Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

بلغارستان؛ کارآفرینی جوانان با خلق نام تجاری

بلغارستان؛ کارآفرینی جوانان با خلق نام تجاری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توسعه آموزش کارآفرینی، یکی از چالشهای پیش روی اروپاست. در صوفیه پایتخت بلغارستان، از چند سال پیش، برنامه آموزش جوانان برای خلق نام تجاری و حفاظت از حق مالکیت علامت تجاری در اروپا، براه افتاده که به نظر می رسد موفقیتهای زیادی داشته است.

دانشجویان آکادمی هنر صوفیه بین ۱۶ تا ۱۸ سال سن دارند. آنها بیشتر از یک سال است که شال گردنهایی را تولید و بفروش می رسانند. این جوانان در پروژه برندیکو مشارکت دارند که وزارت اقتصاد بلغارستان راه اندازی و آنها را قادر به خلق یک نام تجاری در بازار کرده است. این پروژه به آنها امکان حمایت از نام تجاریشان را داده بطوریکه از حقوق مالکیت معنوی در سراسر اروپا برخوردار باشند.

چند تن از دانشجویان این پروژه می گویند:

«این پروژه به من یاد داد چطور یک مارک تجاری و یک برند طراحی کنم و چطور از مالکیت معنوی آن حفاظت کنم.»

«هنرمندان عموما فردگرا هستند و چیزی که در اینجا آموختم یادگیری همراه با کار گروهی است.»

«در حال حاضر دوست دارم کسب و کارم را با آرم و لوگوی خودم که می دانم چطور از آن محافظت کنم، راه اندازی کنم.»

این جوانان توسط معلم هنرشان که به آنها آموزش های خاص در زمینه این پروزه را می آموزد، آموزش می بینند. این دانشجویان نه تنها علامت تجاری منحصربفری را ثبت کرده اند بلکه ابزارهایی را برای تجاری کردن محصولاتشان خلق کرده اند و در رقابت های گوناگون با شرکت های آزمایشی دیگر در کشور شرکت کرده اند.

الیزار میلوف، معلم هنر در آکادمی ملی هنر صوفیه می گوید: «کلاس های کارآفرینی برای دانشجویان مدارس هنر بسیار مهم است، بخاطر اینکه این دانشجویان مهارتهای هنری دارند و ما به آنها یاد می دهیم که چطور این مهارت ها را بفروشند.»

این ابتکار بلغاری اخیرا جایزه اروپایی برای ترویج کارآفرینی در سال ۲۰۱۴ در مقوله «سرمایه گذاری در زمینه مهارت های کارآفرینی» را دریافت کرده است.

در بلغارستان پروزه ابتکاری «برندیکو» Brandiko توسط ایوایلو گرانچارو مسوول پروژه های کوچک و متوسط این کشور ایجاد شده است. ظرف چهار سال، این پروژه ۱۷۰۰ دانشجو را در ۱۴۰ شرکت آزمایشی جای داده است.

ایوایلو گرانچارو می گوید: «اگر می خواهید در بازار منحصر بفرد باشید، و مردم شما را بشناسند، ابتدا باید یک محصول باکیفیت تولید کنید و بعد نام تجاریتان را بسازد و امیدوار باشید که یک روز مارک تجاری تان باعث فروش بیشتری شود، بخاطر اینکه شما یک علامت تجاری درست و حسابی دارید.»

پروژه برندیکو در مدارس هنر و همچنین از سال آینده توسط تمام دبیرستان ها و مدارس ورزشی دنبال خواهد شد. علاوه بر این از زمان تولد این پروژه، تعداد نامهای تجاری ثبت شده در بلغارستان افزایش یافته است.

ایوایلو گرانچارو می افزاید: «انجمن علائم تجاری، انجمن مهمی است. بخاطر اینکه با ثبت یک نام تجاری، شما می توانید از مالکیت معنوی علامت تجاریتان در کل بازارها حفاظت کنید. به همین دلیل، ما در پروژه برندیکو از قوانین این انجمن استفاده می کنیم تا دانشجویان از این امکان وقتی در آینده کارآفرین شدند، باخبر باشند.»

دانشجویان این آکادمی می گویند که کلید موفقیتشان، روحیه قوی کارآفرینی، محصول باکیفیت و مارک تجاری مناسب است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توجه ویژه شرکت های خارجی به بلغارستان به عنوان بستر ایده آل سرمایه گذاری

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند