Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش مصر برای خروج از بحران اقتصادی

تلاش مصر برای خروج از بحران اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه «مجله بازرگانی خاورمیانه» نگاهی به تلاش های مصر برای خروج از بحران اقتصادی می اندازیم. این کشور سه سال است درگیر بحران اقتصادی است. در این سه سال، مصر با بی ثباتی سیاسی نیز روبرو بوده است و اکنون برای تغییر اوضاع اقتصادی مبارزه ای مشکل پیش رو دارد.

گام اول دولت قاهره، بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران و استقراض در بازارهای بین المللی اوراق قرضه بوده است. دولت همچنین می خواهد پروژه بزرگی را برای گسترش کانال سوئز آغاز کند.

پس از سه سال اغتشاش و مشکلات اقتصادی، مصر می خواهد معادل با یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون یوور در بازارهای بین المللی اوراق قرضه سرمایه جمع کند.

در بین کشورهایی که مایلند به مصر کمک اقتصادی کنند، از کویت هم نام برده می شود. کویت آماده است که با مصر قرارداد همکاری های صنعتی و بازرگانی امضا کند.

هانی قدری دیمیان، وزیر دارایی مصر که اخیراً به این سمت منصوب شده است، می گوید که دولت در جستجوی راههای مختلف برای تأمین مالی است و بسته به اینکه چه هنگام و به چه میزان پول نیاز دارد، حاضر است نیازهایش را از طریق سرمایه گذاران بین الملی یا بسته های استقراضی صندوق بین المللی پول تأمین کند.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری برای کاهش کسر بودجه دست به اصلاحات بحث برانگیز اقتصادی شامل کاهش یارانه انرژی و افزایش مالیات زده است.

یک راه برای رونق دادن به اقتصاد پروژه گسترش کانال سوئز است که امکان می دهد کشتیهای بزرگتر از کانال عبور کنند و زمان انتظار برای رسیدن نوبت کشتیها کاهش یابد.

به شش شرکت بین المللی در امارات، هلند، بلژیک و ایالات متحده قراردادهایی اعطا شده است و برنامه بلندپروازانه این پروژه در ماه اوت سال آینده میلادی شروع خواهد شد.

همزمان، موسسه اعتبار سنجی مودی ارزیابی اش از وضعیت اقتصادی مصر را از منفی به و وضعیت با ثبات تغییر داده است. رشد ۱۲ درصدی شاخص سهام مصر طی سه ماه گذشته، نشان از اعتماد سرمایه گذاران به بازار مصر دارد.

برای بررسی مسیری که مصر باید برای خروج از بحران اقتصادی طی کند، دلین حسن، خبرنگار یورونیوز با نورالدین الحموری کارشناس بازارهای مالی در ابوظبی گفتگویی انجام داده است:

یورونیوز: بازار سهام مصر اخیراً وضعیت خوبی داشته است، فکر می کنید وضع این بازار در درازمدت چطور خواهد بود؟

نورالدین الحموری: «چشم انداز اقتصادی مصر در دراز مدت مشخص خواهد شد. البته پس از اینکه رئیس جمهور جدید سر کار آمد، حرف هایی درباره وضعیت اقتصادی زده شد، از چند پروژه ساخت وساز نام برده شد، بخصوص پروژه کانال سوئز. الآن دیدم که شاخص بازار سهام مصر خیلی رشد کرده و از ۸۵۰۰ واحد خیلی بیشتر شده است. هفته پیش از ۹۴۰۰ واحد هم فراتر رفت. این عددی است که همه به آن نظر دارند و نزدیکِ بالاترین رقمی است که تا کنون ثبت شده است. بنابراین فکر می کنیم که در دراز مدت، بازار مصر برای سرمایه گذاران جذاب خواهد بود، چون تعداد پروژه ها در مصر بیشتر خواهد شد و بخش بانکداری و بازارهای مالی هم وضعیت باثباتی دارند.»

یورونیوز: وام از بازارهای بین المللی اوراق قرضه و صرف هزینه برای پروژه کانال سوئز. اینها تعهدات سنگینی هستند. بخصوص برای کشوری که اقتصادش ضعیف است و کسری بودجه آن ده درصد تولید ناخالص داخلی است. آیا مصر خواهد توانست از پس این چالشها بر بیاید؟

نورالدین الحموری: «پس از آغاز انقلاب، چالش های بزرگی به میان آمد اما در مجموع مصر، بخصوص پس از اِعمال سیاستهای ریاضت اقتصادی از سوی دولت، توانسته است خود را از این وضعیت بیرون بکشد. درست است که پروژه کانال سوئز پروژه بزرگی است، اما تضمینهای مالی عمده ای در ارتباط با این پروژه صورت گرفته است. میزان وامهای خارجی مصر زیاد است اما این کشور سالهاست که وام می گیرد و اکنون نگرانی عمده ای وجود ندارد. توجه داشته باشید که از سوی کشورهای خلیج فارس پول زیادی به اقتصاد مصر و پروژه های مصر تزریق می شود. در نتیجه در باره میزان بدهی مصر در درازمدت نگرانی وجود ندارد. اخیراً هم دیدیم که برخی از موسسات اعتبار سنجی مانند «مودی»ارزیابی شان را از منفی به وضعیتِ باثبات تغییر دادند. این برای سرمایه گذاران نکته مثبت دیگری است که به اقتصاد مصر اعتماد داشته باشند. بنابراین خیلی نگران نیستیم که در درازمدت وضعیت ناگهان تغییر کند و فکر می کنیم اقتصاد مصر بتدریج رشد خواهد کرد و حتی اگر روندی منفی پیش بیاید، آثار آن محدود خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک