاری بازی ها، این است که از حرکت به طرف کمربندی ها به جای رفت و آمد در درون شهر جلوگیری کنیم. راه های آبی ای که در این نقشه می بینید، شبکه ارتباطی دوره مسابقات است. به بیان دیگر، جاده هایی که برای برگزاری رقابت ها مور د استفاده قرار می گیرند.»

قهرمانان ملی جمهوری آذربایجان هم با تلاش زیاد خود را برای این مسابقات آماده می کنند. مثلا راوشان بایراموف، دارنده دو مدال نقره المپیک و سفیر بازی های اروپایی است.

بایراموف درباره این مسابقات می گوید: «رقابت های پان آمریکن و بازی های آسیایی را داریم. به همین ترتیب باید بازی های اروپایی را هم داشته باشیم. خوشبختانه نخستین رقابت های اروپایی یک موفقیت برای کشور من خواهد بود.»

تیم ژیمناست های ریتمیک جمهوری هم آذربایجان خود را برای این رقابت ها آماده می کنند.

ماریانا واسیلیوا، سرمربی این تیم می گوید: « تمام فدراسیون های کشورهای اروپایی می توانند در رقابت های قهرمانی جهان و اروپا شرکت کنند. برای بازی های اروپایی هم مانند بازی های المپیک، باید در رقابت های مقدماتی شرکت کنید.»

کمیته برگزاری نخستین دوره بازی های اروپایی، با بیش از ۱۲۰۰ کارمند، حداکثر تلاش خود را برای سازماندهی و اجرای موفق این رقابت ها و ارائه چهره ای جدید از آذربایجان انجام می دهد.

سایمون کلگ درباره میزان موفقیت در برگزاری این رقابت ها می گوید: «چگونه می توان میزان موفقیت بازی های اروپایی را تخمین زد؟ راه های متفاوتی وجود دارد. راه اول مطمئنا ورزشی است. به شما اطمینان می دهم که حضور شش هزار ورزشکار از ۴۹ کشور، یک رویداد ورزشی بزرگ خواهد بود. اگر همین ورزشکاران از این رقابت ها راضی باشند، برای دومین دوره بازی های اروپایی هم ابراز تمایل خواهند کرد. به همین ترتیب رسانه ها هم خواهان پوشش دادن رویدادهای دوره های بعدی بازی های اروپایی خواهند بود.»

نخستین دوره بازی های اروپایی آذربایجان، در بیست رشته ورزشی کمتر از شش ماه دیگر برگزار می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن